Dnes Pondělí - snih 0°C
Zítra Úterý - snih 0°C
Pondělí 18. 1. 2021
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Proměna Sandry vstoupí letos do druhé fáze, o Opatově by mělo být jasno v lednu
Bývalý hotel Opatov (na snímku vlevo) a vedle něj stojící bývalá ubytovna Sandra. Foto: JP

Proměna Sandry vstoupí letos do druhé fáze, o Opatově by mělo být jasno v lednu

Rekonstrukce bývalé ubytovny Sandra v Praze 11, která začala v polovině roku 2019, je v plném proudu. Letos vstoupí do druhé fáze, s dokončením se počítá v příštím roce. Příprava rekonstrukce vedle stojícího bývalého hotelu Opatov se zadrhla, její začátek je v nedohlednu. 

„Pokračujeme v rekonstrukci bývalé ubytovny Sandra, letos budeme soutěžit a zahajovat druhou fázi – zateplení objektu, kde je naším cílem dostat se z energetické úrovně budovy F na C. Jde o velkou stavební akci, která by měla být dokončena v roce 2022,“ upřesnil místostarosta Prahy 11 pro majetek a investice Ondřej Prokop (ANO).

Rekonstruovaný objekt poté nabídne 174 ubytovacích jednotek. Ty budou primárně sloužit mladým rodinám, seniorům, učitelům, lékařům, hasičům, strážníkům městské policie či zdravotním sestrám. Pravidla pro přidělování ubytovacích jednotek by měla být předběžně na jaře roku 2021.

Cena za komplexní rekonstrukci interiérů, pláště a střechy vyjde na zhruba 500 milionů korun. Na financování projektu se významně podílí hlavní město, částečně dotací a částečně bezúročnou půjčkou na 15 let, kterou bude městská část splácet z výnosů z nájmů objektu.

U vedle stojícího bývalého hotelu Opatov přestavba v režii hlavního města vázne. I když přestavba byla schválena magistrátem již v roce 2018, byla také vypsána soutěž na zhotovitele a projekt má stavební povolení, v rozpočtu metropole na letošní rok na něj nejsou vyčleněny potřebné finanční prostředky.

Jasno o dalším postupu by mělo být tento měsíc. Nejvýhodnější nabídka ve zmíněné soutěži výrazně přesáhla původní odhad ceny 550 milionů korun. Nejnižší nabídka totiž byla 800 milionů. Je tak možné, že zakázka bude zrušena a soutěž se tak bude opakovat.

Praha 11 by ráda pro oba nové objekty společně s magistrátem postavila u ulice Opatovská vedle nedalekého supermarketu čtyř až pětipodlažní parkovací dům s 300 až 500 parkovacími stáními. Dům by sloužil nejen pro Opatov a Sandru, ale i pro rezidenty z okolních domům. Přípravy parkovacího domu se zadrhly s ohledem na protahování rekonstrukce Opatova.

„Dále připravujeme přestavbu Domova seniorů Vejvanovského, kde bude provedena kompletní rekonstrukce a dostavba části objektu pro účely sociální služby. V rámci úprav objektu zde vznikne zhruba 35 nových lůžek pro potřeby domova pro seniory a odlehčovací službu. Domov pro seniory bude po rekonstrukci zcela bezbariérový a klimatizovaný,“ sdělil místostarosta Prokop. Realizace bude stát zhruba 60 milionů korun, většinu financí poskytlo prostřednictvím dotací hlavní město.

Mezi rozsáhlé investiční akce Prahy 11 pro letošní podle Prokopa patří rovněž zateplení jedné z posledních nezateplených velkých škol na Jižním Městě, a to Základní školy Ke Kateřinkám.

„Akce bude rozdělena do více etap, přičemž letos chceme stihnout dokončit první z nich za 19 milionů korun, na níž máme v tuto chvíli rozpočtové kryt,“ pokračoval Prokop. Přes 10 milionů na tuto akci poskytlo hlavní město.

„Z větších akcí bychom také rádi pokračovali v revitalizacích sídlištních vnitrobloků, u připravených projektů nám však zatím chybí stavební povolení a nedá se tedy slíbit, že se je letos skutečně podaří realizovat. Na revitalizace máme v rozpočtu připraveno zhruba 10 milionů korun,“ dodal.


Praha podporuje návrh na zrušení zastropování školkovného

Dnes ve 14:39

Hlavní město už v loňském roce aktivně vyslovilo svůj nesouhlas s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. Ty by již brzy mohly přijít o peníze z evropských fondů a novela Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je chce transformovat na jesle. Provozovatelé by navíc touto...

První jednání Komise pro životní prostředí RMČ Praha 11

Včera ve 12:14

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 18. ledna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, na Úřadě MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Další články
Nahoru