
Proměna Přátelské zahrady byla dokončena, zelená oáza je parkem Adolfa Borna
1. července 2024 22:09
„Pojmenování zahrady jako místa klidu po sovětském maršálovi, který se podílel na rozpoutání druhé světové války a brutálním obsazení Polska, mi přišlo i vzhledem k současným událostem nevhodné. Naopak pan Born je symbol dětské kultury a zábavy, navíc se stal čestným občanem Prahy 4, takže tento krok dával smysl,“ sdělil místostarosta čtvrté městské části pro majetek Filip Vácha (TOP 09), který přejmenování navrhl.
Praha 4 do kompletní rekultivace parku investovala před několika lety přes šest milionů korun. V další fázi budou ještě doplněny cedulky s názvy stromů a významných prvků v parku, které budou mít typickou grafiku a písmo v Bornově stylu. Na místě se také objeví informace o autorovi. Vše by se mělo stihnout ještě letos na podzim.
Myšlenku na přejmenování od začátku podporoval radní Prahy 4 Tomáš Hrdinka (ANO 2011). Ten je zároveň členem magistrátní místopisné komise, která radě hl. m. Prahy předkládá návrhy na přejmenování a pojmenování nových ulic a dalších veřejných prostranství.„Přednesl jsem návrh na jednání komise, která to k mé velké radosti jednomyslně schválila,“ uvedl radní. Změna názvu prošla také Komisí pro kulturu, volný čas a náboženské společnosti Rady městské části Praha 4.
„Do parku bychom chtěli v dohledné době umístit také kovovou plastiku v podobě utrženého sluchátka v nadživotní velikosti v kombinaci s poeziomatem, v němž si budou moci návštěvníci parku pustit humorné nahrávky odkazující na Adolfa Borna a jeho tvorbu,“ dodal.
„Dnešní den je milou vzpomínkou na mého muže, ačkoli je vlastně se mnou každý den. Tady by měl velkou radost. Bydlím tu, takže park budu mít u ruky. Půjdu sem s vnoučaty a pravnoučaty, které se sem už těší,“ uvedla Ema Bornová.
Park za Základní školou Jeremenkova vybudovala Praha 4 v roce 2020 na místě původního zpustlého areálu zahradnictví. Od té doby slouží jako výukový a odpočinkový přírodní prostor školákům, ale i k odpočinku místních obyvatel.Adolf Born byl významným českým malířem, kreslířem, ilustrátorem, animátorem, karikaturistou a kostýmním výtvarníkem, a měl dlouhodobý úzký vztah k Praze 4, kde žil. Jeho nejznámější práce zahrnují ilustrace knih od Miloše Macourka – kdo by neznal Macha a Šebestovou, Julese Verna či Alexandra Dumase. Je autorem kostýmů a dekorací, například k opeře Antonína Dvořáka Čert a Káča.
Jeho animace vtipně glosují děj ve filmové sérii o básnících, filmem Jak svět přichází o básníky počínaje až po snímek Jak básníci čekají na zázrak, který byl uveden do kin měsíc před jeho smrtí v roce 2016. Jeho díla byla vystavena po celém světě a získal za ně mnohá ocenění.