dnes
Středa - zatazeno
2°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
2°C
pozítří
Pátek - mlha
0°C
Provozovatel galerijní lodi kotvící u náplavky má skončit, kvůli stížnostem dostal od města výpověď
(A)VOID FLOATING GALLERY (v popředí) kotví na Výtoni. Foto: Facebook AFG

Provozovatel galerijní lodi kotvící u náplavky má skončit, kvůli stížnostem dostal od města výpověď

Loď (A)VOID kotvící u náplavky Rašínova nábřeží na úrovni Výtoně, která roky pořádala kulturní akce, bude končit. Dostala výpověď, údajně kvůli stížnostem rezidentů. Provozovatel se brání, na jeho podporu vznikla petice, kterou podepsaly už přes dva tisíce lidí. 

O pražské náplavky se stará městská správcovská společnost Trade Centre Praha (TCP). „V posledních letech dostávala desítky stížností na hluk a nedodržování nočního klidu právě z tohoto zařízení. Ze strany provozovatele lodi, spolku Dvojka Sobě, byla opakovaně porušována pravidla provozu náplavek, byla řešena i jednotlivá oznámení rezidentů a městské části Praha 2. Společnost TCP ve snaze narovnat vztahy písemně vyzývala provozovatele ke zjednání nápravy, nakonec ale musela přistoupit k vypovězení smlouvy,“ uvedl magistrát v tiskové zprávě.

„Nelze přehlížet časté stížnosti občanů Podskalí na opakované hlasité koncerty nebo jiné akce, a to i v době, ve které pravidla pro realizace akcí vyžadují opačný přístup provozovatele. Praha 2 se dlouhodobě snaží, aby náplavka na Rašínově nábřeží byla místem setkávání s kulturní či společenskou přidanou hodnotou, nikoliv pouze místem hlasitých koncertů a opileckých večírků,“ uvedl radní druhé městské části Michal Zuna (TOP 09).

Spolek Dvojka sobě, který provozuje (A)VOID FLOATING GALLERY a do akcí na náplavce se zapojuje už třináct let, s výpovědí a důvody pro ní nesouhlasí. Údajně s ním o záměru výpovědi správce náplavky nejednal. Na zachování projektu na náplavce ve stávající podobě vznikla petice. Tu k dnešnímu poledni podepsalo přes 2400 lidí.

„Rozhodně nesouhlasíme, aby správcovská firma pověřená volenými zástupci Pražanů postupovala poněkud arogantním způsobem, kdy s nájemcem včas nejedná o záměru a důvodech výpovědi,“ uvádí petiční výbor, jehož členy jsou spisovatelé, básníci, pedagogové, vědci, ale třeba i emeritní guvernér ČNB Miroslav Singer.

Ředitel Dvojky sobě Ivo Slavík v dopise místopředsedovi představenstva TCP Janu Bouškovi uvedl, že se spolkem před výpovědí nikdo oficiálně nejednal. Do lodi spolek podle něj reálně investoval přes pět milionů korun na elektroinstalace, bezpečnostní prvky, zábradlí a další úpravy, aby loď mohla získat všechny potřebné certifikáty k provozu.

„Během let jsme investovali dalších 3,5 milionu korun z vlastních zdrojů do realizace kulturního obsahu na lodi, který jsme v hlavní sezóně vždy poskytovali pro Pražany zdarma,“ napsal Slavík.

V případě výpovědi smlouvy podle něj nepůjde provoz na lodi zachovat, jak TCP plánuje. I když má spolek na náplavkách i další aktivity, podle Slavíka by konec lodi znamenal významné narušení celé dramaturgie. „Pokud bychom vše nainstalované v souvislostí s výpovědí demontovali, stal by se z kaska nepoužitelný kus oceli, po kterém by se nemohli pohybovat žádní lidé a které by zřejmě nedosáhlo na souhlas Státní plavební správy s kotvením,“ napsal Slavík.

„Město jednoznačně respektuje autorský podíl společnosti na podobě Avoid Floating Gallery, ale pravidla platí pro každého stejně. Zároveň lze brát tuto situaci jako příležitost k narovnání právních vztahů a vyjasnění podmínek dalšího provozu lodi. Do budoucna by měl být provoz na lodi řešen přímo ze strany Trade Centre Praha, jejímž cílem je zde nadále ponechat gastroprovoz, kulturní, sportovní i volnočasový program,“ uvedl pražský radní pro majetek a městské firmy Jan Chabr (TOP 09).

Podle magistrátu má vedení TCP jasnou představu o provozu plavidla. Bar na lodi a jeho fungování bude předmětem otevřené soutěže. „Pro udržení odkazu Avoid Floating Gallery je možné, aby se zde i nadále pořádaly hudební či výstavní akce v rámci konkrétních časových úseků. Na kulturním obsahu by se mohla podílet Galerie hlavního města Prahy, projekt Umění pro město by každoročně připravil výstavní program či akci. Spolek Dvojka Sobě by mohl být přizván do kurátorsko-dramaturgického týmu a pokračovat nejen v pořádání literárních akcí, ale zároveň konzultovat budoucí výtvarné projekty,“ sdělil magistrát.

„Navrhuji, aby TCP v těchto krizových měsících výpověď zrušilo a jednali jsme o dalším postupu. Na náplavce náš spolek působí od roku 2007 a bez falešné skromnosti mohu hrdě tvrdit, že jsme byli prvním, významným hybatelem procesu, který ukázal, že kultura a umění mají velký ekonomický potenciál, a že jsme naší činností Praze přinesli násobky milionů do městského rozpočtu. Věřím, že najdeme prostor pro jednání a cestu, jak po koronarovirové krizi navázat na dosavadní úspěchy kulturní i ekonomické,“ dodal Ivo Slavík.


Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

Dnes v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

Dnes ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

Dnes ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

Dnes v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Praha 8 zve na první z Adventních koncertů

Včera v 11:58

Adventní koncerty připravila Praha 8 letos celkem čtyři. Poslechnou si je můžete online.

Praha 11 pořádá Netradiční mikulášské tvoření

Včera v 08:48

Netradiční mikulášské tvoření je on-line alternativa Mikulášského průvodu Jižním Městem, která se bude konat v sobotu 5. prosince v 18 hodin.

Praha 1 upozorňuje: Na náměstí Jana Palacha se budou testovat palné zbraně

23. listopadu 2020 v 16:23

V noci z 24. na 25. listopadu budou filmaři na náměstí Jana Palacha pro účely natáčení testovat různé druhy palných zbraní. Zvuková zkouška proběhne od cca 20 nejpozději do 2 hodin.

Další články
Nahoru