Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - polojasno 5°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Prověřování privatizace bytu exministra skončilo, trestný čin se podle policie nestal
Exministr zdravotnictví Petr Arenberger. Foto: Vláda ČR

Prověřování privatizace bytu exministra skončilo, trestný čin se podle policie nestal

V souvislosti s privatizací bytu na Praze 1 exministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem (za ANO) nezjistily policisté spáchání trestného činu. Na svém facebookovém profilu o tom informoval zastupitel MČ Praha 1 David Bodeček (Piráti), který podnětem k prověření všech zveřejněných pochybností reagoval na květnové mediální výstupy. Podle odboru hospodářské kriminality Policie ČR byl privatizační proces realizován v souladu s tehdejší právní úpravou a zásadami privatizace. 

Pochybnosti se týkaly bytu na ulici Bolzanova a jeho privatizace mezi lety 2018 a 2019. Bodeček obdržel vyrozumění o výsledku posouzení trestního oznámení už 30. června.

„Rozhodl jsem se informaci nezveřejnit do doby, než v dané záležitosti budou vypracovány zásadní stanoviska zadaná kontrolním výborem Prahy 1. Nechtěl jsem jakkoli ovlivňovat ty, kteří dostali za úkol privatizaci prověřit, analyzovat a kontrolní výbor s výsledkem seznámit. Sdělení policie postupuji zmíněnému výboru, který tak na svém mimořádném jednání 10. srpna bude mít k dispozici všechny informace a materiály, na základě nichž bude moci vytvořit erudovaný závěr. Ten by v září měl být předložen Zastupitelstvu městské části Praha 1,“ vysvětluje Bodeček, který je předsedou kontrolního výboru Prahy 1. 

Na základě Bodečkova podnětu z letošního května orgány činné v trestním řízení prověřily materiály, které měly na schválení privatizace zásadní vliv. Mezi nimi i všechna smluvní ujednání, podmínky privatizačních zásad, pochybnosti nad využitím bytu před i po privatizaci, a další veřejně publikovaná sdělení.

Policii byla poskytnuta více než stovka dokumentů, například nabývací tituly, fotografie bytové jednotky z různé doby nebo třeba spotřeby vody a energií. Jejich součástí byla i smluvní dokumentace z roku 1975 vztahující se ke kupujícímu a znalecký posudek z roku 2003, který stanovil prvotní privatizační cenu bytových jednotek na předmětné adrese. 

„Aniž bych chtěl předjímat rozhodnutí kolektivních orgánů Prahy 1, osobně jsem od samotného začátku toho názoru, že po procesní stránce privatizační proces proběhl v pořádku. Navíc naprosto důvěřuji kontrolním orgánům magistrátu, že jejich kontroly realizovaných prodejů obecních bytů jsou na velmi vysoké úrovni a nemám proto důvod o jejich kvalitách pochybovat. Co se týká formy privatizace v naší městské části, tu kritizuji dlouhodobě. To je však politická záležitost,” doplňuje své stanovisko Bodeček s tím, že nedává snahám o navrácení bytu  Arenbergera do majetku Prahy 1 příliš velkou šanci. 

„Toto konstatuji na základě studia faktických informací a materiálů. Po morální stránce se s okolnostmi koupě obecního bytu musí vypořádat všichni ti, co byty v minulosti privatizovali a u nichž pochybnosti vzešly,” naráží Bodeček na další prodeje bytu z téže adresy, které kupující do půl roku od privatizace přeprodali se ziskem 8 milionů za bytovou jednotku. 

„Nelíbí se mi to, naprosto to postrádá smysl privatizace, nicméně podmínky toto umožnily. S ostatními kolegy ze zastupitelstva musíme prosadit taková pravidla případné budoucí privatizace svěřeného obecního majetku, která zamezí jakémukoli spekulativnímu jednání,“ uzavírá Bodeček. 

Exstarosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě) na jaře, kdy kauza bytu rezonovala veřejným prostorem, opakovaně naznačoval, že by městská část mohla požadovat byt vrátit. 

„Pan ministr Arenberger zastupitelstvu osobně tvrdil, že v bytě skutečně bydlí. Dvě místnosti měl využívat pro ordinaci a pět pro své bydlení. Dnes ovšem vychází najevo, že ne vše, co pan ministr písemně či ústně tvrdí, je skutečně pravda. Věc je tedy třeba znovu prověřit,“ uvedl v květnu Čižinský, který byl v době dokončení privatizace v čele první městské části. Do smlouvy byl při prodeji vložen odstavec o tom, že ministr musí zachovat byt k trvalému bydlení po dobu deseti let. 

První městská část provedla v květnu na základě pokynu starosty Petra Hejmy (STAN) prošetření právní stránky privatizace bytu Petrem Arenbergerem. Radní Prahy 1 pro majetek Jan Votoček (TOP 09) zároveň zadal úředníkům Prahy 1 prošetření privatizace uvedeného bytu z hlediska správnosti postupu.  

„Bylo zjištěno, že pan Arenberger zprivatizoval v roce 2019 byt spojený s ordinací v souladu s tehdejšími pravidly. Zároveň bylo zjištěno, že podkladové materiály předložené zastupitelům Radou pod vedením bývalého starosty Čižinského, který také podepsal příslušnou kupní smlouvu, obsahovaly chybné rodné číslo pana Arenbergera,“ popsal Votoček. 

Post ministra zdravotnictví zastával ředitel fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger mezi dubnem a květnem 2021, kdy média informovala o nejasnostech ohledně jeho podnikání či majetku.

Byt na Bolzanově ulici č.p. 1604/7 o výměře zhruba 250 metrů čtverečních využíval od roku 1995 částečně pro osobní účely a zčásti jako svou soukromou ordinaci. Od Prahy 1 jej koupil v dubnu 2019 za 11,5 milionu korun.


Autor: red

Komrsková: V jednáních o složení pražské koalice se posunujeme správným směrem

Včera v 19:59

Oceňujeme, že koalice SPOLU si vyřešila svoje interní domácí úkoly, podle jejich volebního výsledku. Nestojíme na místě ale ani v otázkách programových priorit koalice, tento dokument v tuto chvíli dokončujeme. Během pátku bychom měli mít hotovo.

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

30. ledna 2023 v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru