Dnes Pátek - prehanky-dest 30°C
Zítra Sobota - polojasno 24°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Protinacistická odbojová skupina policistů má v Praze 4 pamětní desku
Praha 4 odhalila pamětní desku protinacistické odbojové skupině nuselských policistů. Foto: P4

Protinacistická odbojová skupina policistů má v Praze 4 pamětní desku

Starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS) ve středu spolu s představiteli Policie ČR a zástupci Ministerstva obrany ČR odhalili na budově Obvodního ředitelství policie Praha IV v Nuslích pamětní desku věnovanou policejním odbojářům z bývalého 50. policejního revíru. Deska je věnována deseti příslušníkům české policie, sedm z nich bylo popraveno v období protektorátu za protinacistickou činnost, dva padli v bojích Pražského povstání a jeden zemřel při přestřelce s gestapem. Pietnímu aktu byli přítomni i příbuzní obětí.

Zatímco existence odbojové skupiny Obrana národa, na jejímž založení se podíleli příslušníci bývalé československé armády a která působila například i v Praze 4 na Spořilově, je dostatečně známá, odpor policie proti nacistické okupaci je prakticky neznámou kapitolou českého odboje. 

Přitom boj nuselské policie za svobodu začíná již v samém počátku okupace, v roce 1939. „Kdo ve škole dával pozor nebo kdo alespoň zběžně sleduje sdělovací prostředky, tomu jistě něco řeknou pojmy a jména jako Tři králové, Balabán, Mašín, Morávek, Obrana národa, generálové Bílý, Homola, Eliáš nebo Kutlvašr. Ale kdo dokáže vyjmenovat aspoň jednoho policejního odbojáře? Skoro nikdo. I proto si policejní odboj musíme připomínat, je součástí naší historie, která nesmí být zapomenuta,“ sdělil starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). 

50. policejní revír sídlil v budově dnešního Obvodního ředitelství policie Praha IV v ulici U Plynárny. V nenápadném žlutém rohovém domě se psala historie a zdejší policisté se svými skutky a oběťmi zapsali do dějin národního odboje. 

Na historické dokumentaci odbojové činnosti nuselských policistů se podílel tým Muzea Policie České republiky, Michal Dlouhý a Radek Galaš, a Jana Divišová z časopisu Policista. Pomohli také někteří pozůstalí a rodiny, které zapůjčily exponáty, které policejní muzeum vystavuje. 

Pamětní deska odhalená na budově bývalého nuselského policejního revíru není pouhým artefaktem. Praha 4 se rozhodla zpřístupňovat postupně veřejnosti více informací o historických událostech, pomníkem nebo pamětní deskou to proto nekončí. 

Prostřednictvím QR kódu umístěném přímo na desce je možné se dostat na webovou stránku Prahy 4, která obsahuje mnohem více podrobností o tehdejších osobnostech a událostech.


Autor: Hla

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

19. června 2024 v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Praha 3 loni hospodařila se schodkem 378 milionu korun

19. června 2024 ve 12:47

Radnice Prahy 3 loni hospodařila s příjmy 1,08 miliardy a výdaji 1,46 miliardy korun. Rozdíl městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné, provozní výdaje městská část dala zhruba 727,9 milionu a na investice asi 733,3 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý...

Pietní akt v Resslově a Václavské ulici připomněl hrdiny útoku na Heydricha

19. června 2024 ve 12:02

Včera si položením růží a zapálením svíček, panychidou v chrámu sv. Cyrila a Metoděje a pietním aktem v Resslově ulici připomněla Praha 2 sedm československých vojáků, kteří před 82 lety v kryptě sváděli svůj poslední a hrdinský boj proti nacistické přesile.

Další články
Nahoru