Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Provozovatel koupaliště v Praze na Lhotce bude nadále monitorovat kvalitu vody
Koupaliště Lhotka. Foto: archiv

Provozovatel koupaliště v Praze na Lhotce bude nadále monitorovat kvalitu vody

Provozovatel znovuotevřeného koupaliště na Lhotce v Praze 4 bude nadále monitorovat kvalitu vody kvůli dřívějšímu znečištění plži. Nyní je podle opakovaných měření hygieniků voda v pořádku. ČTK to řekl vedoucí střediska Jakub Ott. Koupaliště se muselo 20. června uzavřít, protože ve vodě byli nalezeni paraziti pocházející z vodních plžů. Koupaliště, jehož provozovatelem je příspěvková organizace městské části 4.majetková, bylo mimo provoz asi měsíc a půl. V dalších šesti měřených pražských koupalištích je voda v pořádku.

„Případ jako takový je uzavřený, ale máme povinnost kvalitu vody nadále monitorovat, což děláme. Jakmile by se něco objevilo, okamžitě to budeme řešit. Upozornili jsme na to rovněž návštěvníky, aby nám v případě jakýchkoliv komplikací dali vědět," řekl Ott.

Hygienici po vyčištění nádrže provedli celkem deset zkoumání kvality vody a všechny skončily s negativním výsledkem. Nádrž čistili i potápěči. Ve vodě by se mohlo vyskytovat ještě zbytkové množství infikovaných plžů. Riziko nákazy je ale podle vyjádření hygieniků minimální. V případě problémů pak provozovatel vyzývá návštěvníky k tomu, aby se obrátili přímo na něj nebo na pražskou hygienickou stanici.

Po otevření koupaliště je o něj podle Otta mezi lidmi zájem. „Pouze to kazí počasí. O víkendu doufáme, že vyjde předpověď a počasí umožní lidem přijít," dodal.

Biotop byl asi měsíc a půl uzavřený kvůli tomu, že se po koupání u návštěvníků objevila svědivá vyrážka. Takzvaná cerkáriová dermatitida je způsobena parazity, a sice larvami motolic, které se zavrtávají do kůže. Vyrážka se léčí protialergickými přípravky, po několika dnech pak ustupuje.

Provozovatel uvádí, že konečným hostitelem a přenašečem nákazy je vodní ptactvo. Plži, kteří jsou obvyklou součástí vodních systémů, jsou mezihostitelem. Cerkárie mohou namísto do kůže vodního ptactva proniknout do kůže člověka.

V dalších šesti pražských koupalištích, která hygienici sledují, je podle dnešních výsledků měření rovněž možné se koupat. Nejkvalitnější voda je v betonové nádrži Divoká Šárka a rovněž v biotopu v Radotíně, u kterého bylo ale poslední měření provedeno 31. července.

 Podle dalších dnešních měření jsou zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti vody a snížená průhlednost na Šeberáku, v Motole, na Džbáně a v Hostivařské přehradě. Bezpečnému koupání to však nebrání.


Autor: ČTK

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Včera ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru