dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Protihlukový val, nebo nebezpečná skládka? Podle radnice časovaná bomba
Roste a roste. Na existenci ochranného valu jsou rozdílné názory. Foto: Praha 15

Protihlukový val, nebo nebezpečná skládka? Podle radnice časovaná bomba

Pro jedny nebezpečná skládka, pro druhé prospěšný protihlukový val. Stále zvětšující se kopec se z dvou třetin rozprostírá na území Uhříněvsi (Praha 22) a z jedné v Horních Měcholupech (Praha 15). Vyrostou tam cestičky, cyklostezky, inlajnová dráha, sjezdovka? Podle některých hlasů se na místě nachází nebezpečný materiál.

Na místě je rušno. S materiálem tam jezdí jeden náklaďák za druhým. Kolem se práší. „Je tady podmáčená zem, když zaprší a steče dolů voda, garáže u obytných domů jsou podmáčené,“ uvedl pro Pražský patriot starosta Prahy 15 Milan Wenzl (ANO).  

„Na val je navážena zemina z celé metropole, vyvozilo se tam i bahno z Hostivařské přehrady, je tam asi 198 tisíc kubíků sedimentu, kde jsou těžké kovy, to vše jde do spodních vod. Kapacitně to asi přesahuje to, co bylo původně plánováno, stále se tam naváží nový materiál, nedá se to zastavit,“ pokračoval.

starosta-praha-15-nahled

Starosta Prahy 15 Milan Wenzl před valem

Ze strany Uhříněvsi je vidět plno velkých kontejnerů. „Uhříněves má skládku v průmyslové zóně, ale u nás v Měcholupech před ní stojí domy s bytovými jednotkami. Navíc tam chybí odvodnění, okolní pozemky jsou promáčené,“ řekl Wenzl. Na problém upozorňuje různé úřady, zatím bezvýsledně. Bývalé vedení Prahy 15 stavbu valu podporovalo.

Bojoval jsem proti větrným mlýnům

Majitel přiléhajících pozemků v Měcholupech Milan Andrýsek dlouhodobě upozorňoval na problém, najal si dokonce i právníka, který kontaktoval všemožné úřady, včetně ministerstva životního prostředí. „Ukázalo se ale, že 99 % zúčastněných je pro to, aby ten val stál, i když tam jsou naváženy chemikálie z republiky i ze zahraničí. Bojoval jsem proti větrným mlýnům,“ řekl pro náš portál.   

„Chemikálie dali do sudů, než to vyteče, může to trvat i třicet let, ale jednou k tomu bohužel dojde. To se pak budou všichni divit. Proti zájmu místních se ale nedá bojovat, a když to nikomu nevadí a ještě nadávali mně, vzdal jsem to. Chemikálie tam samozřejmě povoleny nejsou, jenže nikdo neudělal rozbor půdy. Chemikálie z přehrady tam byly dokonce nality přímo,“ dodal.

alunda-praha-15-val-nahled Na možné problémy upozorňují i další. „Existují zprávy, že podzemní voda se dostává až do objektů, které jsou v blízkosti valu,“ řekl pro Pražský patriot architekt Vladimír Lavrík. „Původně bylo předpokládáno a deklarováno, že voda se bude vsakovat u patu valu, ukázalo se ale, že je to nefunkční a nereálné řešení,“ uvedl místostarosta Marcel Pencák (Patnáctka náš domov). Provizorně jsou tam podle jeho slov dvě strouhy.

Přestože ve všech požadavcích od odboru životního prostředí městské části Praha 15 bylo požadováno definitivní vyřešení odvodnění, nikdy to podle Pencáka nebylo reflektováno, protože je to nákladné. „S přípravou krajinného valu se započalo v letech 2008 až 2009. Původním záměrem bylo, že bude sloužit k rekreaci obyvatel Prahy 15 a 22, měly tam vzniknout inlajnová dráha, altány, vycházkové okruhy a podobně,“ pokračoval Pencák.

Doplňovaný seznam povolených materiálů?

„Od prvků bylo postupně upouštěno, stále více se projevovalo, že se jedná víceméně o navážkovou záležitost, o to, zbavit se nepotřebného materiálu. Původně bylo deklarováno, že val bude vršen jen z výkopových zemin, potom ale vznikal seznam povolených materiálů, které se tam mohou vyvážet,“ dodal.

Seznam za minulých vedení vytvářel magistrát, podle Pencáka jsou v něm i štěrk, písek, jíl, dokonce také beton, cihly, tašky či keramické výrobky. „Pan Andrýsek vždy magistrát i další místa upozornil na to, co je tam vše naváženo. A oni pak rozšířili seznam, co tam naváženo být může,“ doplnil Wenzl.

Kontroverzní val na pomezí Uhříněvsi a Horních Měcholup


Pražský patriot se na magistrát obrátil s dotazem na zmíněný seznam. Tiskový mluvčí Vít Hofman, uvedl, že „stavba terénních úprav, kterou provádí firma Metrans jako ochranu svého areálu, není stavbou obecního úřadu či městské části, ale je plně v gesci této firmy“. Zástupci současného pražského magistrátu se ale o val již podle informací našeho portálu začínají zajímat.

Starosta Prahy 22: Val je ochranný prvek

Val podle slov Wenzla může ohrozit i uhříněveskou stranu – Prahu 22. Chystá se tam totiž obchvat. „Může se to utrhnout, je to uměle vytvořené. Je tam masa materiálu, žádné stromy, žádný kořenový systém, který by to udržel. Těsně u valu povede komunikace, budou tam pracovat stroje. Je to nebezpečné,“ řekl místostarosta Prahy 15 Václav Bílek (ANO).

val-praha-15-alunda-nahled Starosta Prahy 22 Martin Turnovský (za Hnutí Pro Prahu) to vidí zcela jinak. „Val vznikl jako ochranný prvek, aby odclonil provoz firmy Metrans, která tam má areál, od obytné zástavby. Bereme ho jako zlepšující prvek v krajině. Je potřeba, aby byl dodržován provozní řád, aby nedocházelo k případným excesům. V principu s myšlenkou valu ale souhlasíme. Ještě není hotov, kapacita ještě není naplněna,“ uvedl pro Pražský patriot.

MŽP: Nebyly zjištěny závadné látky

Náš portál se obrátil i na ministerstvo životního prostředí. Tisková mluvčí Petra Roubíčková uvedla, že přímo na místě proběhla 7. července 2014 kontrola České inspekce životního prostředí. Výsledek kontroly je: „Bylo zjištěno, že zařízení společnosti Doprava – Uložení – Rekultivace je provozováno v souladu s rozhodnutím Magistrátu hlavního města Prahy a ve valu jsou uloženy pouze povolené druhy odpadů, a to především odpadní břidlice a stavební odpady.
 
V průběhu šetření nebyly zjištěny závadné látky, které by ohrožovaly kvalitu podzemních a povrchových vod. Problematika odtokových poměrů by měla být řešena místně příslušným stavebním úřadem ve spolupráci s vodoprávním úřadem v rámci stavebního řízení.“


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru