Dnes Úterý - prehanky-dest 7°C
Zítra Středa - oblacno 5°C
Úterý 16. 4. 2024
Svátek má Irena
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Protipovodňová ochrana je někde ve špatné kondici, do oprav natečou miliony
Prahu zasáhla velká voda naposledy před třemi lety. Foto: archiv

Protipovodňová ochrana je někde ve špatné kondici, do oprav natečou miliony

Praha nechá opravit protipovodňová opatření na Smíchově, v Podolí a Modřanech. Kontrola odhalila nedostatky na mobilních hrazeních i na pevných částech. O opravách za přibližně tři miliony korun dnes informoval magistrát v tiskové zprávě. Protipovodňová ochrana Prahy se začala ve velkém budovat po povodních v srpnu 2002.

„Při prohlídkách vodních děl byly zjištěny některé nedostatky, které je třeba v zájmu plné funkčnosti protipovodňových opatření ihned opravit," uvedla radní pro životní prostředí a infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Pro opravy radní vybrali firmu ACG-Real.

Mobilní zařízení vyžadují opravy na Janáčkově, Hořejším nebo Rašínově nábřeží. Opravovat se budou například praskliny v zídkách nebo čistit jejich spáry. V Modřanech se budou opravovat dosedací prahy, na které se mobilní hrazení staví. Úpravy čekají také okolí menších toků, například zemní hráz u Kunratického potoka.

Protipovodňová opatření se v Praze začala ve velkém budovat za éry primátora Pavla Béma (ODS) po roce 2002, kdy Prahu zaplavila velká voda. Další velká povodeň přišla v roce 2013 a mobilní bariéry chránily velkou část města.

Kromě nich se na dalších místech využívají třeba i gumové protipovodňové vaky plněné vodou, hráze ze zeminy či protipovodňové stěny ze železobetonu. Jinde ke zmírnění záplavové vlny slouží suché poldry. Některá území jako Lahovice a Lahovičky zůstávají bez ochrany.

Na menších tocích buduje Praha takzvané suché poldry, kam se může vylít voda, a také čistí a prohlubuje koryta přítoků Vltavy. Na některých místech zůstává ale ochrana nedostatečná, například starostové městských částí kolem říčky Rokytky upozorňují, že tento tok pro ně stále zůstává rizikem. Žádají vytvoření rozlivových zón, suchých poldrů a úprav ve volné krajině jako vznik nových mezí, remízků a vytvoření malých vodních ploch.


Autor: ČTK

Tragédie v Kyjích: Vlak srazil dva muže, přebíhali přes koleje

Dnes v 09:41

Kolem půl desáté v pondělí večer došlo k tragédii u železniční zastávky Praha – Kyje. Dva muže, které přebíhali přes koleje v místech, kde to je zakázáno, srazil vlak mířící do centra Prahy. Oba na místě zemřeli. Železniční doprava byla odkloněna.

Dotační program podpoří inovační akce

Včera v 08:07

Rada hl. m. Prahy minulý týden schválila Program na podporu akcí v oblasti inovací v hlavním městě pro rok 2024. Program spouští město s cílem poskytovat podporu inovačním akcím systematicky a předvídatelně. K financování akcí z tohoto programu Praha pro rok 2024 vyčlenila...

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

14. dubna 2024 v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

13. dubna 2024 v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Další články
Nahoru