Dnes Úterý - zatazeno 24°C
Zítra Středa - bourky 27°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Provozovatelé památek jsou se sezonou spíše spokojeni
Staroměstskou radnici letos v srpnu zatím navštívilo okolo 20 000 lidí. Foto: PCT

Provozovatelé památek jsou se sezonou spíše spokojeni

Mnozí provozovatelé pražských památkových objektů jsou s letošní sezonou spokojeni, přestože je návštěvnost výrazně nižší než v letech před pandemií covidu-19. Na počtech návštěvníků se sice podepsala absence turistů zvláště z Ameriky a Asie, návštěvnost o prázdninách nicméně postupně stoupala, zejména díky tuzemským turistům. Na dotaz ČTK to uvedli mluvčích oslovených institucí.

Vstupenku na Hrad si letos v srpnu podle mluvčího Správy Pražského hradu Jana Pastora zakoupilo 86 492 lidí. V loňském srpnu jich bylo zhruba o třetinu méně. Před pandemií se počty lidí, kteří si zakoupili vstupenku na prohlídku hradních prostor, pohybovaly ve statisících.

„Od poloviny července ale pozorujeme citelný nárůst, letos v srpnu tak Pražský hrad navštívilo téměř o 60 procent více platících návštěvníků, než tomu bylo v červenci letošního roku," uvedl k letošní sezoně mluvčí.

Vyšší zájem je podle něj i o prohlídku zámeckého parku v Lánech. Tam je letos dvojnásobek návštěvníků než obvykle. Může to souviset i s tím, že od 1. července mohou ti, kdo si koupí okruhovou vstupenku na Pražský hrad, navštívit lánský zámecký park zdarma.

Staroměstskou radnici, kterou má ve správě městské organizace Prague City Tourism (PCT), letos v srpnu navštívilo okolo 20 000 lidí, sdělila mluvčí PCT Klára Malá. Loni v červenci po první vlně covidu-19 jich bylo asi o čtvrtinu méně. V roce 2019 počty návštěvníků v tomto letním měsíci převyšovaly 70.000. Podobný propad návštěvnosti PCT zaznamenala i v červnu a v červenci.

V Národní galerii Praha (NGP) jsou podle její mluvčí Evy Sochorové s počty návštěvníků v těchto prázdninových měsících spokojeni. V srpnu přišlo okolo 20 000 lidí, zhruba 80 procent z nich bylo z Česka. Podobně tomu bylo o rok dříve, přestože meziroční srovnávání je podle mluvčí ošemetné.

„Letos se konala extrémně vyhledávaná výstava Toyen: Snící rebelka, oproti tomu v loňském roce v srpnu jsme neměli projekt obdobného formátu. Ve Veletržním paláci vloni byly tři velké výstavy a další programy pro veřejnost, oproti tomu letos pouze jedna krátkodobá výstava," uvedla Sochorová.

Podobně jsou s návštěvností spokojení i v Muzeu města Prahy, jak se za instituci vyjádřila Martina Hoffmanová. Muzejní objekty v srpnu navštívilo okolo 2500 lidí. Lidé, kteří do Prahy přijeli z ciziny, se počítali na desítky.

Na počtu návštěvníků se podepsala i omezená provozní doba u některých objektů. Podle Hoffmanové lidé letos nejčastěji mířili na místa, jejichž návštěvu je možné spojit s venkovní aktivitou.

Nejvíce lidí tak zavítalo do Zámeckého areálu Ctěnice, kde je možné si prohlédnout rozsáhlou zahradu u zámku a podniknout výlety do okolí. Vyššímu zájmu se těšila i Podskalská celnice Výtoň.


Autor: ČTK

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Dnes v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru