Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - polojasno 28°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Proti zprůjezdnění cyklostezky ve Vyšehradském tunelu se postavila organizace hájící zájmy chodců
Někdo jede, jiný kolo vede. Foto: JP

Proti zprůjezdnění cyklostezky ve Vyšehradském tunelu se postavila organizace hájící zájmy chodců

Zatímco umožnění průjezdu po chodníku ve Vyšehradském tunelu přivítali cyklisté, organizace hájící chodce považuje opatření platící od loňského podzimu za nevhodné. Aktuálně o tomto postoji informovala server Pražský patriot Štěpánka Trnková, projektová koordinátorka organizace Pěšky městem.  

Vyšehradský tunel stojí na trase frekventované cyklostezky vedoucí po pravém břehu Vltavy. Chodník je tu docela úzký, a proto zde dlouho platil režim nutící cyklisty sesednout na pár desítek metrů z kola. Značení nebylo příliš respektováno, za což ti méně šťastní občas vyfasovali pokutu. Od konce loňského října pražský magistrát povolil pomalou jízdu úsekem.

Aktuálně s takovou s takovou úpravou vyjádřila nesouhlas organizace Pěšky městem, což je nástupkyně organizace Pražské matky, která měla tradici tři desítky let a zformovala se před sametovou revolucí pořádáním protestů s ekologickým podtextem.

„Z našeho pohledu toto řešení představuje ohrožení pro pěší a nepovažujeme ho za vhodné. Bere prostor opět těm nejzranitelnějším, tedy chodcům, přičemž nijak neomezuje individuální automobilovou dopravu,“ uvedla Trnková.

„Minimálně by bylo vhodné doplnit retardéry, aby cyklisté opravdu museli zpomalit a výraznější upozornění na sdružený pohyb chodců a cyklistů. Věci by pomohly namátkové kontroly dodržování předpisů a informačně-osvětové akce přímo na místě, tak aby upozorňovala na vhodné chování. Je to o nastavení preferencí, které by měly postupovat od nejslabších účastníků, tedy chodci – cyklisté – MHD – auta,“ dodala.

Do loňského podzimu museli cyklisté před tunelem z obou stran sesednout z kola a vést ho, zatímco od 28. října to už dělat nemusí a mohou jet rychlostí chůze.

Místo je poměrně frekventované, v zimě zde dle dostupných statistik projde až 1500 chodců denně a projede 500 cyklistů. V letním období je to až 2500 chodců denně a dva až čtyři tisíce cyklistů. Většina cyklistů z kola v tomto místě staré dopravní značení nerespektovala a z kola nesesedala.

Organizace Pěšky městem není ve svém negativním stanovisku ke změně režimu v tunelu osamělá. Kritizuje ho i Policie ČR. Pražští policisté podali už při přípravě a posazování záměru námitku.

„Nesouhlasíme s umožněním vjezdu cyklistů do prostoru chodníku ve Vyšehradském tunelu. Daný chodník šířkově nesplňuje ani požadavky pro provoz chodců dle České technické normy z hlediska jejich bezpečného míjení. Tudíž umožnění vjezdu cyklistů se jeví jako zcela nevhodné a nebezpečné,“ uvedli. Dále jim vadilo, že navrhované dopravní značení je podle nich v rozporu s vyhláškou, kterou se provádí pravidla provozu na pozemních komunikacích.

Podle místostarosty Prahy 4 pro dopravu Zdeňka Kováříka byl původní režim lepší. „Protože míra agrese byla nižší, když hrozil postih ze strany policie. Zřejmě v Česku musí hrozit postih, aby se lidé chovali alespoň přijatelně. Nyní je v nepřehledném místě pro chodce situace hodně špatná a pro méně schopného pomalého cyklistu kupodivu taky. Agresivní menšina cyklistů zvítězila a ovládla tunel," uvedl. 

Náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr je naopak zastáncem změny režimu v tunelu. „Nesesedání cyklistů z kola na chodníku v tunelu lze považovat za logické, protože když cyklista na kole jede, zabere méně místa, než když ho tlačí. Na stezce a chodníku nedošlo dle dat Policie ČR od roku 2006 k žádné nehodě s účastí cyklisty a chodce. Oproti tomu ve vozovce, kde jezdilo cyklistů dlouhodobě méně, bylo nehod se zraněnými cyklisty za stejné období několik. Proto je rozumné, aby cyklisté mohli po chodníku opatrně projet,“ uvedl. Podle něj nové opatření umožní hladší soužití všech, kdo současný ,chodník´ využívají.

Se změnou značení souhlasila Praha 2. „Dosavadní režim nebyl většinově dodržován a ze statistiky v tomto místě nedocházelo ke kolizním situacím cyklisty s chodcem. Takže jediný, kdo měl s dosavadního režimu prospěch, byla Městská policie hl. m. Prahy, která zde vybírala pokuty za jeho nedodržování. Nový režim, podle nás, reaguje na vývoj a chování cyklistů a chodců,“ sdělil místostarosta Prahy 2 pro dopravu Jan Korseska.

Změnu přivítal pražský spolek AutoMat, který připomínkuje dopravní projekty v metropoli. „AutoMat podporoval legalizaci průjezdu dlouhodobě. V průběhu posledních deseti let jsme společně s experty z městské cyklokomise navrhovali a prověřovali různá řešení. Nový režim je v souladu s tím, co jsme chtěli a je rozhodně lepší než dosavadní zákaz. Není to samozřejmě optimální, dlouhodobě by bylo vhodné najít způsob, jak chodník obejít, ať už formou lávky podél vyšehradské skály, nebo jinak,“ sdělil dopravní expert spolku Vratislav Filler.

Nicméně se zdá, že lávka, o které uvažovalo několik generací pražských politiků, je definitivně passé. Stavbu již dříve odmítli památkáři a ke stejnému názoru nakonec dospěl i magistrát kvůli finanční náročnosti záměru. Náklady byly odhadnuty na 420 až 820 milionů korun.


Autor: Jan Puci

Šestka rozšiřuje kapacity škol

Včera v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru