dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Promenáda Raoula Wallenberga: Praha má novou ulici švédského zachránce Židů
Raoul Wallenberg. Foto: www.raoulwallenberg.org

Promenáda Raoula Wallenberga: Praha má novou ulici švédského zachránce Židů

Jméno švédského diplomata Raoula Wallenberga, který za druhé světové války zachránil v Maďarsku desetitisíce Židů před smrtí, ponese ode dneška jedna z cest na Hradčanech.

Změny či nové názvy ulic v Praze

Schvaluje je městská rada. Většinou se řídí doporučeními místopisné komise. Ta podle zákona nesmí pojmenovat veřejné prostranství po dosud žijící osobě. Jméno ulice může navrhnout kdokoli, tedy občané, instituce či spolky. Ročně jich v Praze přibudou desítky.

Začíná tam, kde se z ulice Úvoz odděluje cesta směrem k Petřínu a vede kolem budovy švédského velvyslanectví. Promenáda Raoula Wallenberga se dnes otevírá u příležitosti Dne Organizace spojených národů.

Raoul Wallenberg (1912 – 1947?) se měl podle rodinné tradice stát bankéřem, lákala ho ale architektura. V oboru ale nenašel uplatnění, a tak se začal věnovat obchodu.

Ve 32 letech vyměnil pohodlí bohaté prominentní rodiny v neutrálním Švédsku za nebezpečí v nacisty okupované Budapešti. Diplomat poté všemožnými prostředky (včetně úplatků a kontaktů s manželkou tehdejšího maďarského ministra zahraničí) zajišťoval Židům diplomatické dokumenty.

Tragický konec Wallenberga, který jako tajemník švédské mise v Budapešti od července 1944 do ledna 1945 zachránil až 100 000 Židů, je stále zahalen tajemstvím.

Osudným se mu stalo osvobození Rudou armádou – dva roky po válce byl zřejmě zastřelen v moskevské věznici. Rusové ho možná považovali za amerického špióna a oficiální verzí jeho úmrtí byl dlouhá léta infarkt. Byl oceněn titulem Spravedlivý mezi národy.


Další články
Nahoru