Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Prolézačka inspirovaná leteckým soubojem a další umělecké přírůstky obohatí veřejný prostor
Socha Thunderbolt od Ladislava Plíhala bude mít konstrukci podobnou historickým kovovým letadlům a bude zároveň plnit funkci prolézačky. Zdroj vizualizace: Magistrát hl. m. Prahy

Prolézačka inspirovaná leteckým soubojem a další umělecké přírůstky obohatí veřejný prostor

Vedení hlavního města nedávno schválilo financování uměleckých děl ve veřejném prostoru v Praze 3 a v Praze-Řeporyjích. Soutěž o vodní prvek na ikonické žižkovské schodiště vyhrál návrh Pumpy, právě budovaný volnočasový areál v Řeporyjích oživí sochy od Čestmíra Sušky, Lukáše Raise a Ladislava Plíhala. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Díla budou financována z programu Umění pro město, který nahradil dřívější program „2 % na umění“. Jedná se o princip vyčleňování finančních prostředků na pořizování uměleckých děl do veřejného prostoru hlavního města.

Doporučení realizace konkrétních projektů schvaluje Rada a případně Zastupitelstvo hlavního města Prahy na základě doporučení Komise Rady hl. m. Prahy pro umění ve veřejném prostoru.

„Pokračujeme v našem úsilí a proměňujeme různá místa a zákoutí v živý a funkční veřejný prostor. Zároveň tak za město podporujeme současné mladé i zavedené české umělce a přibližujeme jejich tvorbu širokému spektru Pražanů,“ uvedla pražská radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Porotu v umělecké soutěži na vodní prvek na Žižkově zaujal nejvíce návrh Pumpy Adama Kovalčíka. Hlavní myšlenkou jeho návrhu bylo na místo vrátit původní pumpu tak, aby působila dojmem zdvojeného vidění, tedy dvakrát.

Její plastická podoba, která vychází z čisté funkce, je podle poroty oproštěna od zbytečných detailů, ozdob a působí proto monumentálně a samozřejmě. Magistrát vyčlení na tuto realizaci přes 3,5 milionu korun.

Pro realizaci v Řeporyjích oslovila radnice studio Bubec sídlící v blízkosti volnočasového areálu, který se městská část rozhodla zrevitalizovat. Zadáním bylo kultivovat prostory vedle fotbalového hřiště a vytvořit zde multifunkční rekreační prostor.

„Studio Bubec pro tento brownfield navrhlo multifunkční areál se skateparkem. Koncepce skateparku je atraktivní především pro mladou, sportovně laděnou generaci. Je inteligentně propojena s možnostmi kulturního a estetického obohacení – pořádáním kulturních akcí, a především kultivací prostoru právě díky obohacení skateparku o kvalitní sochařská díla,“ sdělil Hofman.

Prvním objektem bude Koule z koleček od Čestmíra Sušky. Socha vznikla svařením miskovitých tvarů do tvaru koule o průměru 250 centimetrů. Tyto tvary jsou obrácené směrem ven a připomínají satelity. Skulptura tedy podle svého autora přijímá i vysílá všechny druhy zpráv – komunikuje s okolím.

Inspirací pro druhou sochu byla jejímu autorovi Lukášovi Raisovi dráha a rotace, kterou opisuje skateboard při provádění poměrně těžkého triku „KICKFLIP”. Pro zvládnutí takového pohybu je potřeba spousta trpělivosti, odhodlání a nekonečně mnoho pokusů, což s sebou nese spoustu pádů a kolizí. Svou plastikou skládá hold lidské touze po zdokonalování a překračování vlastních stínů.

Posledním uměleckým objektem v prostorách skateparku je socha Thunderbolt od Ladislava Plíhala. Ta je inspirována leteckým soubojem, který se odehrál nad Řeporyjemi 16. dubna 1945.

Při tomto souboji se podařilo americké stíhačce Thunderbolt P-47D sestřelit německou proudovou stíhačku Messerschmitt Me 262. Socha bude mít konstrukci podobnou historickým kovovým letadlům a bude zároveň plnit funkci prolézačky. Praha v poskytne městské části na umělecká díla částku necelých 4,8 milionů korun.

„Těším se na nové přírůstky umění ve veřejném prostoru, které navíc budou i funkční. Vodní prvek v podobě žižkovských pump zpříjemní letní dny v rozpáleném centru Prahy a prolézací stíhačku v Řeporyjích ocení i ti nejmenší návštěvníci volnočasového areálu,“ uzavřela radní Třeštíková.


Autor: Jan Puci

V KC Zahrada se otevře kroužek plný příběhů dějin 20. století

Včera v 09:18

V první polovině září zahájí Divadlo Paměti národa v KC Zahrada první semestr divadelního kroužku. Kroužek je otevřený dětem a mladým lidem od 12 do 18 let a bude se věnovat práci s příběhy pamětníků historických událostí 20. století. Studenti se seznámí s archivními materiály a budou společně...

Sportovní hala Jána Mahora

Včera v 08:16

Praha 8 zve na prezentaci architektonické studie plánované sportovní haly na sídlišti Ďáblice. Prezentaci povede autor návrhu Tomáš Podrázský a účastnit se budou rovněž zástupci sportovních klubů.

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Praha finalizuje přípravy na výstavbu lávky k železniční zastávce Rajská zahrada

7. srpna 2022 v 17:22

Praha připravuje stavbu nové lávky pro pěší, která propojí stanici Rajská zahrada s nově vybudovanou železniční zastávkou. Magistrát nyní vyhlásil výběrové řízení na zhotovitele lávky a technický dozor stavebníka. Veřejnost bude mít možnost zapojit se do procesu a rozhodnout o tom, jakou barvu...

Soutěž o pohlednici Jižního Města do konce srpna

7. srpna 2022 v 15:14

Jižní Město oslavilo 1. září loňského roku 50 let od svého vzniku. Vzhledem k opatřením spojeným s pandemií covid-19 však nebylo možné tohle kulaté výročí řádně oslavit, proto letos Praha 11 rozhodla, že k této příležitosti letos vznikne limitovaná série pohlednic s motivy Jižního Města. Na tvorbě...

Dvojka pro pejskaře. Brožura Prahy 2

7. srpna 2022 ve 12:57

V Praze 2 žije téměř dva tisíce psů. Kromě radosti, kterou pes přináší, sebou nese ale také občas pro majitele starost a hlavně zodpovědnost.

E-shop PID Lítačky s novým designem

7. srpna 2022 v 09:29

Od pondělí 1. srpna je uživatelům k dispozici nový e-shop PID Lítačky. Jeho grafický redesign společně s responzivním vzhledem nabízí přívětivější uživatelské rozhraní. Registrovaní uživatelé se na nový e-shop přihlásí se stejným přihlašovacím jménem a heslem, redesignem se pro ně nic...

Magistrát: Adaptační opatření chrání Pražany před dopady městského tepelného ostrova

7. srpna 2022 v 06:21

Českou republiku sužují extrémní vedra. Situace je o to vážnější ve velkých městech, kde vysoké teploty komplikují každodenní život. Výjimkou samozřejmě není ani tuzemská metropole Praha, která je vzhledem ke svému charakteru jednou z lokalit, kde jsou dopady efektu městského tepelného ostrova...

Další články
Nahoru