dnes
Sobota - prehanky-dest
17°C
zítra
Neděle - zatazeno
19°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
15°C
Protiislamisté se sešli na ideové konferenci ve Strašnicích, řeč přišla i na gaye a zabíjení zvířat
Na konferenci se hovořilo také o porážce zvířat stylem halal. Zdroj: www.boycotthalal.com

Protiislamisté se sešli na ideové konferenci ve Strašnicích, řeč přišla i na gaye a zabíjení zvířat

Mnoho věcí vidí jinak, stojí nalevo i napravo politického spektra. Přesto mají jedno společné: vidí nebezpečí v islamizaci Evropy. V sobotu se sešli na ideové konferenci hnutí Islám v ČR nechceme (IVČRN) v Greenpointu v pražských Strašnicích. Hnutí ve svých programových tezích uvedlo, že by se spokojilo s tím, kdyby muslimové odmítli politické aspekty islámu. Čím argumentují? A jak to vidí jiní?

Podle lídra IVČRN Martina Konvičky je islám totalitním hnutím dnešní doby. „Ohrožuje evropskou civilizaci," řekl. Uvedl, že zná exmuslimy a exmuslimky, jež jsou po odchodu od islámu pronásledováni a zastrašováni. Islámský stát je podle jeho slov „nejvydestilovanější islám". Většina lidí je podle něj proti islamizaci Evropy, „elity ale s islámem spolupracují". Připomněl, že IVČRN původně vznikla jako internetové fórum, nyní se jedná o hnutí, které pořádá protesty po celé ČR.   

O současném exodu lidí z některých ohrožených oblastí hovořil senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši)  – vinu dává Spojeným státům americkým. „Rozmlátily Irák, rozmlátily Sýrii. Exodus vyvolaly, aby poškodily Evropu," řekl. Podle právničky Kláry Samkové je islám myšlenkou, že ne všichni lidé jsou si rovni. „Jestliže se muslimové domáhají privilegií, bourají prvky našeho právního státu," řekla.

Publicista Benjamin Kuras uvedl, že islámem jako ideologií se zabývá od roku 1989. Vnímá ho jako nebezpečí, a vnímá, že mnozí z něj mají strach, mnozí se bojí, že – když se z nich stanou ateisté – budou označeni za odpadlíky. Citoval z knihy exmuslimky. Třeba to, že pokud Šaría nepřestane být základem práva islámských zemí, nic se nezmění. Nebo to, že krev islámu dodávají západní země.

Proti Halal porážkám domácích zvířat

Poslankyně Úsvitu Olga Havlová informovala o tom, že se snaží prosadit zrušení výjimky ministerstva zemědělství, na základě které jsou v ČR povoleny Halal porážky domácích zvířat.  „Zvíře je, za zvuku modlitby, zabito bez před předchozího omráčení," řekla. Děje se tak na devíti českých jatkách.

Poslanec Martin Lank (Úsvit) chce prosadit kupříkladu novelu církevního zákona, na základě které by mohla být v Česku registrována jen církev, kterou by BIS nevyhodnotila jako bezpečnostní riziko. V současné době není takové stanovisko povinné a závazné. Lank řekl, že činí rozdíl mezi islámem jako náboženstvím, ideologií i radikálním islámem.

V rámci konference zaznělo, že islámu by v ČR neměla být umožněna takzvaná druhá registrace – to znamená, že by islámští duchovní mohli například navštěvovat odsouzené ve věznicích. To v minulosti opakovaně uvedla politička Jana Volfová, která konferenci moderovala. Účastníci se shodli na zákazu islámských náboženských symbolů, včetně zahalování žen ve veřejných prostorách, školách a úřadech.

Kdo je extrémista?

Ohradili se proti tomu, že BIS vede Islám v ČR nechceme jako extrémistickou organizaci. „Organizace Šaría pro Česko ve zprávě BIS není," řekla Vilma Kavánková. Podle publicisty a rockera Petra Štěpánka je takřka každý, kdo projeví názor, označen za extrémistu. Uvedl několik případů, kdy se teroristé odvolávali na islám, některými aktivisty a politiky to ale bylo prezentováno, že čin nemá s islámem nic společného. „S islámem nemá nic společného ani islám," dodal ironicky.

Jan Šimůnek, který se islámem zabývá dlouhodobě, řekl, že v ČR se bojuje o kvóty pro ženy, o zvýšení jejich platů. „Kdyby tady vládl islám, ženy by chodily ve stanu a byly by rády, pokud by nemusely mít obřízku," řekl. „Někteří gayové považují muslimy také za utlačovanou skupinu. Je třeba říci jim, co by se s nimi za islámu dělo,“ dodal.

Anketa

Ohrožuje podle vás islám evropskou civilizaci?

94.4%
(94.4%)
5.6%
(5.6%)
Podle politologa Petra Hampla je islám velmi decentralizovaný, skládající se z mnoha skupin, které mezi sebou bojují. Proti tomu stojí centralizovaná Evropa, „byrokratický moloch". „Jak tomu máme čelit? Pokud to tak zůstane, může to být poprvé v dějinách, kdy islám může uspět," řekl.

Účastníci konference se mohli, prostřednictvím tištěného Security magazínu, seznámit s duelem mezi docentem Konvičkou a profesorem Lubošem Kropáčkem.

„Ve světě islámu potřebujeme spojence. Islámský stát není oprávněným představitelem tohoto monoteistického náboženství, nýbrž jeho maligním vředem," uvedl arabista Kropáček. „Já se islámu nebojím, já h pokládám za špatný, totalitní systém s tendencí expandovat," řekl Konvička.

Jak vnímají islám jiní?

„Jde o to, kdo tahá za nitky a islámu zneužívá. Muslimové mohou být tolerantní i netolerantní, nelze paušalizovat. Kamarádím se s rudým muslimem, který má stejný politický názor jako já. Nevadila by mi ani výstavba mešit," uvedla pro Pražský patriot levicová aktivistka Milada Sigmundová. Vadí jí propojení politické moci a náboženství. „Je to problém u všech náboženství, i u křesťanství," řekla.

„Celých 99,9 % lidí islám nechápe a špatně ho praktikuje. Kdyby to dělali dobře, chovali by se jinak," uvedla Jana Kotaishová na sobotním Festivalu arabské kultury, který se konal v pražském Café Kampus. Kotaishová, která se provdala za Palestince, tam představila svou vyvzdorovanou knihu Studená Řeka zachycující osudy dvou generací Palestinců.


Autor: Anna Skálová

Praha 4: Dotace na využití srážkových vod

4. června 2020 v 11:24

Radnice Prahy 4 vyhlásila druhou výzvu dotačního programu na podporu akumulace a využití srážkových vod pro rok 2020. Chce tak podpořit občany při pořízení retenčních nádob na podporu akumulace a lokálního využití srážkových vod.

Magistrát upravuje provoz

3. června 2020 v 19:55

V souvislosti s uvolňováním mimořádných opatření upravil Magistrát hl. m. Prahy provoz v budově Nové radnice.

Praha 13 odpustí podnikatelům místní poplatek z pobytu

3. června 2020 v 11:24

V souvislosti s uvolňováním opatření proti šíření onemocnění Covid-19 v České republice rozhodla Praha 13 na svém zasedání 1. června o prominutí místního poplatku z pobytu podnikatelským subjektům na území městské části Praha 13. Důvodem je zmírnění negativních dopadů koronavirové...

Praha vyhlásila výběrové řízení na ředitele nebo ředitelku magistrátu

3. června 2020 v 07:31

Primátor Zdeněk Hřib vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele nebo ředitelky Magistrátu hl. m. Prahy.  Zájemci o tuto pozici se mohou přihlásit do 30. června.

Všeobecná fakultní nemocnice bude spolupracovat s mladými architekty

2. června 2020 v 10:07

Oživení čekáren, venkovních prostor i moderní řešení budov a celého komplexu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je nově součástí výuky studentů mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP. Téma zdravotnických zařízení byla přitom dosud architekty velmi opomíjená. Mladí talenti by mohli...

Praha 11: Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci

2. června 2020 v 07:01

Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11 je veřejné a koná se dnes, v úterý 2. června od 17 hodin v zasedací místnosti „C“, v budově úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, Praha – Háje.

Praha 8: Přijďte naplánovat budoucnost Palmovky

1. června 2020 v 11:52

Diskuse s odborníky a procházky Prahou 8. Praha 8 zve na akce, ve kterých budou moci obyvatelé hlavního města ovlivnit podobu veřejných prostranství v pražské Libni.

Další články
Nahoru