Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Proměna Mariánského náměstí v centru Prahy by mohla začít v roce 2022
Plánovaná podoba Mariánského náměstí. Vizualizace(3x): Xtopix

Proměna Mariánského náměstí v centru Prahy by mohla začít v roce 2022

Plánovaná proměna Mariánského náměstí v Praze 1 by mohla začít v roce 2022. Náměstí, kam mají přibýt stromy a kašna, by se mělo prodloužit k budově Městské knihovny, před kterou by už nemohla jezdit auta. Chystané úpravy zahrnují také Platnéřskou a Kaprovu ulici a náměstí Franze Kafky. Vyplývá to ze studie, kterou si nechal magistrát zpracovat a kterou tento týden představili architekti a zástupci vedení města. Pokud jde o náklady na celou akci, ty podle zástupců metropole zatím nejsou jasné a přesnější odhad vyplyne z další přípravy projektu.

marianske-namesti-budoucnost-1 Architektonické studio Xtopix ve středu 9. září představilo novou podobu Mariánského náměstí. Ta vznikla po participaci s občany, kteří vyjádřili přání, aby se náměstí stalo místem odpočinku i zónou pro pořádání kulturních akcí.

Mariánské náměstí je místem, kde kromě pražského magistrtátu sídlí i další zásadní pražské instituce, jako například Městská nebo Národní knihovna. Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR) v loňském roce vysoutěžil zpracovatele návrhu náměstí, architektonické studio Xtopix.

„Těší mě, že náměstí před pražským magistrátem konečně nabude reprezentativní podoby, kde si lidé mohou odpočinout od rušného centra. Jako velice důležitou součást nové podoby Mariánského náměstí vidím vysazení nové zeleně – konkrétně tří javorů. Javory dobře snáší sucho i náročné podmínky, které v centru města máme, a já se už moc těším, až si pod nimi posedím,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Náměstí se promění v pěší zónu s nově zasazenými javory, které poskytnou nezbytný stín, lavičkami, stolky, ale také vodními prvky. Bude na něm umístěna kašna, několik pítek i vodní trysky.

Jižní část náměstí pak poskytne variabilní prostor pro pořádání nejrůznějších kulturních akcí, které má v režii Městská knihovna Praha. Kulturní program se zaměří na divadelní představení, koncerty, veřejná čtení i pořádání trhů.

„Oceňuji, že na proměně náměstí pracoval multioborový tým složený z architektů, dopravních inženýrů, vodohospodáře i krajinářských architektů. Náměstí tak splňuje nejenom estetické kvality, ale i ty funkční. Návrh myslí i na mikroklima ve městě tam, kde jej není možné zlepšit umístěním vzrostlé vegetace. Náměstí je totiž místem archeologických nalezišť a umístit zde více stromů je nereálné. Právě proto bude ochlazování prostoru řešeno pomocí vody, tedy umístěním kašny a mlhoviště,“ sdělil náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček (za TOP 09).

V rámci nového návrhu řešení se počítá i s úpravou přilehlého okolí. A to ulice Platnéřské, náměstí Franze Kafky i ulice Kaprovy. V Platnéřské ulici bude rozšířeno takvané koryto podél budovy Klementina, z nějž vznikne široký chodník, který bude využíván i jako venkovní výstavní prostor Galerie hl. města Prahy. V ulici Kaprova pak bude vysazeno nové stromořadí.

platnerska-ulice-budoucnost S úpravou lokality souvisí i dopravní změny. Náměstí bude sloužit zejména pěším a cyklistům, ale umožní i průjezd aut a dopravní obsluze. Před knihovnou budou nadále jezdit autobusy MHD. V návrhu se počítá s rozšířením chodníků a vznikem pěších a obytných zón. V lokalitě bude také zajištěno více přechodů.

„Nový návrh Mariánského náměstí reaguje na zklidňování centra města, ale respektuje také nezbytnou obsluhu území. Návrh mění dopravní využití západní části ulice Platnéřská tak, že Mariánské náměstí zůstává oběma tranzitními směry nedotčeno. Současně však zachovává možnost obsluhy institucí na náměstí,“ komentuje novou dopravní situaci Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu.

Nová podoba náměstí také respektuje historii tohoto místa. Mariánské náměstí se v rámci staletí výrazně změnilo. Architekti pracovali s tzv. pražskou asanací a její linii vyznačili pomocí umístění lavice, návrhu dlažby i zmíněných vodních prvků.

„Nový návrh, jak by mělo náměstí v budoucnu vypadat, vychází z potřeb a přání občanů, za to jsem moc rád a doufám, že se stane příjemným místem pro setkávání občanů a pořádání nejrůznějších akcí,“ okomentoval projekt starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Nový návrh náměstí vychází z participace s občany a místními institucemi, která se uskutečnila v loňském roce. „Do městského plánování se vždy snažíme zapojovat občany i místní instituce, jelikož nově vznikající místa budou sloužit právě jim. Ze šetření v loňském roce vyšlo, že Mariánské náměstí má mít lokální charakter a nemá se stát druhým Staroměstským náměstím. Naopak má fungovat pro sousedská setkání i menší kulturní akce,“ sdělil ředitel IPR Ondřej Boháč.


Autor: red
Další články
Nahoru