Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 20°C
Zítra Pátek - bourky 20°C
Čtvrtek 18. 8. 2022
Svátek má Helena
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Prosincová nezaměstnanost v Praze zůstala na necelých třech procentech, volných míst ubylo
Úřad práce. Foto: archiv

Prosincová nezaměstnanost v Praze zůstala na necelých třech procentech, volných míst ubylo

Nezaměstnanost v Praze byla v prosinci 2,8 procenta, stejně jako v listopadu. Míra nezaměstnanosti v hlavním městě klesá nebo stagnuje od loňského března. Práci si na konci roku hledalo 26 047 lidí, to je o necelých 500 méně než předchozí měsíc. Volných míst bylo skoro 3,5 krát tolik – přesně 88 785, což je ale o zhruba 3800 méně než v listopadu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Nezaměstnanost v hlavním městě se snížila také meziročně, v prosinci 2020 činila 3,5 procenta. Právě na 3,5 procenta stoupla na konci minulého roku nezaměstnanost v celém Česku, to je o dvě desetiny procentního bodu víc než v listopadu.

Praha dříve patřila k regionům s nejnižší nezaměstnaností v Česku. Situace se ale zhoršila na jaře 2020, kdy vláda začala kvůli epidemii koronaviru omezovat obchod, služby, kulturu či turistiku.

Ke konci loňského roku měly nižší nezaměstnanost než Praha dva kraje, na stejné úrovni jako v metropoli byla v Jihočeském, Plzeňském a Královéhradeckém kraji. Na rozdíl od Prahy byla v ostatních regionech prosincová nezaměstnanost o něco vyšší než listopadová.

Nejlépe je na tom dál Pardubický kraj, kde míra nezaměstnanosti dosáhla 2,4 procenta, naopak nejhůře Moravskoslezský a Ústecký kraj, kde si práci hledalo 5,1 procenta lidí.

Vzhledem k počtu volných pracovních míst, kterých má Praha mezi kraji suverénně nejvíc, patří hlavní město k oblastem s nejnižším počtem uchazečů o práci na jedno volné místo. V Praze v prosinci připadalo na každé místo pouze 0,3 zájemce, zatímco na dlouhodobě nejhorším Karvinsku je to 8,5 uchazeče.

Nejlepší je situace v okresech Praha-východ a Tachov, kde připadá 0,1 uchazeče na každé volné místo.

Počet takzvaných dosažitelných nezaměstnaných, kteří by mohli okamžitě nastoupit do práce, v Praze minulý měsíce dále klesl, a to na 23 891 lidí.


Autor: ČTK

Rusalka, Bavorské dny nebo vinobraní. Praha 9 zve na akce podzimu

Dnes ve 12:25

Bohatý kulturní program připravila na konec srpna a na září radnice Prahy 9. Poslední srpnovou sobotu se koná tradiční festival Barevná devítka, v pondělí 19. září můžete slyšet operní recitál Edity Adlerové.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 34. týden

Dnes v 10:05

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Svatováclavské vinobraní v nejstarším českém vinohradu

Včera v 15:32

Pokud patříte k milovníkům vína, přijďte si zpříjemnit nadcházející podzim na Svatováclavské vinobraní. Konat se bude v sobotu 24. září již tradičně v nejstarším českém vinohradu u Villy Richter na Pražském hradě. 

Praha 9 zve na Zlaté časy pod buřinkou

Včera ve 12:09

U příležitosti 100 let připojení k Velké Praze a 120 let povýšení Vysočan na město se v sobotu 3. září od 16 do 21 hodin změní park Podviní v Praze 9 na dobovou tančírnu pod širým nebem.

Zemřel Vladimír Prchlík, Sokol a čestný občan Prahy 4

Včera v 10:17

Ve věku 93 let zemřel čestný občan Prahy 4 Vladimír Prchlík, rodák ze Spořilova a dlouholetý aktivní člen spořilovského Sokola. U příležitosti životního jubilea – 90 let, obdržel Vladimír Prchlík v prosinci 2019 uznání za zásluhy o rozvoj sokolského hnutí stříbrný odznak Zasloužilého člena České...

Poznejte plodiny Nového světa v botanické zahradě v Troji

Včera v 09:26

Od léta do pozdního podzimu patří k nejatraktivnějším expozicím Botanické zahrady hl. m. Prahy sekce, která se věnuje plodinám z oblasti Nového světa. Návštěvníci zde mohou objevovat tradiční i netradiční užitkové rostliny Jižní, Střední i Severní Ameriky. Expozice Plodin Nového světa se...

Den architektury se zaměří na rekonstrukce a vzdá poctu Josipu Plečnikovi i Aleně Šrámkové

Včera v 08:46

Praha bude na přelomu září a října opět žít architekturou. Od 30. září až do 6. října se stane hlavním dějištěm festivalu Den architektury, který nabízí na tři sta zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku. Bohatý program, který se v Praze odehraje...

Dar radnice Pohotovostní motorizované jednotce

16. srpna 2022 ve 20:03

Předsedkyně Výboru pro bezpečnost zastupitelstva Prahy 4 Lucie Michková předala v sídle Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy věcný dar v celkové hodnotě téměř 20 tisíc korun. Jedná se o 17 kusů speciálních taktických nosítek pro rychlou evakuaci...

Další články
Nahoru