Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 6°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 0°C
Čtvrtek 4. 3. 2021
Svátek má Stela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Provozovatel galerijní lodi kotvící u náplavky má skončit, kvůli stížnostem dostal od města výpověď
(A)VOID FLOATING GALLERY (v popředí) kotví na Výtoni. Foto: Facebook AFG

Provozovatel galerijní lodi kotvící u náplavky má skončit, kvůli stížnostem dostal od města výpověď

Loď (A)VOID kotvící u náplavky Rašínova nábřeží na úrovni Výtoně, která roky pořádala kulturní akce, bude končit. Dostala výpověď, údajně kvůli stížnostem rezidentů. Provozovatel se brání, na jeho podporu vznikla petice, kterou podepsaly už přes dva tisíce lidí. 

O pražské náplavky se stará městská správcovská společnost Trade Centre Praha (TCP). „V posledních letech dostávala desítky stížností na hluk a nedodržování nočního klidu právě z tohoto zařízení. Ze strany provozovatele lodi, spolku Dvojka Sobě, byla opakovaně porušována pravidla provozu náplavek, byla řešena i jednotlivá oznámení rezidentů a městské části Praha 2. Společnost TCP ve snaze narovnat vztahy písemně vyzývala provozovatele ke zjednání nápravy, nakonec ale musela přistoupit k vypovězení smlouvy,“ uvedl magistrát v tiskové zprávě.

„Nelze přehlížet časté stížnosti občanů Podskalí na opakované hlasité koncerty nebo jiné akce, a to i v době, ve které pravidla pro realizace akcí vyžadují opačný přístup provozovatele. Praha 2 se dlouhodobě snaží, aby náplavka na Rašínově nábřeží byla místem setkávání s kulturní či společenskou přidanou hodnotou, nikoliv pouze místem hlasitých koncertů a opileckých večírků,“ uvedl radní druhé městské části Michal Zuna (TOP 09).

Spolek Dvojka sobě, který provozuje (A)VOID FLOATING GALLERY a do akcí na náplavce se zapojuje už třináct let, s výpovědí a důvody pro ní nesouhlasí. Údajně s ním o záměru výpovědi správce náplavky nejednal. Na zachování projektu na náplavce ve stávající podobě vznikla petice. Tu k dnešnímu poledni podepsalo přes 2400 lidí.

„Rozhodně nesouhlasíme, aby správcovská firma pověřená volenými zástupci Pražanů postupovala poněkud arogantním způsobem, kdy s nájemcem včas nejedná o záměru a důvodech výpovědi,“ uvádí petiční výbor, jehož členy jsou spisovatelé, básníci, pedagogové, vědci, ale třeba i emeritní guvernér ČNB Miroslav Singer.

Ředitel Dvojky sobě Ivo Slavík v dopise místopředsedovi představenstva TCP Janu Bouškovi uvedl, že se spolkem před výpovědí nikdo oficiálně nejednal. Do lodi spolek podle něj reálně investoval přes pět milionů korun na elektroinstalace, bezpečnostní prvky, zábradlí a další úpravy, aby loď mohla získat všechny potřebné certifikáty k provozu.

„Během let jsme investovali dalších 3,5 milionu korun z vlastních zdrojů do realizace kulturního obsahu na lodi, který jsme v hlavní sezóně vždy poskytovali pro Pražany zdarma,“ napsal Slavík.

V případě výpovědi smlouvy podle něj nepůjde provoz na lodi zachovat, jak TCP plánuje. I když má spolek na náplavkách i další aktivity, podle Slavíka by konec lodi znamenal významné narušení celé dramaturgie. „Pokud bychom vše nainstalované v souvislostí s výpovědí demontovali, stal by se z kaska nepoužitelný kus oceli, po kterém by se nemohli pohybovat žádní lidé a které by zřejmě nedosáhlo na souhlas Státní plavební správy s kotvením,“ napsal Slavík.

„Město jednoznačně respektuje autorský podíl společnosti na podobě Avoid Floating Gallery, ale pravidla platí pro každého stejně. Zároveň lze brát tuto situaci jako příležitost k narovnání právních vztahů a vyjasnění podmínek dalšího provozu lodi. Do budoucna by měl být provoz na lodi řešen přímo ze strany Trade Centre Praha, jejímž cílem je zde nadále ponechat gastroprovoz, kulturní, sportovní i volnočasový program,“ uvedl pražský radní pro majetek a městské firmy Jan Chabr (TOP 09).

Podle magistrátu má vedení TCP jasnou představu o provozu plavidla. Bar na lodi a jeho fungování bude předmětem otevřené soutěže. „Pro udržení odkazu Avoid Floating Gallery je možné, aby se zde i nadále pořádaly hudební či výstavní akce v rámci konkrétních časových úseků. Na kulturním obsahu by se mohla podílet Galerie hlavního města Prahy, projekt Umění pro město by každoročně připravil výstavní program či akci. Spolek Dvojka Sobě by mohl být přizván do kurátorsko-dramaturgického týmu a pokračovat nejen v pořádání literárních akcí, ale zároveň konzultovat budoucí výtvarné projekty,“ sdělil magistrát.

„Navrhuji, aby TCP v těchto krizových měsících výpověď zrušilo a jednali jsme o dalším postupu. Na náplavce náš spolek působí od roku 2007 a bez falešné skromnosti mohu hrdě tvrdit, že jsme byli prvním, významným hybatelem procesu, který ukázal, že kultura a umění mají velký ekonomický potenciál, a že jsme naší činností Praze přinesli násobky milionů do městského rozpočtu. Věřím, že najdeme prostor pro jednání a cestu, jak po koronarovirové krizi navázat na dosavadní úspěchy kulturní i ekonomické,“ dodal Ivo Slavík.


Praha 2 pomůže nečekaně těhotným ženám

Dnes v 18:10

Praha 2 podporuje projekt „Nesoudíme. Pomáháme“. Ten nabízí praktickou pomoc nečekaně těhotným ženám, které se cítí být nuceny k ukončení těhotenství i přesto, že by si rády dítě ponechaly.   

Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

Včera v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Praha 6: Psychologická pomoc

Včera ve 13:00

Radnice Prahy 6 společně s psychology z Břevnova zřídili dvě telefonní linky, na které se mohou obrátit dospělí a děti.

innogy rozšiřuje službu pro neslyšící

Včera ve 12:47

K výročí Světového dne sluchu představuje innogy se sociálním podnikem Transkript další významnou inovaci v komunikaci osob se sluchovým postižením. Od 3. března 2021 je k dispozici nová funkce umožňující využít službu i osobám se zhoršenou srozumitelností řeči či její úplnou...

Počet firemních bankrotů byl v únoru druhý nejvyšší za posledních 12 měsíců

Včera v 11:09

V únoru letošního roku bylo vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, 530 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1264 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, 542 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1404 návrhů na osobní...

Pražští profesionální hasiči provádí vlastní testování

Včera v 11:04

Od podzimu 2020 provádí hasiči vlastní antigenní testování svých příslušníků a zaměstnanců. Testování probíhá pravidelně buď z preventivních důvodů nebo po vyhodnocení trasování, které děláme při každém kontaktu s pozitivní osobou. Testuje se také po nahlášení příznaků od příslušníka či...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

Včera v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Další články
Nahoru