
Proti zdolávání ledové stěny v Praze se postavilo počasí, vysokohorský zážitek pro veřejnost je o týden odložen
17. ledna 2020 10:58
„Stěnu bohužel kvůli teplému počasí nestihneme namrazit. Nový termín jejího otevření je proto sobota 25. ledna,” sdělil serveru Pražský patriot mediální zástupce projektu Adam Dudek. Na stěně před Centrem Černý Most představí ledolezecký sport při spuštění projektu veřejnosti česká reprezentantka Aneta Loužecká, o svých zkušenostech promluví i jeden z nejlepších lezců světa Adam Ondra.
Vyzkoušet lezení s mačkami a cepíny budou moci zájemci starší 12 let a na výběr budou dvě trasy: pro úplné začátečníky i pro zdatnější lezce. Veškeré vybavení bude zájemcům k zapůjčení na místě a o bezpečný průběh lezení se postarají instruktoři.
Zájemci o zdolání stěny přispějí na dobrou věc. Výtěžek ze vstupného půjde na nákup nových evakuačních vozíků v domě s pečovatelskou službou na ulici Kapitána Stráského, který loni v listopadu zachvátil požár.
Ledolezení je horolezeckou disciplínou, při níž lezci používají ke zdolání stěny speciální nástroje: cepíny a mačky. To jim umožňuje zdolávat nejen stěny pokryté ledem, ale i výrazně obtížnější trasy na skalách bez ledové vrstvy.
Ačkoliv nejsou podmínky pro ledolezení v České republice ideální, jedna z nejuznávanějších světových ledolezkyň pochází z Děčína. Dnes se medailistka z několika světových šampionátů Lucie Hrozová v roli trenérky věnuje své nástupkyni a velké české naději tohoto sportu, teprve devatenáctileté Anetě Loužecké.
„Za vhodnými podmínkami pro trénink ledolezení je potřeba hodně cestovat. Až do loňského roku byla například jediná suchá tréninková stěna u nás na půdě. S ledovými stěnami je to pak v Česku kvůli počasí ještě horší. I proto jsem moc ráda, že ledová stěna v Praze vyroste, a těším se, až si ji budu moct vyzkoušet. Ke sportu to také určitě přitáhne větší pozornost,“ říká Aneta Loužecká, současná nejlepší česká ledolezkyně a jediná členka ženské ledolezecké reprezentace.
Vysokohorská atrakce v metropoli
Ačkoliv je lezení na ledových stěnách v horských oblastech celkem běžné, v naší zeměpisné šířce bude pražská stěna unikátním počinem. Stavba stěny vyžaduje know-how hned ze dvou oborů: stavby ledových stěn ve vysokohorském prostředí a tvorby umělých ledových ploch v nížinných oblastech.
Největším oříškem bude vytvořit potřebnou tloušťku ledu, vrstva musí být silná alespoň 20 centimetrů, aby nedošlo k poškození chladicí technologie pod ledem. Aby led o celkové hmotnosti 15 tun dostatečně zatuhnul, kromě chlazení pod ledovou vrstvou je ochlazován i vzduch v jejím okolí. Ledová stěna tak musí být při úvodním namražování ukryta pod speciální fólií, která ji chrání před UV paprsky či pohyby větru.
Himálajská expedice s Ondrou a Loužeckou
Ledolezkyně Aneta Loužecká bude průvodkyní vysokohorské expedice, která u ledové stěny proběhne o víkendu 1. a 2. února. Ledolezení si zájemci budou moci po oba dny od 10 do 18 hodin vyzkoušet zdarma. Regeneraci po sportovním výkonu nabídne kyslíkový bar a na programu budou také zajímavé přednášky na téma horolezectví a řada soutěží.
Největším lákadlem celé akce ale bude sobotní návštěva lezce světové extratřídy Adama Ondry, který bude hájit české barvy na nadcházejících Letních olympijských hrách v Tokiu. Pro podpis, společnou fotku a osobní setkání s Adamem Ondrou se můžou zájemci vypravit 1. února.