Dnes Neděle - oblacno 8°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 21. 4. 2024
Svátek má Alexandra
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Proti plánu umístit pohyblivé plastiky motýlů na OD Máj je Klub Za starou Prahu
Rekonstrukce OD Máj finišuje. Foto: Metrostav

Proti plánu umístit pohyblivé plastiky motýlů na OD Máj je Klub Za starou Prahu

Občanské sdružení Klub Za starou Prahu je proti návrhu na umístění rozměrných pohyblivých plastik motýlů na obchodní dům Máj v Praze. Podle nich jde o příklad typického kýče. Sdružení to uvedlo v prohlášení na svém facebooku. Developer Amadeus Real, který památkově chráněnou budovu vlastní, nechce před květnovým dokončením rekonstrukce věc komentovat.

Podle informací občanského sdružení by měly být na fasádě budovy na rohu ulic Spálené a Národní dvě několikametrové pohyblivé plastiky motýlů, jejichž trupy budou tvořit nápodoby stíhaček Spitfire. Dílo by se tak mělo stát poctou československým letcům bojujícím v druhé světové válce.

„Amadeus Real Estate coby vlastník a investor rekonstrukce OD Máj zveřejní podrobnosti týkající se finální podoby interiérů i exteriérů domu, stejně jako podrobné zastoupení služeb a obchodů až v rámci plánovaného harmonogramu otevření, s nímž se počítá na květen 2024. Zatím nechceme žádné zákulisní informace komentovat," řekl ČTK mluvčí Amadeus Real Karel Samec.

Podle klubu odbor památkové péče pražského magistrátu záměr schválil, a to navzdory tomu, že plastiky odmítl Národní památkový ústav. Ředitel odboru Jiří Skalický řekl, že řízení je neveřejné a není ukončené, proto nemůže poskytnout žádné podrobnosti.

Klub Za starou Prahu v prohlášení uvedl, že návrh vykazuje známky typického kýče. „Prvoplánově líbivý motiv motýlů, jejichž rozměrná křídla mají svým pohybem přihlížející fascinovat, a zároveň snaha emotivní připomínkou památky československých letců vyvolat dojetí. Tuto ideu ovšem chápeme jako zcela účelovou obranu před kritikou či nepřízní schvalovacích míst," stojí v prohlášení.

Záměr provází také nejasnosti ohledně autorství plastik. Podle občanského sdružení byl návrh pohyblivých motýlů od počátku spjatý s umělcem Davidem Černým. Ten však autorství pro Seznam Zprávy popřel.

„Podivné autorství neautorství Davida Černého pak na celý záměr vrhá další stín a vyvolává neodbytné otázky. Nejde jen o infantilní trumfování? Neměly být motýli na Máji jen odpovědí na úspěšnou Kafkovu hlavu sousedního konkurenčního Quadria? Proč se David Černý k dílu nehlásí, ačkoliv s ním byl záměr zpočátku doložitelně spojen?" napsali zástupci klubu.

Klub Za starou Prahu je nepolitickým občanským sdružením, které se od svého vzniku v roce 1900 věnuje ochraně památek v Praze. Klub sleduje proměny města, vyjadřuje se k jednotlivým přestavbám či novostavbám v Praze.

Obchodní dům na rohu Spálené a Národní vznikl na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor ještědského vysílač Karel Hubáček. Máj se zákazníkům otevřel 21. dubna 1975. V roce 2006 prohlásilo ministerstvo kultury dům kulturní památkou. Od května 2022 se dům rekonstruuje, celkové náklady na opravy odhadl developer před rokem na čtyři miliardy korun.


Autor: ČTK

Kvůli nehodě se na Pražském okruhu u Slivence zastavil provoz

Včera v 18:26

V sobotu kolem třinácté hodiny došlo k nehodě dodávky a osobního auta na Pražském okruhu u Slivence. Frekventovaná silnice byla kompletně uzavřena dvě a půl hodiny.

Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

18. dubna 2024 ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Další články
Nahoru