Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - zatazeno 18°C
Pátek 17. 9. 2021
Svátek má Naděžda
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Promenáda pod Petřínem se jmenuje po zachránci Židů, který záhadně zmizel po kontaktu s Rudou armádou
Procházka po promenádě nabízí nádherné výhledy na historické centrum Prahy. Foto: Jan Puci

Promenáda pod Petřínem se jmenuje po zachránci Židů, který záhadně zmizel po kontaktu s Rudou armádou

Mezi turisty i Pražany je oblíbená cesta, která je součástí Velké strahovské zahrady. Na jedné straně začíná v ulici Úvoz a pokračuje po vrstevnici západojižním směrem. Končí na schodišti z vrchu Petřína do Vlašské. Cesta, ze které jsou nádherné výhledy na Pražský hrad, Malou Stranu a další části historického centrum Praha, se jmenuje Promenáda Raoula Wallenberga.

Raoul Gustav Wallenberg byl švédský diplomat, který se narodil v roce 1912. Členovi vlivné švédské rodiny Wallenbergů bylo dopřáno vystudování architektury na prestižní Michiganské univerzitě v USA. Architekturou se však neživil, pracoval v Jižní Africe pro švédskou stavební firmu, později krátce také v izraelské bance.

Jeho život ovlivnilo setkání ve Švédsku s maďarským Židem Kolomanem Lauerem, se kterým začal podnikat a stal se společníkem jeho exportní společnosti. Ačkoli neměl zkušenosti z působení v diplomacii, stal se vyslancem organizace, která hledala někoho, kdo by pomáhal v Maďarsku ohroženým Židům. Stal se diplomatem a začal působit na švédském velvyslanectví v Budapešti.

Snažil se pomáhat co největšímu počtu lidí, rozdával ochranné pasy i těm, kteří již směřovali do vyhlazovacích táborů. Nositelé těchto pasů byly německými a maďarskými úřady považováni za švédské občany. Dle dochovaných historických pramenů často jednal na vlastní pěst, aby nemusel čekat na vyřízení byrokratických překážek. Kromě pasů, které zaručovaly ohroženým lidem nedotknutelnost, rozdával také jídlo, léky a oblečení.

Doslova majstrštyk, který pro něj osobně představoval velké riziko, se mu podařil na začátku roku 1945, kdy se válka chýlila ke konci. Dozvěděl se o tom, že nacisté hodlají vyhladit obyvatele budapešťského ghetta. V plánu to měl Adolf Eichmann, který byl pověřen organizováním deportací Židů do vyhlazovacích táborů.

Úkolu se měl zhostit generál Gerhard Schmidhuber, velitel německých vojsk v Maďarsku. Wallenberg mu poslal zprávu, v níž ho varoval, že pokud bude masakr realizován, tak on za něj bude osobně zodpovědný. Zároveň mu sdělil, že v případě vyhlazení ghetta se postará o to, aby byl po skončení války odsouzen k smrti jako válečný zločinec. Generál, který viděl, že Němci prohrávají a válka brzy skončí, od plánu ustoupil.

Osudným se pro Wallenberga stal 17. leden 1945. V Budapešti probíhaly pouliční boje mezi německou a Rudou armádou. Tu se rozhodl kontaktovat Wallenberg. U osvoboditelů a domnělých spojenců chtěl zajistit ochranu pro ghetto, jehož obyvatelé byli decimováni útoky, izolací a šířením nemocí.

Wallenberg byl naposledy viděn jeho spolupracovníky, jak je sovětskými vojáky odvážen na jejich vojenské velitelství v Debrecínu. Ačkoli byl veden dobrými úmysly pomoci, byl zatčen jako možný americký špión. Přitížilo mu prý i to, že studoval na zmíněné americké univerzitě. Byl odvezen do Sovětského svazu a slehla se po něm zem. Údajně zemřel v polovině července 1947. Tvrdil to ve svých denících šéf KGB z padesátých let Ivan Serov.

Švédský diplomat Raoul Wallenberg, který v Maďarsku za války zachránil desetitisíce tamních Židů před deportacemi, byl v roce 1947 v Sovětském svazu popraven. Tvrdí to ve svých nedávno zveřejněných denících Ivan Serov, šéf KGB z padesátých let. Moskva nicméně Wallenbergovo úmrtí nikdy nepotvrdila.

O osudu hrdiny se objevily různé konspirační teorie a domněnky. Jako například ta, že v sovětském vězení byl spatřen ještě v 80. letech. Úspěšná ve svém párání nebyla ani diplomatova rodina.

Po roce 1989 vznikla rusko-švédská komise. Podle jedné z vyšetřovacích verzí hodlal Stalin vyměnit Wallenberga za sovětské špiony, chycené ve Švédsku. Skandinávská země ovšem na výměnu nepřistoupila. Na přelomu tisíciletí byla sestavena další mezinárodní komise, která měla Wallenbergův osud po válce objasnit, nicméně nic nezjistila.

promenada-raoula-wallenberga-1 Raoul Gustav Wallenberg byl v roce 2016 švédským daňovým úřadem prohlášen za mrtvého. Datum úmrtí bylo stanoveno na 31. července 1952. Kdy však válečný hrdina, který zachránil desetitisíce Židů před deportacemi, skutečně zemřel, možná zůstane navždy záhadou.

Cesta pod Petřínem nese název Promenáda Raoula Wallenberga od roku 2014, jednalo se o iniciativu nedalekého švédského velvyslanectví. Do té doby chodník s krásnými výhledy neměl žádný název.


Praha 4: Koupaliště Lhotka ukončí s koncem prázdnin sezónu

30. srpna 2021 ve 12:25

Provozovatel biotopového koupaliště na Lhotce v Praze 4 oznámil, že k 31. srpnu 2021 ukončí z technických důvodů letošní koupací sezónu.

Tečku za prázdninami udělá Koncert pro park

29. srpna 2021 v 06:30

Vrcholnou akcí léta je v Praze 13 tradiční Koncert pro park. Stejně tomu bude i letos. Maraton muziky pro všechny generace odstartuje v Centrálním parku v úterý 31. srpna ve 13 hodin.

Zítra: Setkání na Kolčavce

28. srpna 2021 v 06:30

V neděli 29. srpna se při příležitosti 120. výročí připojení Libně k Velké Praze koná Setkání na Kolčavce. Lokalita Kolčavka je nyní částí Prahy 9, ale spolu s usedlostí Balabenka patřila roku 1901 Praze 8.

Praha 9: Prosecká zastaveníčka v září

27. srpna 2021 v 11:24

Cyklus komorních koncertů v Praze 9 v Parku Přátelství nabízí program na září. Dvanáctý ročník Proseckých zastaveníček se koná s podporou deváté městské části.

Hvězda Memoriál Zdenky Hanákové 2021

26. srpna 2021 v 09:12

V sobotu 4. září v parku Ladronka. Slavnostní zahájení začne ve 13 hodin. Moderuje Jana Rychterová.

Sobota: Libeňské slavnosti

24. srpna 2021 ve 21:21

Praha 8 zve na Libeňské slavnosti při příležitosti 120 let připojení Libně ku Praze. Libeň je jako obec známá od roku 1363, kdy ji vlastnil bohatý měšťanský rod Rotvelů. Do jejich majetku spadala i gotická tvrz, na jejíž základech stojí dnešní Libeňský zámek. Vystřídalo se zde mnoho majitelů, pro...

Víno a prosecco v Parku Riegrovy sady

24. srpna 2021 v 07:09

Od pátku 27. srpna do 29. srpna své produkty představí tuzemští vinaři i specialisti na italské prosecco. Těšte se na ochutnávky a prezentace široké palety vín a delikates.

Akce k výročí 1100 let pokračují venkovní hrou Putování Prahou 2 za kněžnou Ludmilou

20. srpna 2021 v 07:11

V rámci Roku svaté Ludmily, kdy si připomínáme výročí 1100 let od mučednické smrti patronky České země, nabízí Praha 2 venkovní tematickou hru. Při ní účastníci navštěvují zajímavá místa, pomocí chytrých mobilů plní úkoly a osvěžují si tak školní vědomosti. A zahrát si ji zájemci mohou až do...

V Průhonickém parku a botanické zahradě si užijí fanoušci Japonska, divadla i venkovních her

18. srpna 2021 v 11:15

Botanický ústav AV ČR připravil na pozdní léto a podzim několik akcí, které návštěvníkům Průhonického parku a botanické zahrady zpříjemní jejich procházky. Na své si přijdou obdivovatelé japonské kultury, pěstitelé a milovníci starých odrůd ovoce, příznivci divadla a vážné hudby i nadšenci...

Třebonické letní hry 2021

18. srpna 2021 v 07:19

Další ročník tradičních her se koná v sobotu 28. srpna od 13 hodin na břehu rybníka v Třebonicích. Soutěžení v pěti netradičních disciplínách, jako slalom s kolečkem, záchranu tonoucího z kánoe, běh přes plovoucí lávku a další.

Letní kino v Praze 13

17. srpna 2021 ve 20:05

Na Slunečním náměstí, před radnicí Prahy 13, bude od 30. srpna do 2. září hrát Kinobus letního kina.

Prázdninová soutěž Prahy 8 Bezpečné léto pokračuje

14. srpna 2021 v 10:25

V Praze 8 pokračuje prázdninová soutěž odbor zdravotnictví a sociálních služeb Bezpečné léto.

Další články
Nahoru