Dnes Pondělí - oblacno 9°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Protinacistická odbojová skupina policistů má v Praze 4 pamětní desku
Praha 4 odhalila pamětní desku protinacistické odbojové skupině nuselských policistů. Foto: P4

Protinacistická odbojová skupina policistů má v Praze 4 pamětní desku

Starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS) ve středu spolu s představiteli Policie ČR a zástupci Ministerstva obrany ČR odhalili na budově Obvodního ředitelství policie Praha IV v Nuslích pamětní desku věnovanou policejním odbojářům z bývalého 50. policejního revíru. Deska je věnována deseti příslušníkům české policie, sedm z nich bylo popraveno v období protektorátu za protinacistickou činnost, dva padli v bojích Pražského povstání a jeden zemřel při přestřelce s gestapem. Pietnímu aktu byli přítomni i příbuzní obětí.

Zatímco existence odbojové skupiny Obrana národa, na jejímž založení se podíleli příslušníci bývalé československé armády a která působila například i v Praze 4 na Spořilově, je dostatečně známá, odpor policie proti nacistické okupaci je prakticky neznámou kapitolou českého odboje. 

Přitom boj nuselské policie za svobodu začíná již v samém počátku okupace, v roce 1939. „Kdo ve škole dával pozor nebo kdo alespoň zběžně sleduje sdělovací prostředky, tomu jistě něco řeknou pojmy a jména jako Tři králové, Balabán, Mašín, Morávek, Obrana národa, generálové Bílý, Homola, Eliáš nebo Kutlvašr. Ale kdo dokáže vyjmenovat aspoň jednoho policejního odbojáře? Skoro nikdo. I proto si policejní odboj musíme připomínat, je součástí naší historie, která nesmí být zapomenuta,“ sdělil starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). 

50. policejní revír sídlil v budově dnešního Obvodního ředitelství policie Praha IV v ulici U Plynárny. V nenápadném žlutém rohovém domě se psala historie a zdejší policisté se svými skutky a oběťmi zapsali do dějin národního odboje. 

Na historické dokumentaci odbojové činnosti nuselských policistů se podílel tým Muzea Policie České republiky, Michal Dlouhý a Radek Galaš, a Jana Divišová z časopisu Policista. Pomohli také někteří pozůstalí a rodiny, které zapůjčily exponáty, které policejní muzeum vystavuje. 

Pamětní deska odhalená na budově bývalého nuselského policejního revíru není pouhým artefaktem. Praha 4 se rozhodla zpřístupňovat postupně veřejnosti více informací o historických událostech, pomníkem nebo pamětní deskou to proto nekončí. 

Prostřednictvím QR kódu umístěném přímo na desce je možné se dostat na webovou stránku Prahy 4, která obsahuje mnohem více podrobností o tehdejších osobnostech a událostech.


Autor: Hla

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru