Dnes Neděle - zatazeno 12°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 6°C
Neděle 26. 3. 2023
Svátek má Emanuel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Prořídlé stromořadí na Smetanově nábřeží doplní devět lip, v plánu jsou další úpravy
Příprava místa, kde bude vysazen vzrostlý strom. Foto: Jan Puci

Prořídlé stromořadí na Smetanově nábřeží doplní devět lip, v plánu jsou další úpravy

Dlouhodobě skomírající stromořadí na Smetanově nábřeží mezi mostem Legií a Novotného lávkou se konečně dočká zlepšení. Do začátku listopadu dojde k vysazení devíti kusů lípy malolisté, jeden strom byl vysazen zkušebně již loni.  

Práce, které začaly tento týden, spočívají v rozebrání mozaikové dlažby a litinových mříží, budou odstraněny pařezy včetně kořenového balu a kořenový prostor bude upraven tak, aby měly nové stromy dostatečné místo pro růst.

„V místech prací je částečně omezený průchod na chodníku. Uzavírka pravého jízdního pásu bude vždy jen v místě stavebních a sadových úprav. Objížďka tohoto místa bude vedena po tramvajovém tělese,“ uvedla mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

Dalšími úpravami v místě se také zajistí napojení na zavlažovací žlab, který bude vybudován v komunikaci a zajistí tak přívod dešťové vody přímo ke kořenům stromů.

Stromy budou vysazeny do speciálně míchaného substrátu přímo na míru, řádně ukotveny a ošetřeny. Následně bude instalována nová litinová mříž včetně rámu a nového mobiliáře. Nakonec dojde k položení rozebrané mozaikové dlažby, která bude navazovat jak barevností, tak i vzorem na stávající dlažbu.

Nově vysazené stromy budou kromě dešťové vody zároveň zavlažovány pomocí zavlažovacího vaku a bodovou závlahou z chodníku.

„Výsadba stromořadí je první vlaštovkou úplné proměny území od Klementina přes Křížovnické náměstí po Národní divadlo. Smetanovo nábřeží a Malá Strana patří mezi nejkrásnější a nejcennější místa na světě a měli bychom k němu tak přistupovat. Proto připravujeme na Smetanové nábřeží také nové tramvajové zastávky Karlovy lázně, Žofín i širokou pěší promenádu, podél které bude i nové stromořadí,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).  


Autor: Jan Puci

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

23. března 2023 ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Další články
Nahoru