dnes
Neděle - zatazeno
16°C
zítra
Pondělí - jasno
21°C
pozítří
Úterý - oblacno
20°C
Proti klíšťové encefalitidě je očkována třetina Pražanů, loni bylo v metropoli 46 případů tohoto onemocnění
Klíště obecné. Foto: James Lindsey / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Proti klíšťové encefalitidě je očkována třetina Pražanů, loni bylo v metropoli 46 případů tohoto onemocnění

Česká republika je v Evropské unii zemí s nejvyšším počtem případů s klíšťovou encefalitidou. V Praze bylo loni zaznamenáno 46 případů tohoto virového onemocnění, tedy šest procent z celkového počtu v zemi (774). 

V hlavní městě je přitom proočkováno 38 procent obyvatel, což je 9 procent pod celorepublikovým průměrem. Odborníci letos očekávají růst populace klíšťat z důvodu přemnožení hlodavců, ale také vzhledem k vyšší pravděpodobnosti, že budou Pražané trávit letní dovolenou v tuzemsku.

Česká republika přitom patří k takzvaným plně endemickým územím klíšťat nakažených klíšťovou encefalitidou. To znamená, že klíště přenášející virus klíšťové encefalitidy je možné potkat prakticky kdekoli, včetně městských parků, zahrad a dětských hřišť.

Věk je rizikový faktor

Stejně jako v případě covid-19 nebo chřipky je klíšťová encefalitida onemocnění, u nějž se riziko závažného průběhu zvyšuje s věkem. U encefalitidy přitom problémem ve vyšším věku není pouze vyšší riziko vážnějšího průběhu, ale také rostoucí podíl nemocnosti.

Mezinárodní studie zaměřená na situaci v České republice, Slovensku a Rakousku ukázala, že nejvíce případů klíšťové encefalitidy připadalo na vyšší věkové skupiny. U nich je proočkovanost v České republice velmi nízká. Ve skupině nad 55 let je očkovaný jen přibližně každý pátý.


První červnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

28. května 2020 v 11:05

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na první červnový týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 8: Pieta k 78. výročí Operace Anthropoid

26. května 2020 ve 14:20

Pietní vzpomínka u příležitosti 78. výročí Operace Anthropoid se koná ve středu 27. května od 10 hodin u pomníku Operace Anthropoid v Praze 8 – Libni.

Další články
Nahoru