Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Promenáda pod Petřínem se jmenuje po zachránci Židů, který záhadně zmizel po kontaktu s Rudou armádou
Procházka po promenádě nabízí nádherné výhledy na historické centrum Prahy. Foto: Jan Puci

Promenáda pod Petřínem se jmenuje po zachránci Židů, který záhadně zmizel po kontaktu s Rudou armádou

Mezi turisty i Pražany je oblíbená cesta, která je součástí Velké strahovské zahrady. Na jedné straně začíná v ulici Úvoz a pokračuje po vrstevnici západojižním směrem. Končí na schodišti z vrchu Petřína do Vlašské. Cesta, ze které jsou nádherné výhledy na Pražský hrad, Malou Stranu a další části historického centrum Praha, se jmenuje Promenáda Raoula Wallenberga.

Raoul Gustav Wallenberg byl švédský diplomat, který se narodil v roce 1912. Členovi vlivné švédské rodiny Wallenbergů bylo dopřáno vystudování architektury na prestižní Michiganské univerzitě v USA. Architekturou se však neživil, pracoval v Jižní Africe pro švédskou stavební firmu, později krátce také v izraelské bance.

Jeho život ovlivnilo setkání ve Švédsku s maďarským Židem Kolomanem Lauerem, se kterým začal podnikat a stal se společníkem jeho exportní společnosti. Ačkoli neměl zkušenosti z působení v diplomacii, stal se vyslancem organizace, která hledala někoho, kdo by pomáhal v Maďarsku ohroženým Židům. Stal se diplomatem a začal působit na švédském velvyslanectví v Budapešti.

Snažil se pomáhat co největšímu počtu lidí, rozdával ochranné pasy i těm, kteří již směřovali do vyhlazovacích táborů. Nositelé těchto pasů byly německými a maďarskými úřady považováni za švédské občany. Dle dochovaných historických pramenů často jednal na vlastní pěst, aby nemusel čekat na vyřízení byrokratických překážek. Kromě pasů, které zaručovaly ohroženým lidem nedotknutelnost, rozdával také jídlo, léky a oblečení.

Doslova majstrštyk, který pro něj osobně představoval velké riziko, se mu podařil na začátku roku 1945, kdy se válka chýlila ke konci. Dozvěděl se o tom, že nacisté hodlají vyhladit obyvatele budapešťského ghetta. V plánu to měl Adolf Eichmann, který byl pověřen organizováním deportací Židů do vyhlazovacích táborů.

Úkolu se měl zhostit generál Gerhard Schmidhuber, velitel německých vojsk v Maďarsku. Wallenberg mu poslal zprávu, v níž ho varoval, že pokud bude masakr realizován, tak on za něj bude osobně zodpovědný. Zároveň mu sdělil, že v případě vyhlazení ghetta se postará o to, aby byl po skončení války odsouzen k smrti jako válečný zločinec. Generál, který viděl, že Němci prohrávají a válka brzy skončí, od plánu ustoupil.

Osudným se pro Wallenberga stal 17. leden 1945. V Budapešti probíhaly pouliční boje mezi německou a Rudou armádou. Tu se rozhodl kontaktovat Wallenberg. U osvoboditelů a domnělých spojenců chtěl zajistit ochranu pro ghetto, jehož obyvatelé byli decimováni útoky, izolací a šířením nemocí.

Wallenberg byl naposledy viděn jeho spolupracovníky, jak je sovětskými vojáky odvážen na jejich vojenské velitelství v Debrecínu. Ačkoli byl veden dobrými úmysly pomoci, byl zatčen jako možný americký špión. Přitížilo mu prý i to, že studoval na zmíněné americké univerzitě. Byl odvezen do Sovětského svazu a slehla se po něm zem. Údajně zemřel v polovině července 1947. Tvrdil to ve svých denících šéf KGB z padesátých let Ivan Serov.

Švédský diplomat Raoul Wallenberg, který v Maďarsku za války zachránil desetitisíce tamních Židů před deportacemi, byl v roce 1947 v Sovětském svazu popraven. Tvrdí to ve svých nedávno zveřejněných denících Ivan Serov, šéf KGB z padesátých let. Moskva nicméně Wallenbergovo úmrtí nikdy nepotvrdila.

O osudu hrdiny se objevily různé konspirační teorie a domněnky. Jako například ta, že v sovětském vězení byl spatřen ještě v 80. letech. Úspěšná ve svém párání nebyla ani diplomatova rodina.

Po roce 1989 vznikla rusko-švédská komise. Podle jedné z vyšetřovacích verzí hodlal Stalin vyměnit Wallenberga za sovětské špiony, chycené ve Švédsku. Skandinávská země ovšem na výměnu nepřistoupila. Na přelomu tisíciletí byla sestavena další mezinárodní komise, která měla Wallenbergův osud po válce objasnit, nicméně nic nezjistila.

promenada-raoula-wallenberga-1 Raoul Gustav Wallenberg byl v roce 2016 švédským daňovým úřadem prohlášen za mrtvého. Datum úmrtí bylo stanoveno na 31. července 1952. Kdy však válečný hrdina, který zachránil desetitisíce Židů před deportacemi, skutečně zemřel, možná zůstane navždy záhadou.

Cesta pod Petřínem nese název Promenáda Raoula Wallenberga od roku 2014, jednalo se o iniciativu nedalekého švédského velvyslanectví. Do té doby chodník s krásnými výhledy neměl žádný název.


Letní kino na devítce do konce srpna

29. srpna 2020 v 07:44

Praha 9 zve na filmy do letního kina, všechna promítání jsou zdarma.

Víkend: Loučení s prázdninami na obří vodní skluzavce

29. srpna 2020 v 07:27

Obří vodní skluzavka vyrostla na konci prázdnin 29. a 30. srpna na travnaté ploše za Komunitním centrem Matky Terezy na Hájích. Padesát metrů dlouhá vodní nafukovací skluzavka je určena nejen pro děti, ale i dospělé.

Praha 6 zve na swing

27. srpna 2020 v 08:43

Swingová tančírna se koná zítra, 28. srpna na Šesťáku. Chybět nebude ani lekce tance zdarma. Začátek v 17:30, lekce zdarma od 18 hodin.

Zítra začne Petrské hudební léto

26. srpna 2020 v 10:54

Během tří následujících čtvrtků se v Parku Lannova koná za podpory první městské části petrské hudební léto. Těšit se můžete na výtvarné dílny, hudbu, divadlo nebo cvičení.

Adam Hájek ukáže čestná vojenská pohřebiště

25. srpna 2020 v 16:06

Komentovaná prohlídka se koná zítra, 26. srpna, ve 14 hodin.

Praha 8 zve na Karlínský rodinný festival

25. srpna 2020 ve 13:45

Oblíbení farmáři, vybrané stánky se skvělým jídlem a pitím pro děti i dospělé, dětské dílničky a hudební vystoupení skupin Circus Brothers, Elias & the Shepherds nebo kapely Atares.

Zpátky do školy. Poslední prázdninový víkend v Runway Parku

25. srpna 2020 ve 13:08

Letiště Václava Havla Praha otevírá tento víkend naposledy Runway Park, který se nachází  přímo na bývalé letištní dráze 22 v bezprostřední blízkosti letadel a nabízí tak neopakovatelný zážitek ze zákulisí velkého mezinárodního letiště. Poslední prázdninový víkend nese název Zpátky do školy a bude...

Praha 9: Barevná devítka 2020

25. srpna 2020 v 10:53

Multikulturní festival plný vůní, chutí, barev a rytmů se koná v sobotu 29. srpna od 14 do 21 hodin.

Letní kino na devítce tento týden

24. srpna 2020 v 17:26

Praha 9 zve na filmy do letního kina, všechna promítání jsou zdarma.

Sobota bude patřit Slavnostem Libeňského zámku

24. srpna 2020 ve 13:51

Praha 8 chystá na víkend Slavnosti Libeňského zámku při příležitosti 250 let od přestavby zámku Marií Terezií do dnešní podoby. Akce se uskuteční v sobotu 29. srpna od 14 hodin na nádvoří Libeňského zámku.

Loučení s prázdninami na Ořechovce

24. srpna 2020 ve 12:48

Sedmý ročník tradiční akce v neděli 30. srpna od 15 hodin. V parku na Macharově náměstí vystoupí kapela Jarabáci a kejklíř Vojta Vrtek. 

Malostranské trhy

24. srpna 2020 v 07:05

Pro čerstvou zeleninu, maso, mléčné výrobky od domácích producentů můžete přijít 27. srpna od 8:30 do 18 hodin na Malostranské náměstí.

Paterson a Hymna. Praha 6 zve do letního kina

22. srpna 2020 v 19:36

Hrát se začíná se setměním, vstupné 80 korun. V případě nepříznivého počasí se promítání ruší. Pondělí 24. srpna od 20:30 do 23:30 hodin.

Další články
Nahoru