Dnes Úterý - oblacno 3°C
Zítra Středa - oblacno 2°C
Úterý 18. 1. 2022
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Provizoriu se zkraje roku vyhne i Praha 5, zastupitelé schválili rozpočet
Radnice Prahy 5 sídlí ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Provizoriu se zkraje roku vyhne i Praha 5, zastupitelé schválili rozpočet

Zastupitelstvo Prahy 5 dnes schválilo rozpočet na rok 2022. Městská část bude v příštím roce hospodařit s částkou přesahující jednu miliardu korun. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí městské části David Polák.  

„Chci, abychom měli štíhlý, efektivní a moderní úřad, který bude na sobě hospodařit maximálně šetrně tak, aby co nejvíce prostředků zůstalo na investice a rozvoj naší Prahy 5. Z toho důvodu jsme v minulých deseti měsících pracovali na zavedení zásadních úsporných opatření na provozu úřadu a společně s kolegy procházeli položku po položce. Každou jsme hodnotili z hlediska efektivity a potřebnosti daného výdaje,“ uvedl radní pro finance Jan Kavalírek (TOP 09), který měl přípravu rozpočtu na starosti.

Radnice podle něj ušetří například na chodu kanceláří, konzultačních službách, externích pracovnících, poradcích pro politiky, na PR akcích, ale i na snížení byrokracie a počtu úředníků.

„Ušetřené peníze teď použijeme na rozvoj naší městské části, například do oblasti školství, veřejných prostranství a parků, nebo bezpečnosti,“ dodal Kavalírek.

Oproti letošnímu rozpočtu, který by schválen až v lednu 2021, vstoupí městská část do roku 2022 již se schváleným rozpočtem a nebude muset hospodařit podle takzvaného rozpočtového provizoria. 

„Včasné schválení rozpočtu na rok 2022 nám umožňuje plně využít všechny schválené finanční prostředky. I přes úspory se nám totiž podařilo zachovat dostatečně velký prostor pro investiční akce tak, abychom mohli dál kultivovat městkou část, infrastrukturu a služby, které poskytujeme občanům,“ řekla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Jednou z největších investic městské části by měla být výměna oken na Poliklinice Barrandov za 42 milionů korun. Významná je i revitalizace zeleně a prostranství Chaplinova náměstí za 37 milionů korun.

Dále připravuje radnice například rekonstrukci chodníků v parku Mrázovka, školní kuchyně na Barrandově, bazénu v ZŠ Weberova, hřiště na Hořejším nábřeží a dalších sportovišť. Praha 5 nezapomíná ani na sociální oblast. Radnice totiž plánuje výstavbu dvou domů pro seniory – Poštovka a Hlubočepy. V plánu je i oprava bytového domu v ulici Elišky Peškové.

Pokračovat se bude i v opravách chodníků a v projektech participativního rozpočtu. 

Plánované příjmy jsou plánovány 631,27 milionu korun a výdaje 1,046 miliardy korun. Schodek bude podle Kavalírka kryt z fondů městské části a z prostředků minulých let. Část se plánuje rovněž pokrýt z investičních i neinvestičních dotací, o které městská část žádá.


Autor: TZ, red

Radní Kavalírek: Praha 5 má největší rozpočtovou úsporou v novodobé historii

12. ledna 2022 ve 21:36

O sto milionů korun (12,8 procenta) nižší provozní výdaje v roce 2022 prosadil radní Prahy 5 pro oblast financí Jan Kavalírek (TOP 09). Městská část to uvedla v tiskové zprávě.

Portlík: Praha 9 je pro rozvoj trolejbusových linek

11. ledna 2022 v 18:20

Pražský dopravní podnik včera v Letňanech zahájil výstavbu infrastruktury pro první regulérní trolejbusovou linku od roku 1954. Stavební práce na elektrifikaci autobusové linky 140 Palmovka – Miškovice potrvají 10 měsíců, uvedení linky 58 do zkušebního provozu se předpokládá v průběhu letošního...

Praha 1 připravuje rozpočet, radní ho projednali se zastupiteli

10. ledna 2022 v 19:33

Jedna miliarda a 26 milionů korun – tak taková je výše navrhovaného rozpočtu první městské části pro letošní rok. Radní ho připravili jako vyrovnaný a dnes ho projednali se zájemci z řad zastupitelů, které pozvali do Galerie 1. Informoval o tom mluvčí Prahy...

Vedení Prahy 13 kritizuje zdražení svozu odpadu na sídlištích, obává se vzniku černých skládek

4. ledna 2022 v 16:55

Většině obyvatel hlavního města se od začátku letošního roku zvýšily ceny za svoz odpadu. Pražští zastupitelé totiž před Vánoci schválili vyhlášku s novým výpočtem cen, který je nutný kvůli novele odpadového zákona. Ceny se zvýšily nejvíce v případě velkých kontejnerů na sídlištích, kde to je...

Další články
Nahoru