Dnes Pátek - zatazeno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 8°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Proti verdiktu v případu vraždy učitele se odvolala žalobkyně i obžalovaný
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Proti verdiktu v případu vraždy učitele se odvolala žalobkyně i obžalovaný

Státní zástupkyně se odvolala proti rozsudku v případu Jaroslava Řeháka, který podle obžaloby loni v březnu zavraždil svého učitele. Proti verdiktu, jímž pražský městský soud uložil mladíkovi 12 let vězení a ambulantní léčení, se odvolal také obžalovaný. Upozornil na to dnes server Seznam Zprávy.

Řehák byl obžalován z vraždy s rozmyslem, za kterou hrozí trest od 12 do 20 let. Státní zástupkyně Jana Murínová ale navrhla, aby byl odsouzen podle přísnější kvalifikace, protože šlo podle ní o vraždu spáchanou surovým způsobem.

Za tu mohou soudy uložit trest od 15 do 20 let, případně i výjimečný trest. Soud v nepravomocném rozsudku vyhověl návrhu na zpřísnění právní kvalifikace, uložil však trest po zákonnou sazbou.

„V dotazované věci státní zástupkyně zdejšího státního zastupitelství podala odvolání, a to v neprospěch obžalovaného do výroku o trestu. Další informace s ohledem na předmět trestní věci sdělovat v současné chvíli nebudeme," sdělil serveru mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Podání odvolání potvrdil i Řehákův obhájce Martin Pavlík.

Mladík učitele podle obžaloby zabil loni 31. března v budově školy v Ohradní ulici. Pedagog ho o den dříve oznámkoval nedostatečnou v předmětu sdělovací technika. U obžalovaného kvůli špatné známce a kvůli dlouhodobě špatnému vztahu mezi ním a učitelem podle státní zástupkyně vygradoval pocit křivdy a frustrace.

Obžaloba tvrdí, že Řehák chtěl učitele nejprve upálit, následně se ale rozhodl, že ho usmrtí hned. Ve škole se schoval na toaletách a čekal, až učitel vejde do svého kabinetu. Tam ho mladík napadl 60 centimetrů dlouhou mačetou, zasadil mu několik ran do hlavy, krku a zad. Lékaři už napadenému nemohli pomoci.

Řehák se k činu přiznal, v prosinci u soudu vypověděl, že ho pedagog ponížil při zkoušení a šikanoval ho.


Autor: ČTK

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

Dnes v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

Včera ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

22. března 2023 v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru