dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - skorojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
6°C
Proso Járy Cimrmana se dočká světové premiéry v Praze. Operetu budou přenášet kina
Cimrman se premiéry své operety nedožil. Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Proso Járy Cimrmana se dočká světové premiéry v Praze. Operetu budou přenášet kina

Známý český tenorista Tomáš Černý se stane jedním z protagonistů mimořádné události operetní scény – světové premiéry operety Járy Cimrmana Proso. Ta se v rámci hudebního festivalu Prague Proms odehraje ve Smetanově síni Obecního domu v sobotu 13. července. Přímý přenos operety bude přenášet padesát českých kin.

U příležitosti zahájení provozu slavného vídeňského „Riesenradu“ byla vypsána soutěž o nejlepší operetu. Obeslal ji také Čech Jára Cimrman, a to rozmáchlým sedmihodinovým dílem Proso.

Kvůli své snad jediné záporné vlastnosti – drobnému škudlilství – nepodal zásilku s partiturou doporučeně, což umožnilo Franzi Lehárovi, Johannu Straussovi, Oskaru Nedbalovi a dalším členům poroty, aby si geniální operetní fresku doslova rozebrali.

Vědecký tým českých cimrmanologů dokáže, že autorem světově proslulých melodií z Netopýrů, Polských krví a mnoha dalších operet je zapomenutý Čech Cimrman.

Hvězdná sestava

Nastudování kompletního fragmentu nalezeného mistrovského výtvoru českého génia je dílem Divadla Járy Cimrmana a Českého národního symfonického orchestru pod vedením věhlasného dirigenta Libora Peška.

Pěveckých partů se spolu s tenoristou Tomášem Černým ujala v Prosu sopranistka Adriana Kohútková a Miloň Čepelka – tenor buffo. Odborné semináře přednesou Zdeněk Svěrák, Miloň Čepelka, Petr Brukner a Robert Bárta.

Slavnostní koncert v Obecním domě v sobotu 13. července bude od 20 hodin přenášen do padesátky českých kin. Jejich seznam ještě nemá konečnou podobu, ale nebudou chybět ani kinosály v Praze.

Přímý přenos je pořádán ve prospěch Centra Paraple, charitativní organizace, která pomáhá fyzicky postiženým najít cestu zpět do kvalitního života.


Autor: Lukáš Plecháček

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru