dnes
Pátek - obcasny-dest
19°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
18°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
18°C
Provozovatel galerijní lodi kotvící u náplavky má skončit, kvůli stížnostem dostal od města výpověď
(A)VOID FLOATING GALLERY (v popředí) kotví na Výtoni. Foto: Facebook AFG

Provozovatel galerijní lodi kotvící u náplavky má skončit, kvůli stížnostem dostal od města výpověď

Loď (A)VOID kotvící u náplavky Rašínova nábřeží na úrovni Výtoně, která roky pořádala kulturní akce, bude končit. Dostala výpověď, údajně kvůli stížnostem rezidentů. Provozovatel se brání, na jeho podporu vznikla petice, kterou podepsaly už přes dva tisíce lidí. 

O pražské náplavky se stará městská správcovská společnost Trade Centre Praha (TCP). „V posledních letech dostávala desítky stížností na hluk a nedodržování nočního klidu právě z tohoto zařízení. Ze strany provozovatele lodi, spolku Dvojka Sobě, byla opakovaně porušována pravidla provozu náplavek, byla řešena i jednotlivá oznámení rezidentů a městské části Praha 2. Společnost TCP ve snaze narovnat vztahy písemně vyzývala provozovatele ke zjednání nápravy, nakonec ale musela přistoupit k vypovězení smlouvy,“ uvedl magistrát v tiskové zprávě.

„Nelze přehlížet časté stížnosti občanů Podskalí na opakované hlasité koncerty nebo jiné akce, a to i v době, ve které pravidla pro realizace akcí vyžadují opačný přístup provozovatele. Praha 2 se dlouhodobě snaží, aby náplavka na Rašínově nábřeží byla místem setkávání s kulturní či společenskou přidanou hodnotou, nikoliv pouze místem hlasitých koncertů a opileckých večírků,“ uvedl radní druhé městské části Michal Zuna (TOP 09).

Spolek Dvojka sobě, který provozuje (A)VOID FLOATING GALLERY a do akcí na náplavce se zapojuje už třináct let, s výpovědí a důvody pro ní nesouhlasí. Údajně s ním o záměru výpovědi správce náplavky nejednal. Na zachování projektu na náplavce ve stávající podobě vznikla petice. Tu k dnešnímu poledni podepsalo přes 2400 lidí.

„Rozhodně nesouhlasíme, aby správcovská firma pověřená volenými zástupci Pražanů postupovala poněkud arogantním způsobem, kdy s nájemcem včas nejedná o záměru a důvodech výpovědi,“ uvádí petiční výbor, jehož členy jsou spisovatelé, básníci, pedagogové, vědci, ale třeba i emeritní guvernér ČNB Miroslav Singer.

Ředitel Dvojky sobě Ivo Slavík v dopise místopředsedovi představenstva TCP Janu Bouškovi uvedl, že se spolkem před výpovědí nikdo oficiálně nejednal. Do lodi spolek podle něj reálně investoval přes pět milionů korun na elektroinstalace, bezpečnostní prvky, zábradlí a další úpravy, aby loď mohla získat všechny potřebné certifikáty k provozu.

„Během let jsme investovali dalších 3,5 milionu korun z vlastních zdrojů do realizace kulturního obsahu na lodi, který jsme v hlavní sezóně vždy poskytovali pro Pražany zdarma,“ napsal Slavík.

V případě výpovědi smlouvy podle něj nepůjde provoz na lodi zachovat, jak TCP plánuje. I když má spolek na náplavkách i další aktivity, podle Slavíka by konec lodi znamenal významné narušení celé dramaturgie. „Pokud bychom vše nainstalované v souvislostí s výpovědí demontovali, stal by se z kaska nepoužitelný kus oceli, po kterém by se nemohli pohybovat žádní lidé a které by zřejmě nedosáhlo na souhlas Státní plavební správy s kotvením,“ napsal Slavík.

„Město jednoznačně respektuje autorský podíl společnosti na podobě Avoid Floating Gallery, ale pravidla platí pro každého stejně. Zároveň lze brát tuto situaci jako příležitost k narovnání právních vztahů a vyjasnění podmínek dalšího provozu lodi. Do budoucna by měl být provoz na lodi řešen přímo ze strany Trade Centre Praha, jejímž cílem je zde nadále ponechat gastroprovoz, kulturní, sportovní i volnočasový program,“ uvedl pražský radní pro majetek a městské firmy Jan Chabr (TOP 09).

Podle magistrátu má vedení TCP jasnou představu o provozu plavidla. Bar na lodi a jeho fungování bude předmětem otevřené soutěže. „Pro udržení odkazu Avoid Floating Gallery je možné, aby se zde i nadále pořádaly hudební či výstavní akce v rámci konkrétních časových úseků. Na kulturním obsahu by se mohla podílet Galerie hlavního města Prahy, projekt Umění pro město by každoročně připravil výstavní program či akci. Spolek Dvojka Sobě by mohl být přizván do kurátorsko-dramaturgického týmu a pokračovat nejen v pořádání literárních akcí, ale zároveň konzultovat budoucí výtvarné projekty,“ sdělil magistrát.

„Navrhuji, aby TCP v těchto krizových měsících výpověď zrušilo a jednali jsme o dalším postupu. Na náplavce náš spolek působí od roku 2007 a bez falešné skromnosti mohu hrdě tvrdit, že jsme byli prvním, významným hybatelem procesu, který ukázal, že kultura a umění mají velký ekonomický potenciál, a že jsme naší činností Praze přinesli násobky milionů do městského rozpočtu. Věřím, že najdeme prostor pro jednání a cestu, jak po koronarovirové krizi navázat na dosavadní úspěchy kulturní i ekonomické,“ dodal Ivo Slavík.


Hasiči zachránili jeřábníka. Udělalo se mu nevolno v kabině

Včera v 18:28

Hasiči zasahovali dnes od 16:22 hodin v Novostrašnické ulici v Praze 10. Ve výšce asi 15 metrů se je jeřábníkovi udělalo v kabině jeřábu nevolno.

Praha 11 podporuje komunitní kompostování

Včera v 18:17

Většina domácností vyprodukuje velké množství bioodpadu. Slupky od brambor, zbytky nedojedeného jídla či zvadlé květiny zaberou velké množství místa v kontejnerech a to zcela bez užitku.

Výstava: Masožravé rostliny Na Slupi

Včera v 16:27

Od 12. června najdete v Botanické zahradě Na Slupi výstavu masožravek.

Květinový piknik na Nuselských schodech

Včera v 16:14

Setkání na Nuselských schodech, kde se můžete podělit o občerstvení, poznat své sousedy a užít si veřejný prostor.

Praha 4: Dotace na využití srážkových vod

Včera v 11:24

Radnice Prahy 4 vyhlásila druhou výzvu dotačního programu na podporu akumulace a využití srážkových vod pro rok 2020. Chce tak podpořit občany při pořízení retenčních nádob na podporu akumulace a lokálního využití srážkových vod.

Magistrát upravuje provoz

3. června 2020 v 19:55

V souvislosti s uvolňováním mimořádných opatření upravil Magistrát hl. m. Prahy provoz v budově Nové radnice.

Hledá se fototalent Jižního Města

3. června 2020 ve 12:02

Praha 11 vyhlásila fotografickou soutěž na téma „To nej z Prahy 11“. Soutěžící může vyfotit to, co považuje v jedenácté městské části za nejhezčí, nejzajímavější, nejoblíbenější, nejunikátnější – ten nej snímek zachycující Prahu 11.

Další články
Nahoru