Protinacistická odbojová skupina policistů má v Praze 4 pamětní desku
4. října 2023 21:58
Zatímco existence odbojové skupiny Obrana národa, na jejímž založení se podíleli příslušníci bývalé československé armády a která působila například i v Praze 4 na Spořilově, je dostatečně známá, odpor policie proti nacistické okupaci je prakticky neznámou kapitolou českého odboje.
Přitom boj nuselské policie za svobodu začíná již v samém počátku okupace, v roce 1939. „Kdo ve škole dával pozor nebo kdo alespoň zběžně sleduje sdělovací prostředky, tomu jistě něco řeknou pojmy a jména jako Tři králové, Balabán, Mašín, Morávek, Obrana národa, generálové Bílý, Homola, Eliáš nebo Kutlvašr. Ale kdo dokáže vyjmenovat aspoň jednoho policejního odbojáře? Skoro nikdo. I proto si policejní odboj musíme připomínat, je součástí naší historie, která nesmí být zapomenuta,“ sdělil starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS).
50. policejní revír sídlil v budově dnešního Obvodního ředitelství policie Praha IV v ulici U Plynárny. V nenápadném žlutém rohovém domě se psala historie a zdejší policisté se svými skutky a oběťmi zapsali do dějin národního odboje.
Na historické dokumentaci odbojové činnosti nuselských policistů se podílel tým Muzea Policie České republiky, Michal Dlouhý a Radek Galaš, a Jana Divišová z časopisu Policista. Pomohli také někteří pozůstalí a rodiny, které zapůjčily exponáty, které policejní muzeum vystavuje.
Pamětní deska odhalená na budově bývalého nuselského policejního revíru není pouhým artefaktem. Praha 4 se rozhodla zpřístupňovat postupně veřejnosti více informací o historických událostech, pomníkem nebo pamětní deskou to proto nekončí.
Prostřednictvím QR kódu umístěném přímo na desce je možné se dostat na webovou stránku Prahy 4, která obsahuje mnohem více podrobností o tehdejších osobnostech a událostech.