dnes
Středa - skorojasno
29°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
30°C
pozítří
Pátek - bourky
29°C
Promenáda pod Petřínem se jmenuje po zachránci Židů, který záhadně zmizel po kontaktu s Rudou armádou
Procházka po promenádě nabízí nádherné výhledy na historické centrum Prahy. Foto: Jan Puci

Promenáda pod Petřínem se jmenuje po zachránci Židů, který záhadně zmizel po kontaktu s Rudou armádou

Mezi turisty i Pražany je oblíbená cesta, která je součástí Velké strahovské zahrady. Na jedné straně začíná v ulici Úvoz a pokračuje po vrstevnici západojižním směrem. Končí na schodišti z vrchu Petřína do Vlašské. Cesta, ze které jsou nádherné výhledy na Pražský hrad, Malou Stranu a další části historického centrum Praha, se jmenuje Promenáda Raoula Wallenberga.

Raoul Gustav Wallenberg byl švédský diplomat, který se narodil v roce 1912. Členovi vlivné švédské rodiny Wallenbergů bylo dopřáno vystudování architektury na prestižní Michiganské univerzitě v USA. Architekturou se však neživil, pracoval v Jižní Africe pro švédskou stavební firmu, později krátce také v izraelské bance.

Jeho život ovlivnilo setkání ve Švédsku s maďarským Židem Kolomanem Lauerem, se kterým začal podnikat a stal se společníkem jeho exportní společnosti. Ačkoli neměl zkušenosti z působení v diplomacii, stal se vyslancem organizace, která hledala někoho, kdo by pomáhal v Maďarsku ohroženým Židům. Stal se diplomatem a začal působit na švédském velvyslanectví v Budapešti.

Snažil se pomáhat co největšímu počtu lidí, rozdával ochranné pasy i těm, kteří již směřovali do vyhlazovacích táborů. Nositelé těchto pasů byly německými a maďarskými úřady považováni za švédské občany. Dle dochovaných historických pramenů často jednal na vlastní pěst, aby nemusel čekat na vyřízení byrokratických překážek. Kromě pasů, které zaručovaly ohroženým lidem nedotknutelnost, rozdával také jídlo, léky a oblečení.

Doslova majstrštyk, který pro něj osobně představoval velké riziko, se mu podařil na začátku roku 1945, kdy se válka chýlila ke konci. Dozvěděl se o tom, že nacisté hodlají vyhladit obyvatele budapešťského ghetta. V plánu to měl Adolf Eichmann, který byl pověřen organizováním deportací Židů do vyhlazovacích táborů.

Úkolu se měl zhostit generál Gerhard Schmidhuber, velitel německých vojsk v Maďarsku. Wallenberg mu poslal zprávu, v níž ho varoval, že pokud bude masakr realizován, tak on za něj bude osobně zodpovědný. Zároveň mu sdělil, že v případě vyhlazení ghetta se postará o to, aby byl po skončení války odsouzen k smrti jako válečný zločinec. Generál, který viděl, že Němci prohrávají a válka brzy skončí, od plánu ustoupil.

Osudným se pro Wallenberga stal 17. leden 1945. V Budapešti probíhaly pouliční boje mezi německou a Rudou armádou. Tu se rozhodl kontaktovat Wallenberg. U osvoboditelů a domnělých spojenců chtěl zajistit ochranu pro ghetto, jehož obyvatelé byli decimováni útoky, izolací a šířením nemocí.

Wallenberg byl naposledy viděn jeho spolupracovníky, jak je sovětskými vojáky odvážen na jejich vojenské velitelství v Debrecínu. Ačkoli byl veden dobrými úmysly pomoci, byl zatčen jako možný americký špión. Přitížilo mu prý i to, že studoval na zmíněné americké univerzitě. Byl odvezen do Sovětského svazu a slehla se po něm zem. Údajně zemřel v polovině července 1947. Tvrdil to ve svých denících šéf KGB z padesátých let Ivan Serov.

Švédský diplomat Raoul Wallenberg, který v Maďarsku za války zachránil desetitisíce tamních Židů před deportacemi, byl v roce 1947 v Sovětském svazu popraven. Tvrdí to ve svých nedávno zveřejněných denících Ivan Serov, šéf KGB z padesátých let. Moskva nicméně Wallenbergovo úmrtí nikdy nepotvrdila.

O osudu hrdiny se objevily různé konspirační teorie a domněnky. Jako například ta, že v sovětském vězení byl spatřen ještě v 80. letech. Úspěšná ve svém párání nebyla ani diplomatova rodina.

Po roce 1989 vznikla rusko-švédská komise. Podle jedné z vyšetřovacích verzí hodlal Stalin vyměnit Wallenberga za sovětské špiony, chycené ve Švédsku. Skandinávská země ovšem na výměnu nepřistoupila. Na přelomu tisíciletí byla sestavena další mezinárodní komise, která měla Wallenbergův osud po válce objasnit, nicméně nic nezjistila.

promenada-raoula-wallenberga-1 Raoul Gustav Wallenberg byl v roce 2016 švédským daňovým úřadem prohlášen za mrtvého. Datum úmrtí bylo stanoveno na 31. července 1952. Kdy však válečný hrdina, který zachránil desetitisíce Židů před deportacemi, skutečně zemřel, možná zůstane navždy záhadou.

Cesta pod Petřínem nese název Promenáda Raoula Wallenberga od roku 2014, jednalo se o iniciativu nedalekého švédského velvyslanectví. Do té doby chodník s krásnými výhledy neměl žádný název.


Zítra se běhá u rybníka Labuť

Dnes v 11:55

Pro každého, kdo chce začít s běháním, chce zhubnout, posílit svoji kondici, nebo se vyrovnat se stresem či si jen vyčistit hlavu, je určena bezplatná Běžecká škola Prahy 4, projekt městské části Praha 4.

Dnes: Komentovaná procházka s Prahou 6

Dnes v 10:03

Komentovaná procházka radnice Prahy 6 s průvodkyní Hedvikou Čenkovou vás zavede ve středu 12. srpna do Sedlce. Sraz v 18 hodin na zastávce busu 107, zastávka Kamýcká. Vstup zdarma.

Výstava o životě Karla Čapka v Senátu

Dnes v 09:57

Ve Valdštejnské zahradě najdete výstavu, která připomíná 130 let do narození spisovatele a dramatika Karla Čapka. Až do konce srpna se můžete v areálu Senátu seznámit prostřednictvím výstavních panelů s krajem Čapkova dětství, jeho literární tvorbou, koníčky...

Praha 11: Lekce jógy dnes zdarma

Dnes v 08:05

Zacvičit si jógu v areálu Chodovské tvrze mohou zájemci každou středu. Praha 11 tu společně s Domem jógy pořádá lekce jógy zdarma. Probíhají jednou týdně a na své si tu přijdou jak začátečníci, tak i pokročilí.

Anežka LIVE představí akrobaty

Včera v 16:15

V zahradách Kláštera sv. Anežky České probíhají celé léto doprovodné programy v rámci dalšího ročníku Anežka LIVE. Ve čtvrtek 13. srpna se můžete podívat na Losers Cirque Company.

Dnes večer: Prosecká zastaveníčka

Včera v 07:03

I dnes se můžete v parku Přátelství na Proseku těšit na koncert v rámci cyklu komorních koncertů, které se konají každé úterý až do konce září. Začátek je v 18 hodin. Spolupořadatelem koncertů je pojedenácté radnice Prahy 9.

V Centrálním parku se koná další ukázková lekce hry Mölkky

10. srpna 2020 v 11:32

Další ukázková lekce zábavné hry Mölkky, u které lze kombinovat náhodu s dovedností, se uskuteční ve čtvrtek 20. srpna od 14 hodin v Centrálním parku na Pankráci v Praze 4.

Praha 2: Poslední představení Divadla pod širým nebem

10. srpna 2020 v 10:03

Na prázdniny připravila Praha 2 v prostoru Grotty v Grébovce divadelní představení pod širým nebem.

Ve čtvrtek se konají Malostranské trhy

10. srpna 2020 v 09:28

Čerstvou zeleninu, maso, mléčné výrobky od domácích producentů můžete nakoupit 13. srpna od 8:30 do 18 hodin na Malostranském náměstí.

Agnieszka Holland pokřtí knihu Šarlatán

10. srpna 2020 v 09:28

Křest knihy Josefa Klímy a Marka Epsteina Šarlatán se uskuteční v úterý 18. srpna od 17 hodin v zahradách Kláštera sv. Anežky České, U Milosrdných 17, Praha 1.

Vínofest

10. srpna 2020 v 06:14

Možnost ochutnat průřez z vinic z Čech, Moravy a Evropy v pátek 14. a v sobotu 15. srpna. K degustaci budete mít mnoho vzorků a také příležitost ochutnat rozmanitost originální street food nabídky na mnoho způsobů.

Tematická exkurze v Hrdličkově muzeu: Pohřbívání a smrt

8. srpna 2020 v 07:02

V rámci tematické prohlídky Hrdličkova muzea se dozvíte o prvních hrobech, které se nacházejí na území Moravy ve Věstonicích a dozvíte se několik zajímavostí, týkající se nejslavnějšího nálezu nacházejícího se z této oblasti – Věstonické Venuše.

Další články
Nahoru