dnes
Čtvrtek - oblacno
7°C
zítra
Pátek - oblacno
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Protest před ministerstvem kvůli sankcím za neočkované děti. O co se vedou spory?
Ilustrační foto: Jindřich Dvořák

Protest před ministerstvem kvůli sankcím za neočkované děti. O co se vedou spory?

V úterý 9. března od 14.30 hodin se před budovou ministerstva zdravotnictví (Palackého náměstí 4) uskuteční shromáždění, které má vyjádřit nesouhlas s existujícími sankcemi za neočkování dětí i s vládní novelou zákona o ochraně veřejného zdraví, která některé sankce zpřísňuje a zabývá se jí Poslanecká sněmovna. Akci, jíž se mají zúčastnit především rodiče neočkovaných dětí, pořádá Silvie Palent Janatová. Co je součástí novely a o co se vedou spory?

Novela zákona počítá se zpřísněním sankcí. Ze dvou na tři miliony by se měla zvednout horní hranice možné pokuty pro lékaře, kteří odmítnou dítě naočkovat. V současné době je tato pokuta do milionu korun, pokuta hrozí i lékařům, kteří neoznámí, že do ordinace přichází neočkované dítě. Pokutována mohou být i dětská zařízení, která neproočkované dítě přijmou – pro ty novela snižuje horní strop ze dvou milionů na půl milionu korun.

Novelou se již zabýval sněmovní výbor pro zdravotnictví, který na návrh poslankyně Aleny Nohavové (KSČM) v projednávané předloze schválil některé změny: možné sankce pro lékaře snížil ze tří na jeden milion. Dále schválil, že neočkované děti by sice nemohly do institucí (mateřských škol či dětských skupin), ale mohla by je hlídat chůva, což návrh nespecifikoval. O konečné verzi bude rozhodovat plénum sněmovny, následně Senát a prezident.

Ústavní soud: sankce za odmítnutí očkování

Povinným očkováním se letos už dvakrát zabýval Ústavní soud, na který se obrátili konkrétní rodiče. V nejnovějším nálezu konstatoval, že povinné očkování zůstává podmínkou pro přijetí dítěte do předškolního zřízení, v předešlém nálezu potvrdil povinnost očkování dětí a sankce za porušení povinnosti, připustil ale výjimky (například z důvodu víry).

Anketa

Jste pro zachování povinného očkování dětí?

61.7%
(61.7%)
38.3%
(38.3%)
„Ústavní soud taky vyzval zákonodárce k úvaze nad přijetím právní úpravy odpovědnosti státu za škodu způsobenou jednotlivci povinným očkováním. Stanoví-li totiž stát sankci pro případ odepření povinnosti strpět vakcinaci, musí se zamýšlet i nad situací, při níž eventuálně způsobí výkonem práva očkované osobě újmu na zdraví,“ uvedla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. Ministerstvo zdravotnictví způsob odškodnění již připravuje.

Poslanci TOP 09 Nina Nováková a Jan Farský předkládají další novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, na jejímž základě by lékaři měli možnost – pokud by o to požádali rodiče – sestavit individuální očkovací plán, přičemž tyto děti by mohly navštěvovat předškolní zařízení. Individuální plán by zahrnoval možnost odlišných termínů vakcinací i alternativní vakcíny, kterou by pojišťovna hradila alespoň do výše ceny vakcíny v povinném očkování. Návrh počítá i se zavedením odpovědnosti státu za škodu na zdraví způsobenou očkováním.

Názory se různí i mezi odborníky

Pražský patriot se v minulosti povinným očkováním dětí zabýval. Názory se různí i mezi odborníky, přičemž více lékařů je na straně povinného očkování dětí. Zatímco podle epidemioložky Evy Poláčkové z teplické hygienické stanice je dobré držet se toho, aby bylo 90 % populace proočkováno, jinak by se mohly objevit epidemie, lékařka Judita Hofhanzlová z jihlavské poradny pro zdravý způsob života se podle svých slov setkává s tím, že děti mají po vakcinacích poruchy spánku či chování.

V současné době je v České republice povinné očkování dětí proti tetanu, černému kašli, hepatitidě B, dětské obrně, spalničkám, příušnicím, zarděnkám a proti haemophilus influenzae (způsobuje hemofilové nákazy – například nebezpečné záněty hlasivek, mozkových blan či hnisavé respirační infekce). Rizikové skupiny dětí jsou očkovány i proti tuberkulóze, která byla z povinných očkování vyřazena s účinností k 1. listopadu 2010.

Související článek: Výhody a nevýhody povinného očkování dětí: Co je méně nebezpečné? Názory odborníků se liší


Autor: Anna Skálová

Tato nemoc si nevybírá: Je často spojená se studem, zranitelností, pochybnostmi o sobě a negativními myšlenkami. Snadno se tak může stát, že člověk začne nenávidět své tělo jako zdroj depresí a překážku, která mu zabraňuje žít spokojeným životem

16. ledna 2018 ve 14:01

Různým stupněm onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let, většina lidí ale vůbec neví, že touto nemocí trpí. Podle Tomanové se dá rozvoji předcházet

29. prosince 2017 v 18:46

Primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová formou otázek a odpovědí bolest nohou u dětí, bezpečné lyžování u lidí nad 65 let a jak předcházet osteoporóze, která hrozí každému druhému člověku staršímu padesáti let.

Absurdní požadavek: Vraťte mi peníze, potkala jsem totiž arabské hosty, což mne šokovalo

25. prosince 2017 v 09:08

Na odlehčení mezi svátky si přečtěte kuriozity a vtipné příhody klientů ERV Evropské pojišťovny. Některé případy jen potvrzují, že jsme někdy národem skutečně vynalézavým.

Novoroční předsevzetí tentokrát vydrží

21. prosince 2017 v 10:42

Příchod nového roku je pro většinu z nás spjat s bilancováním roku předešlého. Co se nám podařilo, v čem jsme úspěšní či naopak, co nám v životě chybí a co nám na sobě samých vadí. Zkrátka co bychom mohli změnit v roce nadcházejícím. Není tedy divu, že právě milník mezi dvěma roky je příhodný...

Jeho doporučení mohou znít až strašidelně, ale je dobré o nich vědět. Nyní jsou totiž jedním z nejohroženějších orgánů, neodborné provedení může vést ke katastrofě, ne k úspěšnému vstupu do nového roku

20. prosince 2017 v 08:17

Oslavy vánočních svátků a příchodu nového roku jsou plné radosti a veselí, mnohdy ale bohužel i úrazů. Oči jsou v tomto období jedním z nejohroženějších orgánů. I když podle statistik vedou zranění rukou a prstů, poranění očí má častěji fatální následky. Největší hrozbou jsou amatérské ohňostroje....

innogy: Odhalte včas hrozbu požáru nebo otravy oxidem uhelnatým

19. prosince 2017 ve 14:58

Jedovatý plyn CO je jako tichý zabiják. Není vidět, ani cítit. Bez detektoru oxidu uhelnatého nemají lidé ani zvířata šanci zaznamenat jeho přítomnost. Většina případů proto končí otravou, a dokonce i smrtí.

Další články
Nahoru