Dnes Úterý - bourky 17°C
Zítra Středa - oblacno 22°C
Úterý 28. 5. 2024
Svátek má Vilém
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Proměna Vršovic: Koh-i-noor, radnice i Eden
Pražský životKomerční sdělení
Tovární komplex Koh-i-noor se promění. Foto(3x): PSN

Proměna Vršovic: Koh-i-noor, radnice i Eden

Vršovice se nepodobají žádné jiné pražské čtvrti. Honosné vršovické činžáky mohou sice připomínat ty vinohradské, ovšem Vršovice mají navíc své industriální skvosty. Nedílnou součástí Vršovic je také socialistické sídliště Vlasta, které se stavělo dle takzvaného čtyřprocentního zákona. U staveb z veřejných peněz se musely v rozpočtu vyčlenit čtyři procenta na umělecká díla. Na konci sídliště byl vystavěn kulturní dům Eden a administrativní budova, která dnes slouží jako radnice Prahy 10. Eden i administrativní budovu Vlasta nyní čeká dalekosáhlá proměna, v režii společnosti PSN se má proměnit také protější tovární komplex Koh-i-noor.

Sport, rekreace a nové byty

Ve Vršovicích se toho děje mnoho. Chystá se tady záchrana legendárního fotbalového stadionu Bohemians, naproti němu by měla vyrůst moderní sportovní hala. Sportoviště doplní nájemní městský dům, ale také příjemná rekreační zóna v okolí Botiče. V budoucnosti čtvrť ozdobí i Drážní promenáda a liniový park, čtyři kilometry dlouhá spojnice Vršovic a Strašnic. Po vzoru pařížské Promenade plantée, nizozemských cyklistických dálnic, německých městských parků vystavených z železničních brownfieldů nebo newyorské The High Line nabídne prostor pro sport, rekreaci nebo zelenou dopravu.

kohinor Železniční historie se na Drážní promenádě propojí s novou architekturou, podobně jako se historický industriální odkaz promítne do nové obytné zóny Koh-i-noor. Právě prostranství kolem Edenu bude s Drážní promenádou propojeno. Pro veřejnost se také otevře doposud uzavřený areál Koh-i-noor, kde vedle asi 580 bytů v industriálním stylu najdou své místo komerční plochy pro obchody a služby. Rozšíří možnosti nových rezidentů, ale i stávajících obyvatel Vršovic.

„Počítáme, že na jaře 2023 bychom zahájili demolici a sanaci území a renovaci historické části. Jakmile pak budeme mít všechna povolení, tak začneme s výstavbou,“ uvedl Štěpán Smrčka, ředitel developmentu a projektového managementu PSN. 

Není to jen Koh-i-noor

kohinor1 Vršovická Koh-i-noorka je  pouze jedním z bezmála třiceti projektů, které ambiciózní společnost PSN plánuje na nejbližších pět let. Industriální charakter je typický také pro projekt unikátní transformace původní modřanské fabriky na letecké přístroje v luxusní loftové bydlení Vanguard Prague. Ten se pomalu blíží do finále, ve fázi příprav je naopak rekonstrukce impozantní budovy bývalé Mezinárodní telefonní a telegrafní ústředny na Fibichově ulici na Žižkově. V souladu s aktuálními trendy na trhu realit tady PSN připravuje projekt nájemního bydlení.

„V tuto chvíli je poměr našeho portfolia přibližně 80 procent prodej a 20 % pronájem. Do budoucna se toto procento ale určitě změní a podíl nájmů posílí. Především se budeme soustředit na přípravu a finalizaci stávajících projektů a rovněž na nákup zajímavých nemovitostí a pozemků, jež by se mohly v této době objevit na trhu. Takové jsme schopni díky dostatku kapitálu rychle koupit a následně přeměnit například na projekt s nájemním bydlením,“ přibližuje aktivity PSN Helena Hyánková, zástupkyně ředitele komerčních projektů.

Může to být bývalá fabrika, sklad, či celý tovární areál, stejně jako klasický činžák, ale i komerční objekt, kancelářská budova, hotel, nebo třeba pozemek. PSN kupuje! Akviziční tým je připravený podat vlastníkům pomocnou ruku. Bez provize, bez zdlouhavých procesů a zbytečných komplikací, naopak s veškerou administrativní a právní podporou. Jako vlastník se s PSN navíc můžete spolehnout, že o Vaši nemovitost bude dobře postaráno. Projekty PSN jsou důkazem.

 


Necvakejte, foťte! Workshop v Praze 13

Dnes v 09:52

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami proběhl další workshop Necvakejte, foťte!, který dětem přináší možnost přemýšlet o fotografii a naučit se pořizovat skvělé snímky  pod dohledem  profesionálních fotografů. Projekt organizuje od rok 2021 Czech Photo, které sídlí v Czech Photo Centre v Nových...

Žižkovské pivobraní

Dnes v 07:08

O víkendu 31. května a 1. června se milovníci piva opět sjedou na Parukářku do Prahy 3, kde na ně budou čekat více než tři desítky minipivovarů. Na pódiu nebude chybět hudební doprovod a další doprovodný program pro malé i velké.

Ošetření stromů v ulicích Benešovská a U Zdravotního ústavu

Včera v 08:53

V týdnu od 27. května bude probíhat arboristické ošetření stromů v Benešovské ulici, v úseku Ruská – Vlašimská a v části ulice U Zdravotního ústavu. Javory, které tvoří převážnou část stromořadí špatně snášejí městské prostředí a ve velké míře...

Vycházka s průvodcem: Staré Vršovice a jejich historie

Včera v 07:47

Trasa vycházky bude věnovaná objevování starých Vršovic, jejichž historie sahá do doby středověku. Uvidíte, kde bývaly staré vinice z doby Karla IV., kde se rozkládaly nejstarší usedlosti podél potoka Botiče a také, kde byla stará Vršovická tvrz či zajímavá vila...

SWAPuj s Bronzovkou

26. května 2024 v 07:02

Na swapu v úterý 28. května můžete měnit oblečení, které nám leží ve skříni v naději, že si ho někdy zase oblečete, obuv, která se nám kdysi líbila, ale vlastně se k ničemu nehodí, knihy, které už máte přečtené anebo ty, které jste si před lety koupili, ale nikdy číst...

Praha 13 chce na úřadu obsadit několik pracovních pozic

25. května 2024 ve 20:17

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Malostranský hřbitov: Tanec smrti

25. května 2024 v 09:28

Divadelní průvod, pohřeb smutku, připomínka radostí života ve stylu site-specific, která herce společně s diváky podněcuje k oslavě života, ale nezapomíná ani na lidskou smrtelnost ve čtvrtek 30. května ve 20:30.

Reuse neděle v Praze 6

25. května 2024 v 07:52

Dát věcem druhou šanci můžete v neděli 2. června od 11 do 18 hodin na Vítězném náměstí.

Praha 6: Setkání v parku Malý Břevnov

25. května 2024 v 07:25

Další ze série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se uskuteční v parku na Malém Břevnově. Tématem setkání ve středu 29. května v 17 hodin bude doprava, bytová výstavba nebo kulturní akce.

Žižkovské mezidvorky 2024

25. května 2024 v 06:31

Třináctý ročník multižánrového sousedského festivalu v sobotu 25. května od 13 hodin. Těšit se můžete na staronové, ale i zbrusu nové účastníky, nové dvorky k prozkoumání, bohatý program, setkání s místními umělci a výtvarníky a dalšími zajímavými lidmi...

Další články
Nahoru