Dnes Úterý - polojasno 25°C
Zítra Středa - prehanky-dest 28°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Provozovatelé kadeřnictví si zoufají nad finanční situací
Ilustrační foto: Freeimages.com

Provozovatelé kadeřnictví si zoufají nad finanční situací

Někteří provozovatelé kadeřnictví v Praze si zoufají nad svou aktuální finanční situací. Kvůli uzavření na jaře i na podzim nemají už žádné rezervy, podporu od státu, o kterou žádali, zatím na účty nedostali. Dostali se na pokraj ukončení činnosti. Zástupkyně vybraných pražských salonů to sdělily ČTK.

Majitelka salonu René Olivier Kateřina Průchová finanční rezervy vyčerpala v první vlně pandemie. Jarní uzavření služeb trvalo zhruba od poloviny března do poloviny května. „V našem salonu jsou kadeřníci zaměstnáni a nároky na mzdy mají vysoké," řekla.

Druhou vlnu uzavření, od 22. října do 2. prosince, Průchová už označila za likvidační. Na mzdy si musela půjčit, uvedla. Českou správu sociálního zabezpečení žádala 5. listopadu o pomoc, peníze na svém účtu ale stále nemá.

Společnosti zasažené v souvislosti s koronavirem a vládními opatřeními mohou žádat o příspěvek na mzdy. Stát proplácí celé mzdy s odvody do 50 000 korun v zavřených provozech, 80 procent náhrady lidí v karanténě do 39 000 korun superhrubé mzdy a 60 procent náhrady při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin do 29 000 korun superhrubé mzdy. Podnikatelé mohou získat také příspěvek na komerční nájem v programu COVID nájemné.

„Situace je pro nás velmi obtížná a jsme na pokraji zavření salonu, každé omezení služeb už je rozhodující," uvedla Šárka Rytinová z Apriori salonu. Provoz jim podle ní žádné z vládních opatření úplně nekomplikuje. Je to podle ní ale tím, že mají velké studio. Jinak by limit jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních byl podle ní velký problém a nedokázali by pokrýt náklady.

Ocenila, že vláda nenařídila kadeřníkům dvojí ochranu obličeje, tedy štít a roušku. Opatření platilo po jarním uvolnění, uvažovalo se o něm i nyní. „V tom se opravdu nedá pracovat," dodala Rytinová. Klientů se nyní podle ní objednává hodně, proto prodloužila provozní dobu.

V salonu René Olivier budou nově kvůli velkému zájmu pracovat i v neděli. Pracovní soboty jsou tu běžné. „Pevně doufám, že to ve zdraví zvládneme a nikdo neonemocní," doplnila Průchová.

V České republice se včera kromě všech služeb, mohly otevřít také veškeré obchody a nákupní centra. Fungovat mohou hotely pro rekreační účely, restaurace v omezeném režimu. Lidé mohou jít do bazénu, sauny, wellness nebo fitness.


Autor: ČTK

EY Světovým podnikatelem roku 2022 se stal Gaston Taratuta z Argentiny

10. června 2022 v 19:44

Vítězem letošního světového finále soutěže EY Podnikatel roku byl na slavnostním ceremoniálu v monackém Salle des Étoiles vyhlášen Gaston Taratuta, zakladatel a generální ředitel argentinské společnosti Aleph Group, Inc. Soutěže se zúčastnilo více než 350 podnikatelů, Gaston Taratuta byl vybrán...

Skanska spouští prodej vysočanského bytového domu Alfred

6. června 2022 v 07:54

Společnost Skanska zahajuje prodej bytů v dalším domě druhé etapy projektu čtvrť Emila Kolbena. Bytový dům Alfred vyroste na 11 tisících m2 a nabídne 179 bytových jednotek. Výstavba začne ke konci letošního roku a její dokončení se předpokládá v roce 2025. 

Téměř tři čtvrtiny sporů se zahraničními prodejci loni vyřešilo ESC

30. května 2022 v 11:40

Čeští spotřebitelé se loni dočkali výrazné pomoci od Evropského spotřebitelského centra (ESC). Jeho právníci úspěšně vyřešili 72 procent jejich sporů s podnikateli z jiných zemí Evropské unie, Norska, Islandu a Velké Británie, a to hlavně v oblasti nákupů přes internet. Nejvyšší mimosoudně...

Konference ve Slovanském domě se zaměřila na digitalizaci a kryptoměny

24. května 2022 v 11:44

Jaký vliv a dopady má digitalizace na vzdělání, životní prostředí a platební systémy? Světoví experti a osobnosti na oblasti informačních technologií, bankovnictví i umění o tématu diskutovali na prestižní mezinárodní konferenci o digitalizaci a kryptoměnách – Platon Life Global Digital Ecosystem...

V dubnu vzniklo 2256 společností, nejméně od září loňského roku

24. května 2022 v 10:34

V dubnu vzniklo v České republice 2 256 obchodních společností, což je o 329 méně než v březnu a zároveň nejméně od září minulého roku. Zároveň v dubnu zaniklo 990 společností, o 123 méně než v březnu a nejméně od října 2017. V Česku tak minulý měsíc přibylo 1 266 obchodních společností. Vyplývá...

Další články
Nahoru