Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 5. 2024
Svátek má Maxmilián a Maxim
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Provozovatel koupaliště v Praze na Lhotce bude nadále monitorovat kvalitu vody
Koupaliště Lhotka. Foto: archiv

Provozovatel koupaliště v Praze na Lhotce bude nadále monitorovat kvalitu vody

Provozovatel znovuotevřeného koupaliště na Lhotce v Praze 4 bude nadále monitorovat kvalitu vody kvůli dřívějšímu znečištění plži. Nyní je podle opakovaných měření hygieniků voda v pořádku. ČTK to řekl vedoucí střediska Jakub Ott. Koupaliště se muselo 20. června uzavřít, protože ve vodě byli nalezeni paraziti pocházející z vodních plžů. Koupaliště, jehož provozovatelem je příspěvková organizace městské části 4.majetková, bylo mimo provoz asi měsíc a půl. V dalších šesti měřených pražských koupalištích je voda v pořádku.

„Případ jako takový je uzavřený, ale máme povinnost kvalitu vody nadále monitorovat, což děláme. Jakmile by se něco objevilo, okamžitě to budeme řešit. Upozornili jsme na to rovněž návštěvníky, aby nám v případě jakýchkoliv komplikací dali vědět," řekl Ott.

Hygienici po vyčištění nádrže provedli celkem deset zkoumání kvality vody a všechny skončily s negativním výsledkem. Nádrž čistili i potápěči. Ve vodě by se mohlo vyskytovat ještě zbytkové množství infikovaných plžů. Riziko nákazy je ale podle vyjádření hygieniků minimální. V případě problémů pak provozovatel vyzývá návštěvníky k tomu, aby se obrátili přímo na něj nebo na pražskou hygienickou stanici.

Po otevření koupaliště je o něj podle Otta mezi lidmi zájem. „Pouze to kazí počasí. O víkendu doufáme, že vyjde předpověď a počasí umožní lidem přijít," dodal.

Biotop byl asi měsíc a půl uzavřený kvůli tomu, že se po koupání u návštěvníků objevila svědivá vyrážka. Takzvaná cerkáriová dermatitida je způsobena parazity, a sice larvami motolic, které se zavrtávají do kůže. Vyrážka se léčí protialergickými přípravky, po několika dnech pak ustupuje.

Provozovatel uvádí, že konečným hostitelem a přenašečem nákazy je vodní ptactvo. Plži, kteří jsou obvyklou součástí vodních systémů, jsou mezihostitelem. Cerkárie mohou namísto do kůže vodního ptactva proniknout do kůže člověka.

V dalších šesti pražských koupalištích, která hygienici sledují, je podle dnešních výsledků měření rovněž možné se koupat. Nejkvalitnější voda je v betonové nádrži Divoká Šárka a rovněž v biotopu v Radotíně, u kterého bylo ale poslední měření provedeno 31. července.

 Podle dalších dnešních měření jsou zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti vody a snížená průhlednost na Šeberáku, v Motole, na Džbáně a v Hostivařské přehradě. Bezpečnému koupání to však nebrání.


Autor: ČTK

Konal se již desátý ročník mezinárodního sympozia

Dnes v 07:55

V uplynulém týdnu se ve dnech 23. a 24. května již podesáté setkali odborníci z celého světa k diskusi nad tématy udržitelného konceptu dopravy, kvality života a dalších oblastí spojených s chytrými městy. Konalo se sympozium Smart Cities Symposium Prague 2024 (SCSP).

Dotační program Prahy 15 pro sociální oblast

Dnes v 07:07

Praha 15 vyhlásila dotační program pod názvem „MČ Praha 15 pro sociální oblast 2024“. Dotace se vztahuje na pomoc dětem a mládeži, pomoc seniorům, pomoc osobám se zdravotním postižením a ostatní služby a činnosti v oblasti sociální prevence.

Na Žižkově srazila tramvaj muže, přebíhal přes koleje

27. května 2024 ve 21:06

V pondělí krátce před třináctou hodinou v Seifertově ulici poblíž fotbalového stadionu klubu Viktoria Žižkov došlo k dopravní nehodě. Zhruba šedesátiletý muž přebíhal přes koleje a srazila ho tramvaj. Podle záchranářů utrpěl úraz hlavy a další poranění.

Další články
Nahoru