dnes
Úterý - jasno
23°C
zítra
Středa - bourky
23°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
18°C
Provozovatel chce proměnit Havelské tržiště na Starém Městě, památkáři jsou proti
Havelské tržiště. Foto: PCT

Provozovatel chce proměnit Havelské tržiště na Starém Městě, památkáři jsou proti

Podnikatel František Soukup, který v centru Prahy provozuje Havelské tržiště a jídelnu Havelská koruna, by rád současné stánky na tržišti nahradil novými. Ty by měly nabídnout více potravin nebo posezení. Jak Soukup řekl v rozhovoru s ČTK, s ohledem na lokalitu je tržnice zaměřena hlavně na turisty, ale nová podoba by mohla být lákavá i pro Pražany.

K projektu by nicméně byla nutná kooperace magistrátu a Prahy 1. Magistrátní památkáři se podle Soukupa zatím vyjádřili negativně, podobný koncept by podle nich měl fungovat v nedaleké Staroměstské tržnici, kterou chce magistrát opravit.

Namísto stávajících rozkládacích stánků by ty nové podle Soukupa byly umístěné napevno trhovci by v nich mohli nechávat zboží, které by tak nebylo nutné každý den přivážet a odvážet ze zázemí tržiště pod jídelnou. „Oproti současnému stavu nám to umožní nabízet sortiment, který zmizel z okolních prodejen, což jsou nebalené potraviny. Vrátil bych sem i drobné služby," řekl podnikatel.

Na tržnici by se tak podle něj mohly vrátit prodejny uzenin, pečiva či posezení u piva. Dominantní by byla vlastní pekárna se dvěma pecemi. Zároveň by podle Soukupa tržiště mohlo nabízet obchodníkům rozumné nájmy, zatímco v okolních kamenných prodejnách si je již nemohou dovolit.

Podnikatel připustil, že i tak by bylo tržiště zaměřeno hlavně na turisty, protože místních už se prostě v centru metropole tolik nepohybuje. „Turista je hlavní zákazník," řekl. Dodal, že stánky by neměly základy, aby byly přijatelné z hlediska památkové ochrany, a jejich design vychází z původního historického tržiště. Podnikatel také navrhuje, aby se Havelská připojila k přilehlé pěší zóně a nynější asfaltový povrch nahradila tradiční pražská dlažba.

Magistrátní památkáři se podle Soukupa k záměru vyjádřili negativně s odůvodněním, že navrhované služby by měly být v nedaleké Staroměstské tržnici, kterou město plánuje zrekonstruovat a znovu otevřít. Ta je nicméně podle Soukupa příliš stranou, zatímco Havelské tržiště je přímo na hlavní trase. V tržnici by podle něj mohlo vzniknout muzeum obchodu a zapomenutých řemesel.

Soukup si tržiště pronajímá od magistrátu, rozsáhlé zázemí má pod nedalekou Havelskou korunou. Podle svých slov za více než 25 let do úprav investoval asi 40 milionů korun. Na jeho návrh přeměny s výjimkou negativního stanoviska památkářů zatím nikdo nereagoval, dodal.

Předchozí vedení Prahy 1, které v lednu vystřídala nová reprezentace pod vedením starosty Petra Hejmy (STAN), podle něj tržnici pouze zrušilo šest parkovacích míst, na kterých parkovali prodejci zeleniny.

Celkem je podle Soukupa na tržišti 96 prodejců, z toho je v sezoně asi 25 stánků s ovocem a zeleninou, i když se z větší části nejedná o samotné pěstitele. Tržiště se podle podnikatele znovu otevře 1. června, je však otázkou, jaký bude mezi prodejci zájem s ohledem na málo turistů v centru města. Starosta Hejma ČTK nedávno řekl, že chce jednat o zvýšení podílu farmářských produktů na tržišti.


Novým vlastníkem skupiny innogy bude MVM Group

11. července 2020 v 10:43

Německá energetická společnost E.ON SE a maďarská energetická skupina MVM Group dnes podepsaly smlouvu o prodeji celého byznysu innogy v Česku za nezveřejněnou částku. Transakce ještě podléhá schválení Evropské komise a očekává se, že bude uzavřena před koncem roku.

Další články
Nahoru