dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Protržení rybníka v Říčanech by ohrozilo okrajové části Prahy. Ty se nyní už nemusí bát
Mlýnský rybník v Říčanech. Foto: archiv MHMP

Protržení rybníka v Říčanech by ohrozilo okrajové části Prahy. Ty se nyní už nemusí bát

Mlýnský rybník, který je poslední nádrží nad Prahou na Říčanském potoce, reguluje množství vody v Rokytce a tím pomáhá chránit hlavní město před velkou vodou. Nicméně při červnových povodních naopak tento rybník způsobil více škody, než užitku. Proto muselo dojít k úpravě rybníka.

Při letošních záplavách začala hráz Mlýnského rybníka přetékat na nečekaných místech a voda zaplavila objekty v přilehlém okolí. Jeho protržení by ohrozilo především obyvatele pražských Kolovrat a Uhříněvsi.

Neregulovatelné množství vody, které se kvůli přetékání rybníka na začátku června dostalo do Říčanského potoka, přispělo k rozvodnění Rokytky a způsobilo problémy především v Libni.

Říčany po konzultaci s Krizovým štábem hlavního města Prahy zajistily potřebné stavební úpravy rybníka, které metropole nyní uhradí darem ve výši 1,4 milionu korun.

V čem úpravy spočívaly? Byla snížena koruna hráze na dostatečnou přelivnou úroveň a kritická místa v hrázi byla zpevněna kamenným záhozem.

Zároveň byl ve zdrži vytvořen retenční prostor pro zachycení první přívalové vlny, aby se zamezilo zvýšení průtoku na Říčanském potoce.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru