dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
17. listopad: Protesty, karneval, koncerty, zvláštní otvíračky budov. Co vše lze zažít v centru Prahy?
Centrem Prahy projde v pondělí 17. listopadu průvod masek. Foto: sametoveposviceni.cz

17. listopad: Protesty, karneval, koncerty, zvláštní otvíračky budov. Co vše lze zažít v centru Prahy?

Během pondělního státního svátku, kdy se připomíná výročí 17. listopadu 1939 a 1989, bude v centru Prahy rušno. Koná se zde řada akcí a zdaleka nejde jen o protestní setkání proti Miloši Zemanovi, kterých se několik vyrojilo po nedávném kontroverzním vystoupení prezidenta v pořadu Českého rozhlasu. Co tedy můžete zažít v pondělí při návštěvě historického centra?

Pražský magistrát eviduje na pondělí více než dvě desítky shromáždění. Centrem dění bude Národní třída, která se promění v korzo bez aut a tramvají. Celý den zde bude probíhat akce s názvem Díky, že můžem. Společenský život rozproudí na třech pódiích hudebně bohatý program, kde vystoupí mladé české a slovenské kapely, Dj´s a ulice rozveselí i buskeři. Na pódiích Pravda a Láska vystoupí Lenka Dusilová s Baromantikou, Zrní či Jaromír Švejdík. V unikátním prostoru black box na piazzetě Národního divadla se uskuteční přehlídka různých divadel. O akci jsme již psali zde.

V 11 hodin začne na „Národce“ protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi. Účastníci akce Chci si s vámi promluvit, pane prezidente zvednou nad hlavu červené karty a budou pískat. Svou účast přislíbilo na facebookovém profilu akce 16 tisíc lidí. Proti prezidentovi se bude konat ještě jeden větší protest. Ve 14 hodin začne na Betlémském náměstí akce Miloši, my tu ještě jsme!, v rámci které se uskuteční průvod na Hradčanské náměstí.

Příznivci Zemana se svolávají na 14. hodinu na Klárov, kde se uskuteční akce s názvem Stojíme za svým prezidentem. „Nevyhráli prezidentské volby, nevzdají to a použijí 17. listopad,“ sdělují organizátoři. Na internetu se v diskuzích objevily informace, že naopak příznivci prezidenta chystají vyslat provokatéry na Národní třídu. A nebo to bude naopak? Uvidí se v pondělí…

V Praze se koná řada dalších ohlášených průvodů a shromáždění. Jejich seznam a popis je zde. Kdo se chce bavit, může vyrazit na průvod Sametové posvícení, při kterém projdou centrem metropole různé masky, včetně velkých loutek. Začíná se ve 14 hodin na Václaváku na Můstku. Více se o akci dočtete zde

Od 15 do 22 hodin lze navštívit festival hudby, tance a audiovizuálních experimentů k 25. výročí sametové revoluce. Prostory Malostranského náměstí a na něm stojící budovy Hudební a taneční fakulty AMU při festivalu ožijí koncerty, zvukovými intervencemi, performancemi, videoprojekcemi a multimediálními instalacemi. Vstup je zdarma.

V 18 hodin začne uprostřed Václavského náměstí koncert Znovu 89. Vystoupí Aneta Langerová, Michael Kocáb, Lenka Dusilová, Dan Bárta, Jaroslav Hutka, Jiří Suchý a další. Za vstup se také neplatí.

V pondělí si můžete prohlédnout běžně nepřístupné budovy. Od 10 do 16.30 lze zajít na ministerstvo dopravy na Nábřeží Ludvíka Svobody. Pro příchozí je připravena prohlídková trasa, která zahrnuje foyer budovy, jednací prostory na ministerstvu, chodbu s portréty jednotlivých ministrů, pracovnu a reprezentační místnost ministra dopravy i prostory bývalého bytu Gustáva Husáka. O akci jsme více psali zde.

Od 10 do 16 hodin se po pěti letech otevře veřejnosti Hrzánský palác na Hradčanech. O pondělním Dni otevřených dveří Hrzánského paláce jsme více psali zde.

Další tipy:

Od 10 do 18 hodin bude otevřena Svatomikulášská městská zvonice, která byla od roku 1965 využívána komunistickou Státní bezpečností.

Od 20 hodin se ve Velkém sále Paláce Akropolis koná koncert věnovaný památce skladatele a interpreta Karla Kryla.

V pondělí 17. listopadu vyjede v úseku Nové Butovice – Florenc historická souprava metra typu 81–71, polepená významnými revolučními hesly a na Národní třídě bude přistavena dobová tramvaj. O akci jsme více psali zde.

Přečtěte si také další články k 17. listopadu:

V pražských ulicích se budou o pořádek starat stovky policistů

Jak výročí sametové revoluce omezí automobilovou i hromadou dopravu v Praze

Jakeše do koše! Gusto, je tady husto! Svezte se historickým metrem, které zdobí hesla revoluce


Další články
Nahoru