dnes
Pátek - jasno
8°C
zítra
Sobota - skorojasno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
7°C
Protikuřácký zákon komplikuje pražskou vyhlášku o pití alkoholu
Ilustrační foto: archiv

Protikuřácký zákon komplikuje pražskou vyhlášku o pití alkoholu

Novelu pražské vyhlášky o konzumaci alkoholu na veřejnosti město projedná zřejmě až koncem tohoto roku. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Původně měla novelizovaná vyhláška začít platit od letošního ledna. Příprava nabrala zpoždění v důsledku přijetí takzvaného protikuřáckého zákona, který řeší i prodej alkoholu na farmářských trzích.

„S projednáním počítáme na podzim tohoto roku. Situaci nám zkomplikoval zákon o ochraně před škodlivými účinky (takzvaný protikuřácký zákon), který mimo jiné poněkud uvolnil prodej lihovin na trzích," uvedl mluvčí.

Problém spočívá v tom, že magistrát na základě živnostenského zákona tržním řádem zakazuje na trzích prodej lihovin. V novém zákoně se však výslovně uvádí, že na farmářských trzích lihoviny prodávat lze.

Magistrát se proto obává, že omezení prodeje lihovin by mohlo být napadeno ze strany prodejců nebo ministerstva. „Proto řešíme výklad jednotlivých zákonů s ministerstvem průmyslu a obchodu a ministerstvem zdravotnictví," sdělil Hofman s tím, že se obě instituce nejprve musí domluvit na výkladu zákona, aby bylo možné vyhlášku dopracovat.

Přípravu novely takzvané alkoholové vyhlášky magistrát ohlásil loni v září. Původně měla platit od začátku letošního roku. Znění vyhlášky má být jednodušší, zmizet by měly nepřehledné seznamy „zakázaných" ulic. Měla by nově také zakázat nikoli jen samotnou konzumaci, ale i pohyb občanů s otevřenou lahví s alkoholickým nápojem na veřejných místech.

Vyhláška zakazující pití na veřejných prostranstvích začala platit v roce 2008 a vyjmenovává místa, kde zákaz platí. Od té doby byla několikrát novelizována, naposledy v roce 2013, kdy byl počet míst proti původnímu znění zdvojnásoben. Nyní platí zákaz na více než osmi stovkách míst.


Milovníci koček se sejdou v Praze 11

Včera ve 13:11

Chovatelé a milovníci koček se mohou od 2. do 3. března těšit na propagační výstavu koček. Výstava Spring Star Show 2019 proběhne v Kongresovém centru TOP HOTEL Praha, Blažimská 4, Praha 11 – Chodov.

Další články
Nahoru