Dnes Úterý - zatazeno 2°C
Zítra Středa - zatazeno 1°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Provizoriu se zkraje roku vyhne i Praha 5, zastupitelé schválili rozpočet
Radnice Prahy 5 sídlí ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Provizoriu se zkraje roku vyhne i Praha 5, zastupitelé schválili rozpočet

Zastupitelstvo Prahy 5 dnes schválilo rozpočet na rok 2022. Městská část bude v příštím roce hospodařit s částkou přesahující jednu miliardu korun. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí městské části David Polák.  

„Chci, abychom měli štíhlý, efektivní a moderní úřad, který bude na sobě hospodařit maximálně šetrně tak, aby co nejvíce prostředků zůstalo na investice a rozvoj naší Prahy 5. Z toho důvodu jsme v minulých deseti měsících pracovali na zavedení zásadních úsporných opatření na provozu úřadu a společně s kolegy procházeli položku po položce. Každou jsme hodnotili z hlediska efektivity a potřebnosti daného výdaje,“ uvedl radní pro finance Jan Kavalírek (TOP 09), který měl přípravu rozpočtu na starosti.

Radnice podle něj ušetří například na chodu kanceláří, konzultačních službách, externích pracovnících, poradcích pro politiky, na PR akcích, ale i na snížení byrokracie a počtu úředníků.

„Ušetřené peníze teď použijeme na rozvoj naší městské části, například do oblasti školství, veřejných prostranství a parků, nebo bezpečnosti,“ dodal Kavalírek.

Oproti letošnímu rozpočtu, který by schválen až v lednu 2021, vstoupí městská část do roku 2022 již se schváleným rozpočtem a nebude muset hospodařit podle takzvaného rozpočtového provizoria. 

„Včasné schválení rozpočtu na rok 2022 nám umožňuje plně využít všechny schválené finanční prostředky. I přes úspory se nám totiž podařilo zachovat dostatečně velký prostor pro investiční akce tak, abychom mohli dál kultivovat městkou část, infrastrukturu a služby, které poskytujeme občanům,“ řekla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Jednou z největších investic městské části by měla být výměna oken na Poliklinice Barrandov za 42 milionů korun. Významná je i revitalizace zeleně a prostranství Chaplinova náměstí za 37 milionů korun.

Dále připravuje radnice například rekonstrukci chodníků v parku Mrázovka, školní kuchyně na Barrandově, bazénu v ZŠ Weberova, hřiště na Hořejším nábřeží a dalších sportovišť. Praha 5 nezapomíná ani na sociální oblast. Radnice totiž plánuje výstavbu dvou domů pro seniory – Poštovka a Hlubočepy. V plánu je i oprava bytového domu v ulici Elišky Peškové.

Pokračovat se bude i v opravách chodníků a v projektech participativního rozpočtu. 

Plánované příjmy jsou plánovány 631,27 milionu korun a výdaje 1,046 miliardy korun. Schodek bude podle Kavalírka kryt z fondů městské části a z prostředků minulých let. Část se plánuje rovněž pokrýt z investičních i neinvestičních dotací, o které městská část žádá.


Autor: TZ, red

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

Dnes v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Praha 13: Mimořádné dotace pro kluby, spolky a volnočasové organizace

21. listopadu 2022 v 19:15

Rada městské části Praha 13 dnes odsouhlasila poskytnutí dotací na provozní výdaje sportovním klubům, kulturním spolkům a dalším volnočasovým organizacím v celkové výši 750 tisíc korun. Registrovaným organizacím, které pořádají aktivity pro občany Prahy 13, nabízí radnice pomoc formou mimořádné...

Další články
Nahoru