Dnes Pondělí - jasno -1°C
Zítra Úterý - jasno -1°C
Pondělí 6. 2. 2023
Svátek má Vanda
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Provozovatelé památek jsou se sezonou spíše spokojeni
Staroměstskou radnici letos v srpnu zatím navštívilo okolo 20 000 lidí. Foto: PCT

Provozovatelé památek jsou se sezonou spíše spokojeni

Mnozí provozovatelé pražských památkových objektů jsou s letošní sezonou spokojeni, přestože je návštěvnost výrazně nižší než v letech před pandemií covidu-19. Na počtech návštěvníků se sice podepsala absence turistů zvláště z Ameriky a Asie, návštěvnost o prázdninách nicméně postupně stoupala, zejména díky tuzemským turistům. Na dotaz ČTK to uvedli mluvčích oslovených institucí.

Vstupenku na Hrad si letos v srpnu podle mluvčího Správy Pražského hradu Jana Pastora zakoupilo 86 492 lidí. V loňském srpnu jich bylo zhruba o třetinu méně. Před pandemií se počty lidí, kteří si zakoupili vstupenku na prohlídku hradních prostor, pohybovaly ve statisících.

„Od poloviny července ale pozorujeme citelný nárůst, letos v srpnu tak Pražský hrad navštívilo téměř o 60 procent více platících návštěvníků, než tomu bylo v červenci letošního roku," uvedl k letošní sezoně mluvčí.

Vyšší zájem je podle něj i o prohlídku zámeckého parku v Lánech. Tam je letos dvojnásobek návštěvníků než obvykle. Může to souviset i s tím, že od 1. července mohou ti, kdo si koupí okruhovou vstupenku na Pražský hrad, navštívit lánský zámecký park zdarma.

Staroměstskou radnici, kterou má ve správě městské organizace Prague City Tourism (PCT), letos v srpnu navštívilo okolo 20 000 lidí, sdělila mluvčí PCT Klára Malá. Loni v červenci po první vlně covidu-19 jich bylo asi o čtvrtinu méně. V roce 2019 počty návštěvníků v tomto letním měsíci převyšovaly 70.000. Podobný propad návštěvnosti PCT zaznamenala i v červnu a v červenci.

V Národní galerii Praha (NGP) jsou podle její mluvčí Evy Sochorové s počty návštěvníků v těchto prázdninových měsících spokojeni. V srpnu přišlo okolo 20 000 lidí, zhruba 80 procent z nich bylo z Česka. Podobně tomu bylo o rok dříve, přestože meziroční srovnávání je podle mluvčí ošemetné.

„Letos se konala extrémně vyhledávaná výstava Toyen: Snící rebelka, oproti tomu v loňském roce v srpnu jsme neměli projekt obdobného formátu. Ve Veletržním paláci vloni byly tři velké výstavy a další programy pro veřejnost, oproti tomu letos pouze jedna krátkodobá výstava," uvedla Sochorová.

Podobně jsou s návštěvností spokojení i v Muzeu města Prahy, jak se za instituci vyjádřila Martina Hoffmanová. Muzejní objekty v srpnu navštívilo okolo 2500 lidí. Lidé, kteří do Prahy přijeli z ciziny, se počítali na desítky.

Na počtu návštěvníků se podepsala i omezená provozní doba u některých objektů. Podle Hoffmanové lidé letos nejčastěji mířili na místa, jejichž návštěvu je možné spojit s venkovní aktivitou.

Nejvíce lidí tak zavítalo do Zámeckého areálu Ctěnice, kde je možné si prohlédnout rozsáhlou zahradu u zámku a podniknout výlety do okolí. Vyššímu zájmu se těšila i Podskalská celnice Výtoň.


Autor: ČTK

Cena plynu klesne pod vládní strop stávajícím zákazníkům innogy s produktem Standard

Dnes v 11:58

Skupina innogy přijímá opatření, v jehož důsledku se stávající zákazníci, kteří mají produkt Standard, dostanou s komoditní cenou plynu pod cenový strop stanovený vládou. Opatření platí pro tyto zákazníky zpětně od 1. února 2023 až do konce letošního roku a týká se téměř 320 tisíc zákazníků, kteří...

Praha 7 opravuje školní střechy

Včera v 09:21

Praha 7 dokončila rozsáhlou rekonstrukci střechy ZŠ Fr. Plamínkové. Kompletní renovací prošla střecha hlavní budovy a proběhly také úpravy střechy přístavby, kde je umístěna jídelna. 

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

4. února 2023 v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

4. února 2023 v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

4. února 2023 v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Další články
Nahoru