dnes
Pátek - jasno
11°C
zítra
Sobota - jasno
12°C
pozítří
Neděle - skorojasno
12°C
Proměna Karlova náměstí dostane jasné obrysy za rok
Severní část Karlova náměstí, v pozadí Novoměstská radnice. Foto: Jan Puci

Proměna Karlova náměstí dostane jasné obrysy za rok

Vítězný návrh na obnovu Karlova náměstí by měl být znám v červenci 2018. Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR) vyhlásil řízení, do něhož se mohou hlásit české i zahraniční architektonické týmy do 12. října. Cena zakázky je 22,5 milionu korun. Náklady dlouhodobě připravované akce jsou odhadovány na 150 až 300 milionů korun.

Dobytčí trh

Karlovo náměstí, dříve zvané Dobytčí trh, je s rozlohou 80.550 metrů čtverečních největším náměstím v Česku a jedním z největších v Evropě. Na délku měří 510 metrů a na šířku 130 metrů. Ve středu náměstí stála od roku 1300 kruhová kaple Božího těla, ve které byly vystavovány říšské korunovační klenoty, zbořena byla roku 1791.

„Výhodou soutěžního dialogu je zejména to, že jsou všichni aktéři součástí vývoje návrhu již od samého začátku. To by mělo zamezit neshodám mezi jednotlivými institucemi a umožnit tak potřebnou revitalizaci parku,“ říká Jana Plamínková, radní hlavního města Prahy.

Do soutěžního dialogu se mohou hlásit i architektonické týmy ze zahraničí. Odborná komise složená ze zástupců města a architektů vybere v prosinci na základě dosavadní práce vybere pět uchazečů.

Ti se potom budou scházet s dalšími zainteresovanými stranami, mezi něž patří například Městská část Praha 2, Národní památkový ústav nebo Všeobecná fakultní nemocnice. Konání prvního workshopu, na kterém se bude upřesňovat zadání, se odhaduje na leden 2018.

Následně bude pět architektonických týmů vypracovávat návrhy úprav náměstí. Výsledky soutěžního dialogu by měly být známy příští rok v létě.

Respektovaná odborná komise

„Jsem moc rád, že se podařilo vyhlásit takto otevřený proces na proměnu parku Karlova náměstí. Řízení se soutěžním dialogem na podobný projekt u nás v republice ještě nikdy neproběhlo, proto věřím, že i výsledky budou unikátní,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel IPR.

„Respektovaná odborná komise, která je složená z předních českých architektů, zahraničních krajinářů, historiků a zástupců města, je pro mě zárukou, že pro město vybereme partnera, který zajistí kvalitní realizaci," dodává Boháč.

Vzhledem k tomu, že město dlouhodobě uvažuje i o umístění podzemních garáží pod částí náměstí, budou se architekti zabývat i potenciálním umístěním výjezdů a řešení venkovního vzhledu garáží.

Kromě revitalizace parku budou architekti hledat i názor na řešení přilehlých ulic. Návrhy však budou respektovat vydaná stavební povolení na první etapu, která zahrnuje doplnění přechodů a cyklotras.

Většina dotázaných vyjádřila nespokojenost

Podle průzkumu IPR v roce 2016 si Pražané přejí lepší prostupnost Karlova náměstí pro pěší. Přes 60 procent lidí bylo nespokojeno se stavem náměstí, třetina lidí vnímala náměstí jako zanedbaný park s nebezpečnými zákoutími.

Podle dosavadních plánů by měly zmizet z náměstí blátivé vyšlapané cestičky, které nahradí lépe koncipovaná síť chodníků, přibude místo pro posezení a také pro pořádání pikniků nebo farmářských trhů.


Další články
Nahoru