Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Prořídlé stromořadí na Smetanově nábřeží doplní devět lip, v plánu jsou další úpravy
Příprava místa, kde bude vysazen vzrostlý strom. Foto: Jan Puci

Prořídlé stromořadí na Smetanově nábřeží doplní devět lip, v plánu jsou další úpravy

Dlouhodobě skomírající stromořadí na Smetanově nábřeží mezi mostem Legií a Novotného lávkou se konečně dočká zlepšení. Do začátku listopadu dojde k vysazení devíti kusů lípy malolisté, jeden strom byl vysazen zkušebně již loni.  

Práce, které začaly tento týden, spočívají v rozebrání mozaikové dlažby a litinových mříží, budou odstraněny pařezy včetně kořenového balu a kořenový prostor bude upraven tak, aby měly nové stromy dostatečné místo pro růst.

„V místech prací je částečně omezený průchod na chodníku. Uzavírka pravého jízdního pásu bude vždy jen v místě stavebních a sadových úprav. Objížďka tohoto místa bude vedena po tramvajovém tělese,“ uvedla mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

Dalšími úpravami v místě se také zajistí napojení na zavlažovací žlab, který bude vybudován v komunikaci a zajistí tak přívod dešťové vody přímo ke kořenům stromů.

Stromy budou vysazeny do speciálně míchaného substrátu přímo na míru, řádně ukotveny a ošetřeny. Následně bude instalována nová litinová mříž včetně rámu a nového mobiliáře. Nakonec dojde k položení rozebrané mozaikové dlažby, která bude navazovat jak barevností, tak i vzorem na stávající dlažbu.

Nově vysazené stromy budou kromě dešťové vody zároveň zavlažovány pomocí zavlažovacího vaku a bodovou závlahou z chodníku.

„Výsadba stromořadí je první vlaštovkou úplné proměny území od Klementina přes Křížovnické náměstí po Národní divadlo. Smetanovo nábřeží a Malá Strana patří mezi nejkrásnější a nejcennější místa na světě a měli bychom k němu tak přistupovat. Proto připravujeme na Smetanové nábřeží také nové tramvajové zastávky Karlovy lázně, Žofín i širokou pěší promenádu, podél které bude i nové stromořadí,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).  


Autor: Jan Puci

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru