dnes
Středa - polojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Prostitutky dál bez průkazek? Návrh Prahy na regulaci nejstaršího řemesla u poslanců narazil
Ilustrační foto: archiv

Prostitutky dál bez průkazek? Návrh Prahy na regulaci nejstaršího řemesla u poslanců narazil

Sněmovna by měla podle petičního výboru zamítnout pražský návrh zákona o regulaci prostituce. Výbor dnes poslancům navrhl, aby o zákonné vymezení prostituce požádali kabinet. Vládní předloha by měla podle jeho stanoviska zajistit veřejný pořádek, minimalizovat zdravotní rizika, ochránit prostitutky a prostituty před vykořisťováním a dát pravomoc obcím toto ‚řemeslo‘ na jejich území omezit.

Členové výboru z většiny stran se na rozdíl od pražského radního Lukáše Manharta (TOP 09) shodovali na tom, že nedostatky normy nelze opravit. Už dříve padaly výtky třeba k povinné registraci, panovaly obavy z možného úniku údajů.

Manhart je stále přesvědčen, že předloha hlavního města obsahuje jen minimální požadavky a registrace by byla kvůli jejich vymáhání nutná. „Stát rezignuje na tuto problematiku," tvrdil radní. Jeho stranický kolega František Laudát soudí, že vláda nakonec žádnou normu nezpracuje.

Proti pražské normě se postavil kabinet a v úvodním kole sněmovního projednávání i někteří poslanci kvůli rozporu s mezinárodní smlouvou proti obchodování s lidmi, k níž Česko před desetiletími přistoupilo.

Prostitutky a prostituti by podle předlohy hlavního města museli mít zvláštní průkazy a chodit pravidelně na lékařské prohlídky. Podléhali by taky daňové povinnosti. Norma by prostituci zařadila do podnikání, které by nesměli provozovat lidé mladší 18 let.

Nevěstince by povolovaly úřady. Cílem úpravy je podle předkladatelů zejména oddělit legální prostituci od nelegální. Legální prostituce by byla regulovaným podnikáním. Zákon by měl podle autorů také pomoci chránit veřejný pořádek nebo snížit počet lidí, kteří jsou k prostituci nuceni násilím.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru