Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - polojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Provizoriu se zkraje roku vyhne i Praha 5, zastupitelé schválili rozpočet
Radnice Prahy 5 sídlí ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Provizoriu se zkraje roku vyhne i Praha 5, zastupitelé schválili rozpočet

Zastupitelstvo Prahy 5 dnes schválilo rozpočet na rok 2022. Městská část bude v příštím roce hospodařit s částkou přesahující jednu miliardu korun. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí městské části David Polák.  

„Chci, abychom měli štíhlý, efektivní a moderní úřad, který bude na sobě hospodařit maximálně šetrně tak, aby co nejvíce prostředků zůstalo na investice a rozvoj naší Prahy 5. Z toho důvodu jsme v minulých deseti měsících pracovali na zavedení zásadních úsporných opatření na provozu úřadu a společně s kolegy procházeli položku po položce. Každou jsme hodnotili z hlediska efektivity a potřebnosti daného výdaje,“ uvedl radní pro finance Jan Kavalírek (TOP 09), který měl přípravu rozpočtu na starosti.

Radnice podle něj ušetří například na chodu kanceláří, konzultačních službách, externích pracovnících, poradcích pro politiky, na PR akcích, ale i na snížení byrokracie a počtu úředníků.

„Ušetřené peníze teď použijeme na rozvoj naší městské části, například do oblasti školství, veřejných prostranství a parků, nebo bezpečnosti,“ dodal Kavalírek.

Oproti letošnímu rozpočtu, který by schválen až v lednu 2021, vstoupí městská část do roku 2022 již se schváleným rozpočtem a nebude muset hospodařit podle takzvaného rozpočtového provizoria. 

„Včasné schválení rozpočtu na rok 2022 nám umožňuje plně využít všechny schválené finanční prostředky. I přes úspory se nám totiž podařilo zachovat dostatečně velký prostor pro investiční akce tak, abychom mohli dál kultivovat městkou část, infrastrukturu a služby, které poskytujeme občanům,“ řekla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Jednou z největších investic městské části by měla být výměna oken na Poliklinice Barrandov za 42 milionů korun. Významná je i revitalizace zeleně a prostranství Chaplinova náměstí za 37 milionů korun.

Dále připravuje radnice například rekonstrukci chodníků v parku Mrázovka, školní kuchyně na Barrandově, bazénu v ZŠ Weberova, hřiště na Hořejším nábřeží a dalších sportovišť. Praha 5 nezapomíná ani na sociální oblast. Radnice totiž plánuje výstavbu dvou domů pro seniory – Poštovka a Hlubočepy. V plánu je i oprava bytového domu v ulici Elišky Peškové.

Pokračovat se bude i v opravách chodníků a v projektech participativního rozpočtu. 

Plánované příjmy jsou plánovány 631,27 milionu korun a výdaje 1,046 miliardy korun. Schodek bude podle Kavalírka kryt z fondů městské části a z prostředků minulých let. Část se plánuje rovněž pokrýt z investičních i neinvestičních dotací, o které městská část žádá.


Autor: TZ, red

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

Včera v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru