Dnes Úterý - zatazeno 15°C
Zítra Středa - obcasny-dest 14°C
Úterý 28. 9. 2021
Svátek má Václav, státní svátek
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Provozovatelé kadeřnictví si zoufají nad finanční situací
Ilustrační foto: Freeimages.com

Provozovatelé kadeřnictví si zoufají nad finanční situací

Někteří provozovatelé kadeřnictví v Praze si zoufají nad svou aktuální finanční situací. Kvůli uzavření na jaře i na podzim nemají už žádné rezervy, podporu od státu, o kterou žádali, zatím na účty nedostali. Dostali se na pokraj ukončení činnosti. Zástupkyně vybraných pražských salonů to sdělily ČTK.

Majitelka salonu René Olivier Kateřina Průchová finanční rezervy vyčerpala v první vlně pandemie. Jarní uzavření služeb trvalo zhruba od poloviny března do poloviny května. „V našem salonu jsou kadeřníci zaměstnáni a nároky na mzdy mají vysoké," řekla.

Druhou vlnu uzavření, od 22. října do 2. prosince, Průchová už označila za likvidační. Na mzdy si musela půjčit, uvedla. Českou správu sociálního zabezpečení žádala 5. listopadu o pomoc, peníze na svém účtu ale stále nemá.

Společnosti zasažené v souvislosti s koronavirem a vládními opatřeními mohou žádat o příspěvek na mzdy. Stát proplácí celé mzdy s odvody do 50 000 korun v zavřených provozech, 80 procent náhrady lidí v karanténě do 39 000 korun superhrubé mzdy a 60 procent náhrady při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin do 29 000 korun superhrubé mzdy. Podnikatelé mohou získat také příspěvek na komerční nájem v programu COVID nájemné.

„Situace je pro nás velmi obtížná a jsme na pokraji zavření salonu, každé omezení služeb už je rozhodující," uvedla Šárka Rytinová z Apriori salonu. Provoz jim podle ní žádné z vládních opatření úplně nekomplikuje. Je to podle ní ale tím, že mají velké studio. Jinak by limit jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních byl podle ní velký problém a nedokázali by pokrýt náklady.

Ocenila, že vláda nenařídila kadeřníkům dvojí ochranu obličeje, tedy štít a roušku. Opatření platilo po jarním uvolnění, uvažovalo se o něm i nyní. „V tom se opravdu nedá pracovat," dodala Rytinová. Klientů se nyní podle ní objednává hodně, proto prodloužila provozní dobu.

V salonu René Olivier budou nově kvůli velkému zájmu pracovat i v neděli. Pracovní soboty jsou tu běžné. „Pevně doufám, že to ve zdraví zvládneme a nikdo neonemocní," doplnila Průchová.

V České republice se včera kromě všech služeb, mohly otevřít také veškeré obchody a nákupní centra. Fungovat mohou hotely pro rekreační účely, restaurace v omezeném režimu. Lidé mohou jít do bazénu, sauny, wellness nebo fitness.


Autor: ČTK

Platební morálka živnostníků se zlepšuje

22. září 2021 v 10:52

Na konci června letošního roku mělo v Česku úvěr od bank a nebankovních finančních institucí 141 608 živnostníků. Jejich celkový dluh činil 116,4 miliardy korun, z toho nebyly řádně spláceny pouze 2 miliardy, tedy 1,7 %. Své dluhy nezvládalo řádně splácet 6,5 tisíce živnostníků, o 200 (o 3 %) méně...

Praha 1: V Nemocnici Na Františku se můžete registrovat k očkování

22. září 2021 v 08:45

Do Nemocnice Na Františku je možné se registrovat k podání 3. posilující dávky proti covidu-19. Registrace přes Centrální rezervační systém je možná až po uplynutí 8 měsíců od podání 2. dávky, nikoliv dříve.

Veolia zahajuje topnou sezónu

22. září 2021 v 08:05

S příchodem chladnějšího počasí skupina Veolia Energie zahajuje topnou sezónu. Postupně začala dodávat teplo ve všech regionech. Ve srovnání s minulým rokem je to o pár dní dříve. Během celého léta probíhaly kontroly a opravy i rozsáhlé rekonstrukce potrubí a také další ekologizace a dekarbonizace...

Pražské služby rozšiřují síť svých dobíjecích stanic pro firemní elektrovozy

19. září 2021 ve 21:54

Pražské služby ve spolupráci s Pražskou energetikou proto rozšiřují síť vlastních nabíjecích stanic. Dvě nové dobíjecí stanice byly zprovozněny v areálu Pražských služeb ve Vysočanech. Třetí nabíječku pak získal provoz Nové Mlýny v Praze 1. Do její podoby a umístění tak promluvili i pražští...

Metropolitní očkovací centrum bude od příštího týdne pokračovat v novém režimu

19. září 2021 v 08:10

Velká očkovací centra mimo zdravotnická zařízení se v celé republice postupně uzavírají. Také Metropolitní očkovací centrum utlumuje svoji činnost a podle plánu skončilo k pátku 17. září s jeho provozem hlavní město. Očkovací centrum bude i nadále fungovat v omezeném...

Praha pokračuje v očkování lidí bez přístřeší

16. září 2021 v 10:38

Ve snaze zajistit co nejvyšší proočkovanost Pražanů organizuje hlavní město od poloviny července očkování lidí bez přístřeší. Díky dohodě s Ministerstvem zdravotnictví očkuje Praha i cizince bez domova, kteří žijí na území hlavního města. Během osmi očkovacích akcí se podařilo podat vakcínu, která...

Originální menu spárované s pivními speciály, Berky vaří ve Fortelu

15. září 2021 ve 21:30

Smíchovská novinka na gastronomické scéně – restaurace Fortel od pivovaru Staropramen – nabídne exkluzivní menu šéfkuchaře Pavla Berkyho. Od 20. září se bude párovat s pivními speciály Smíchovského výběru. Událost vyvrcholí akcí pro širokou veřejnost 30. září, kdy bude Pavel Berky vařit v otevřené...

Další články
Nahoru