dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
pozítří
Pátek - polojasno
4°C
Protipovodňová ochrana je někde ve špatné kondici, do oprav natečou miliony
Prahu zasáhla velká voda naposledy před třemi lety. Foto: archiv

Protipovodňová ochrana je někde ve špatné kondici, do oprav natečou miliony

Praha nechá opravit protipovodňová opatření na Smíchově, v Podolí a Modřanech. Kontrola odhalila nedostatky na mobilních hrazeních i na pevných částech. O opravách za přibližně tři miliony korun dnes informoval magistrát v tiskové zprávě. Protipovodňová ochrana Prahy se začala ve velkém budovat po povodních v srpnu 2002.

„Při prohlídkách vodních děl byly zjištěny některé nedostatky, které je třeba v zájmu plné funkčnosti protipovodňových opatření ihned opravit," uvedla radní pro životní prostředí a infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Pro opravy radní vybrali firmu ACG-Real.

Mobilní zařízení vyžadují opravy na Janáčkově, Hořejším nebo Rašínově nábřeží. Opravovat se budou například praskliny v zídkách nebo čistit jejich spáry. V Modřanech se budou opravovat dosedací prahy, na které se mobilní hrazení staví. Úpravy čekají také okolí menších toků, například zemní hráz u Kunratického potoka.

Protipovodňová opatření se v Praze začala ve velkém budovat za éry primátora Pavla Béma (ODS) po roce 2002, kdy Prahu zaplavila velká voda. Další velká povodeň přišla v roce 2013 a mobilní bariéry chránily velkou část města.

Kromě nich se na dalších místech využívají třeba i gumové protipovodňové vaky plněné vodou, hráze ze zeminy či protipovodňové stěny ze železobetonu. Jinde ke zmírnění záplavové vlny slouží suché poldry. Některá území jako Lahovice a Lahovičky zůstávají bez ochrany.

Na menších tocích buduje Praha takzvané suché poldry, kam se může vylít voda, a také čistí a prohlubuje koryta přítoků Vltavy. Na některých místech zůstává ale ochrana nedostatečná, například starostové městských částí kolem říčky Rokytky upozorňují, že tento tok pro ně stále zůstává rizikem. Žádají vytvoření rozlivových zón, suchých poldrů a úprav ve volné krajině jako vznik nových mezí, remízků a vytvoření malých vodních ploch.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru