dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Protipovodňová ochrana centra Prahy má nedostatky, velká voda by ho mohla hrozit
Zatím poslední povodně zasáhly Prahu před třemi lety. Foto: archiv

Protipovodňová ochrana centra Prahy má nedostatky, velká voda by ho mohla hrozit

Protipovodňová ochrana Prahy má nedostatky, které je nutné okamžitě odstranit. V případě povodní totiž hrozí ztráta stability konstrukcí a ztráta jejich ochranné funkce. Odborníci proto varují, že by případné povodně mohly ohrozit historické centrum města. Vyplývá to ze zprávy pro pražský magistrát, kterou má ČTK k dispozici. 

Kontrola břehů se uskutečnila v prvním čtvrtletí letošního roku. Zaměřila se na bezpečnostní prvky v centru města, třeba v oblasti Josefova a Starého Města, kde na přelomu století vznikly vůbec první mobilní ochranná opatření. Odborníci prošli i lokality, jako jsou Malá Strana a Kampa, zajímali se o vltavské náplavky, Libeň, Karlín, Holešovice, Troju, Zbraslav nebo Modřany a Malou Chuchli.

V rozsáhlé zprávě doplněné fotodokumentací poukázali na závady, které podle nich „přímo ohrožují ochrannou funkci protipovodňových opatření". Odhalili popraskaný beton, netěsnící patky a prahy mobilního hrazení, které výškově nekorespondují s dlažbou a v případě zvýšené hladiny by způsobily průsaky vody. „Nutné je okamžité odstranění nedostatků, jinak hrozí ztráta stability konstrukcí a ztráta jejich ochranné funkce,“ píše se v závěrech zprávy.

Kromě poslední povodně před třemi roky se jako jedna z nejničivějších do historie města i celé země zapsala velká voda v roce 2002. Kromě mobilních bariér v historickém centru Prahy se na dalších místech využívají třeba i gumové protipovodňové vaky plněné vodou, hráze ze zeminy či protipovodňové stěny ze železobetonu. Jinde ke zmírnění záplavové vlny slouží suché poldry. Některá území jako Lahovice a Lahovičky zůstávají bez ochrany.

Povodně metropoli naposledy postihly v červnu roku 2013:

Prahou se valí velká voda

Vltava v neděli odpoledne

Zatopený Střelecký ostrov

Ptáci se uhnízdili v naplaveninách z povodní

Holínky u Vltavy


Další krátké zprávy
Nahoru