Dnes Středa - mlha 6°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 2°C
Středa 27. 10. 2021
Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Prořídlé stromořadí na Smetanově nábřeží doplní devět lip, v plánu jsou další úpravy
Příprava místa, kde bude vysazen vzrostlý strom. Foto: Jan Puci

Prořídlé stromořadí na Smetanově nábřeží doplní devět lip, v plánu jsou další úpravy

Dlouhodobě skomírající stromořadí na Smetanově nábřeží mezi mostem Legií a Novotného lávkou se konečně dočká zlepšení. Do začátku listopadu dojde k vysazení devíti kusů lípy malolisté, jeden strom byl vysazen zkušebně již loni.  

Práce, které začaly tento týden, spočívají v rozebrání mozaikové dlažby a litinových mříží, budou odstraněny pařezy včetně kořenového balu a kořenový prostor bude upraven tak, aby měly nové stromy dostatečné místo pro růst.

„V místech prací je částečně omezený průchod na chodníku. Uzavírka pravého jízdního pásu bude vždy jen v místě stavebních a sadových úprav. Objížďka tohoto místa bude vedena po tramvajovém tělese,“ uvedla mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

Dalšími úpravami v místě se také zajistí napojení na zavlažovací žlab, který bude vybudován v komunikaci a zajistí tak přívod dešťové vody přímo ke kořenům stromů.

Stromy budou vysazeny do speciálně míchaného substrátu přímo na míru, řádně ukotveny a ošetřeny. Následně bude instalována nová litinová mříž včetně rámu a nového mobiliáře. Nakonec dojde k položení rozebrané mozaikové dlažby, která bude navazovat jak barevností, tak i vzorem na stávající dlažbu.

Nově vysazené stromy budou kromě dešťové vody zároveň zavlažovány pomocí zavlažovacího vaku a bodovou závlahou z chodníku.

„Výsadba stromořadí je první vlaštovkou úplné proměny území od Klementina přes Křížovnické náměstí po Národní divadlo. Smetanovo nábřeží a Malá Strana patří mezi nejkrásnější a nejcennější místa na světě a měli bychom k němu tak přistupovat. Proto připravujeme na Smetanové nábřeží také nové tramvajové zastávky Karlovy lázně, Žofín i širokou pěší promenádu, podél které bude i nové stromořadí,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).  


Autor: Jan Puci

Praha 15 pomůže podnikatelům a živnostníkům

Dnes v 09:56

Praha 15 prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce ve svém měsíčníku Hlasatel podporuje firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Požár v ZEVO Malešice prodlouží chystané opravy kotle

25. října 2021 ve 23:27

Požár, který vypukl v minulém týdnu v malešické spalovně, způsobí zpoždění plánované rekonstrukce třetího ze čtyř kotlů v řádu měsíců. Linky číslo tři a čtyři jsou nyní odstaveny. Po vypuknutí požáru nefungovaly všechny čtyři linky, provoz první z nich byl obnoven v pátek dopoledne a druhé v noci...

Alzheimerova choroba: Praha 2 uspořádala ve spolupráci s VFN odborný seminář

25. října 2021 ve 21:46

Alzheimerovou chorobou v Česku trpí zhruba 160 tisíc pacientů. V budoucnu jich bude podle odhadu vědců prudce přibývat. Je nezbytné se na tuto situaci připravit a budovat další domovy pro lidi s touto nemocí. Kapacita těch stávajících je nedostatečná. Jednou z možností, jak tento trend ovlivnit,...

Hlavní město spolu s pražskou záchrankou zajistí pacientům mobilní paliativní péči

24. října 2021 v 16:36

Pražská záchranka (ZZS HMP) bude nově zajišťovat pacientům v metropoli mobilní paliativní péči. Ta bude spočívat ve zřízení speciálního týmu, který by v případě komplikací u lidí, kteří jsou v konečném stadiu nevyléčitelného onemocnění, zajišťoval primárně akutní péči přímo v místě bydliště a...

V soutěži Stavba roku 2021 uspělo několik projektů z Prahy

24. října 2021 v 16:31

Ocenění Stavba roku 2021 získalo celkem deset nominovaných, z toho čtyři na území hlavního města. V kategorii Cena primátora hlavního města byla oceněna stavba moderní Trojské lávky, která přes Vltavu spojuje Císařský ostrov s Trojou. 

Další články
Nahoru