dnes
Sobota - zatazeno
2°C
zítra
Neděle - oblacno
3°C
pozítří
Pondělí - polojasno
3°C
Prosecký potok má dvě nové tůně, o nájemníky nebudou mít nouzi
Budování tůňky. Foto: www.krocanos.cz

Prosecký potok má dvě nové tůně, o nájemníky nebudou mít nouzi

Dvě nové tůně na Proseckém potoce mají zadržovat vodu a sloužit jako útočiště pro vodní živočichy. Na dotaz ČTK to řekla Martina Buchtíková z odboru ochrany prostředí pražského magistrátu. Potok upravily Lesy hlavního města Prahy, které spravují i potoky v metropoli. Asi kilometr dlouhý Prosecký potok teče z Proseka do Vysočan, kde ústí do říčky Rokytky.

„Tůně na Proseckém potoce byly vytvořeny pro zvýšení rozmanitosti životního prostředí na vodním toku. V tůních je jiná hloubka a proudění než ve vodním toku. V tůních tak najde útočiště a své životní prostředí řada organismů se specifickými nároky," popsala Buchtíková.

„Voda, která byla dříve nad starým dopravním hřištěm svedena do kanalizace se tak bude moci přirozeně vsakovat zpět do podzemních vod, zároveň dojde k posílení funkce biocentra Jetelka, nemluvě o tom, že biotop tůní nabízí plno možností pro volně žijící živočichy, především pak obojživelníky,“ uvedlo občanské sdružení Krocan, které vnik tůni iniciovalo.

Nové tůně udrží v okolí potoka víc vody a budou okolní prostředí ochlazovat. Upravuje se celá jižní větev proseckého potoka. „Byly odstraněny skládky stavebního odpadu, navážky bioodpadu v horních partiích a vytvořeny dvě tůně," doplnila Buchtíková. Náklady na úpravu potoka byly asi 10 000 korun. V plánu je ještě odstranění náletových dřevin kolem potoka a úklid odpadků.

Krocan hodlá do konce roku umístit ke spodní tůni informační tabuli o významu podobných tůní a smyslu hospodaření s podzemními vodami.
„Zbudování dvou tůní na Klíčovském potoce vnímáme jako náš první krok v oblasti hospodaření s dešťovou a podzemní vodou. Tomuto tématu, které pokládáme za aktuálně důležité, se chceme věnovat i nadále. Uvítáme i vaše nápady, kde šetřit s vodou. Zároveň věříme, že obě tůně budou příjemným zpestřením i pro vás,“ sdělilo sdružení Krocan.


Blíží se přijetí legislativní úpravy „sdíleného“ ubytování, magistrátní skupina se tím zabývá dva roky

15. února 2018 v 08:09

Pracovní skupina hl. m. Prahy v čele s radním Janem Wolfem, která se zabývá negativy spojenými s takzvaným „sdíleným“ ubytováním, již dva roky jedná s Ministerstvem financí ČR a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.   

Další články
Nahoru