dnes
Úterý - prehanky-dest
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
Prostitutky budou chodit k lékaři a platit daně, chtěla prosadit Praha. Vláda to zatrhla
Ilustrační foto: archiv

Prostitutky budou chodit k lékaři a platit daně, chtěla prosadit Praha. Vláda to zatrhla

Vláda se ve středu postavila proti návrhu hlavního města Prahy, který měl regulovat a legalizovat prostituci. Podle kabinetu odporuje mezinárodním závazkům Česka, republika by musela vypovědět mezinárodní úmluvu o potlačování obchodu s lidmi. Podle návrhu hlavního města by prostitutky musely chodit na lékařské prohlídky a musely by platit daně.

„Vláda není přesvědčena o tom, že tato cesta by byla správnou cestou," uvedl ministr pro lidská práva a šéf legislativců Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle něj problematika vyžaduje odbornou debatu. Uvedl, že Německo mělo s legalizací prostituce „problematické zkušenosti“.

Anketa

Jste pro regulaci prostituce zákonem?

66.7%
(66.7%)
33.3%
(33.3%)
Hlavním důvodem odmítnutí návrhu je ale to, že by Česko muselo vypovědět mezinárodní úmluvu o potlačování obchodování s lidmi. Tu republika podepsala v roce 1950, upřesnil Dienstbier. Nesouhlas vlády není pro osud návrhu zákona rozhodující. Poslední slovo budou mít poslanci.

Předloha řadí prostituci do podnikání, které by nesměli provozovat lidé pod 18 let. Úřady by povolovaly taky například nevěstince. Cílem úpravy je zejména oddělit legální prostituci od nelegální. Legální prostituce by byla regulovaným podnikáním.

Podle stanoviska vlády by teprve poté, co ČR přestane být vázána úmluvou, mohl kabinet rozhodovat o případném přijetí navrhované právní úpravy, „a to nejlépe ve formě vládního návrhu zákona“.

Pokuta padesát tisíc za prostituci bez oprávnění

Podle materiálu má pražská předloha i nedostatky, vnitřní rozpory a nepřesnosti, které by vedly k problémům. Výtky se například týkají požadovaného potvrzení o zdravotní způsobilosti.

Podle vládních úředníků se nemůže lékařský posudek stát klíčovým pro povolení prostituce, protože stát by tak garantoval, že jeho vydáním se zdravotní stav dané osoby nezmění. Další výtka se týká místních poplatků za provozování prostituce, které se mají odvíjet od zahájení jejího provozování. To by však správce poplatku kontroloval jen obtížně.

Za porušení zákona by podle jeho autorů hrozily pokuty. Například až 50tisícový postih by mohly úřady uložit lidem, kteří by provozovali prostituci bez oprávnění, a dvoumilionový za provozování nevěstince bez povolení. Lidé, kteří by využili placené sexuální služby na místech, kde by to bylo zakázáno, by se vystavovali pokutě až 15 000 korun.


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru