Dnes Středa - obcasny-dest 3°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 2°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Provoz pohotovostí vyjde Prahu příští rok na 39 milionů korun, meziročně více
Thomayerova nemocnice. Foto: archiv

Provoz pohotovostí vyjde Prahu příští rok na 39 milionů korun, meziročně více

Provoz lékařských pohotovostí vyjde hlavní město v příštím roce na 39 milionů korun, což je meziročně více. Důvodem zvýšení příspěvku jsou zvýšené náklady způsobené pandemií covidu-19 a zároveň nižší úhrady ze strany zdravotních pojišťoven. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají pražští radní. Pohotovosti jsou v Praze v sedmi nemocnicích a v Městské poliklinice. Město je musí mít ze zákona.

Nejvyšší částky dostanou na provoz pohotovostí Fakultní nemocnice v Motole a Thomayerova nemocnice v Krči, obě po 8,9 milionech korun. Obě nemocnice provozují ordinace všeobecného praktického lékařství, lékařství pro děti a dorost a zubní pohotovosti. Obě zmíněné nemocnice mají nejvytíženější pohotovosti.

Po 6,6 milionech korun dostanou Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Nemocnice Na Bulovce. Po 3,3 milionech pak Ústřední vojenská nemocnice a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.

Nejnižší částku dostane Nemocnice Na Františku, a to 1,4 milionu. Náklady na provoz Městské polikliniky nejsou ve výše zmíněných 39 milionech zahrnuty, neboť se jedná o zařízení města, které platí ze svého rozpočtu.

Zvýšení celkových nákladů na provoz pohotovostí si vyžádala opatření proti covidu. „Pracoviště lékařských pohotovostí jsou v tomto směru velmi riziková, dochází zde ke kontaktu s potenciálně nakaženými v první linii, proto jsou zde důsledně dodržována adekvátní hygienická a protiepidemická opatření," píše se v dokumentu.

V souvislosti s tím byly zvýšeny mzdové náklady. Kvůli covidu zároveň poklesla návštěvnost pohotovostí a poskytovatelé péče tak obdrželi nižší úhrady od zdravotních pojišťoven.

Počet pacientů na pražských pohotovostech loni meziročně klesl. Lékaři ošetřili 93 957 lidí, což je o 42 866 méně než v roce 2019.

Nejčastěji na pohotovosti dorazili dospělí a nejvíc pacientů přijali lékaři v lednu. Více než polovinu ošetřených tvořili Pražané. Druhou nejpočetnější skupinou byli Středočeši a zbytek tvořili obyvatelé jiných krajů či cizinci.


Autor: ČTK

Nadační fond nezávislé žurnalistiky nově vede Petr Orálek

1. května 2022 v 17:34

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) od dneška nově vede novinář a ekonom Petr Orálek. Fond o tom informoval na svém webu.

Další články
Nahoru