dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Provozovatelé těží z kontroverzní intervence ČNB, obsazenost pražských hotelů loni stoupla
Hotel Questenberk na Hradčanském náměstí vznikl rekonstrukcí historické budovy bývalého špitálu sv. Alžběty a sv. Norberta. Foto: Jan Puci

Provozovatelé těží z kontroverzní intervence ČNB, obsazenost pražských hotelů loni stoupla

Hotelový trh v Praze se zřejmě začíná dostávat z krize. Průměrná obsazenost pokojů loni meziročně vzrostla zhruba o 1,5 procenta, a dosáhla tak hodnot z předkrizového období v roce 2007. Mezi hlavní důvody pozitivního vývoje patří pokračující nárůst počtu turistů v hlavním městě, zlepšující se kondice české i evropské ekonomiky, intervence ČNB, ale i pokračující investice do standardu hotelů. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Labartt Hospitality.

Pozitivní jsou také vyhlídky pro letošní rok. „V roce 2014 se dá očekávat vyšší obsazenost hotelů než v roce 2013, čímž by byla překonána průměrná obsazenost z předkrizových let," uvedl výkonný ředitel Labartt Hospitality Jan Ficek.

Zvyšovat obsazenost se dařilo zejména luxusnějším pětihvězdičkovým hotelům. U hotelů nižších kategorií byl již nárůst méně znatelný. „Velmi pozitivně přijali hoteliéři intervenci ČNB koncem roku 2013. V dobré náladě vyhlížejí zejména sezonu 2014, kdy by se měl tento krok plně projevit," uvádí průzkum. Hoteliéři z tří a pětihvězdičkových hotelů očekávají letos lepší obsazenost než v roce 2013. Většina čtyřhvězdičkových hotelů očekává stejnou obsazenost jako minulý rok.

Ubytování ve většině pražských hotelů je sjednáváno v eurech, ale náklady hotelu jsou hrazeny v korunách. Hotel tedy za stejnou euro sazbu za pokoj obdrží více korun. Tím roste provozní zisk za pokoj, dodal Ondřej Zajíc z Labartt Hospitality. To je podle něj důležité už proto, že průměrnou dosaženou cenu za pokoj se již několik let nedaří zvyšovat.

Náznak zvyšování byl zaznamenán pouze v letech 2011 a 2012, tento trend se však nepodařilo v roce 2013 udržet, průměrná cena za ubytování v eurech klesla o 1,6 procenta na 71,5 eur.

Délka pobytu hotelových hostů se loni oproti roku 2012 příliš nezměnila. Turisté v pražských hotelech stále průměrně zůstávají 2,5 dne a délka jejich pobytů má spíše klesající tendenci. Průzkumu se zúčastnilo 21 hotelů s celkovým počtem 4458 pokojů.


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

Dnes ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru