Dnes Neděle - zatazeno 13°C
Zítra Pondělí - polojasno 15°C
Neděle 17. 10. 2021
Svátek má Hedvika
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Protipovodňová vrata Čertovky se díky opravě budou při velké vodě zavírat rychleji
V červnu 2013 chránila vrata Čertovku při povodních. Foto: archiv MHMP

Protipovodňová vrata Čertovky se díky opravě budou při velké vodě zavírat rychleji

Městská organizace Správa služeb hlavního města (SSHMP) v těchto dnech rekonstruuje protipovodňový uzávěr vltavského kanálu Čertovka. Cílem prací je zrychlit instalaci protipovodňových opatření při vyhlášení druhého a třetího stupně povodňové aktivity. Úpravy by měly stát asi 2,4 milionu korun a hotové by měly být do konce roku. ČTK to dnes řekli náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN) a ředitel SSHMP Tomáš Stařecký.

„Zjistilo se, že upevnění slupic už není dostatečné a že vodící lišty už neslouží tak, jak mají. Proto nyní upravujeme slupice a dělá se celková rekonstrukce hrazení," sdělil náměstek, v jehož gesci je mimo jiné bezpečnost metropole.

Slupice, tedy ocelové sloupky, které tvoří hlavní nosnou část protipovodňového hrazení, jsou na Čertovce umístěné přímo v protipovodňových vratech. Ta jsou mimo povodňové stavy zasunutá v nábřežní zdi. V případě ohrožení se protipovodňová vrata vysunou.

Pokud hrozí třetí stupeň povodňové aktivity, vysunou se z vrat slupice a mezi tyto sloupky vkládají pracovníci integrovaného záchranného systému (IZS) hradidla. Ty mohou být na sebe položené až do výšky 2,8 metru.

Prahou se valí velká voda - červen 2013

Úpravu slupic v protipovodňovém hrazení na Čertovce mají na starost pracovníci strojní a stavební firmy Labská. Kvůli zajištění bezpečnosti Kampy před případnou povodní se podle Stařeckého slupice rekonstruují na místě z pontonu a neodváží se do pracovních dílen.

Do konce roku plánuje SSHMP ještě odstranit usazený sediment v Čertovce. Důvodem je to, že bahno, listí a další znečištění by se mohlo dostat do kolejové dráhy vrat a zpomalovat tak jejich uzavírání v hrozících záplav. Čistit se bude podle ředitele SSHMP úsek v délce 60 metrů před protipovodňovým uzávěrem, což by mělo stát odhadem dalších 600 000 korun.

Vrata na Čertovce, která chrání před povodní Kampu, se naposledy uzavřela letos v květnu, kdy panoval první stupeň povodňové aktivity. Slupice podle SSHMP se na Čertovce naposledy vytahovaly v roce 2013.


Autor: ČTK

Praha 1: Uzavření úřadu

14. října 2021 v 10:47

Radnice první městské části informovala, že v pátek 29. října bude úřad městské části Praha 1 u provozně-technických důvodů uzavřen.

Praha 1 zřídila kontaktní místo pro řešení problémů s krátkodobým ubytováním

13. října 2021 v 10:39

Obyvatelům Prahy 1, postiženým negativními dopady krátkodobého ubytování v bytech, je určeno nové kontaktní místo zřízené při Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života Zastupitelstva Prahy 1.

Téma předškolního a školního vzdělávání na setkání v Praze 5

12. října 2021 ve 23:07

Tisková konference a setkání s aktéry MAP se bude konat 14. října od 16 hodin v ZŠ a MŠ Kořenského. Tématem bude předškolní a školní vzdělávání.

Další články
Nahoru