Dnes Pátek - polojasno 30°C
Zítra Sobota - skorojasno 24°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Prolézačka inspirovaná leteckým soubojem a další umělecké přírůstky obohatí veřejný prostor
Socha Thunderbolt od Ladislava Plíhala bude mít konstrukci podobnou historickým kovovým letadlům a bude zároveň plnit funkci prolézačky. Zdroj vizualizace: Magistrát hl. m. Prahy

Prolézačka inspirovaná leteckým soubojem a další umělecké přírůstky obohatí veřejný prostor

Vedení hlavního města nedávno schválilo financování uměleckých děl ve veřejném prostoru v Praze 3 a v Praze-Řeporyjích. Soutěž o vodní prvek na ikonické žižkovské schodiště vyhrál návrh Pumpy, právě budovaný volnočasový areál v Řeporyjích oživí sochy od Čestmíra Sušky, Lukáše Raise a Ladislava Plíhala. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Díla budou financována z programu Umění pro město, který nahradil dřívější program „2 % na umění“. Jedná se o princip vyčleňování finančních prostředků na pořizování uměleckých děl do veřejného prostoru hlavního města.

Doporučení realizace konkrétních projektů schvaluje Rada a případně Zastupitelstvo hlavního města Prahy na základě doporučení Komise Rady hl. m. Prahy pro umění ve veřejném prostoru.

„Pokračujeme v našem úsilí a proměňujeme různá místa a zákoutí v živý a funkční veřejný prostor. Zároveň tak za město podporujeme současné mladé i zavedené české umělce a přibližujeme jejich tvorbu širokému spektru Pražanů,“ uvedla pražská radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Porotu v umělecké soutěži na vodní prvek na Žižkově zaujal nejvíce návrh Pumpy Adama Kovalčíka. Hlavní myšlenkou jeho návrhu bylo na místo vrátit původní pumpu tak, aby působila dojmem zdvojeného vidění, tedy dvakrát.

Její plastická podoba, která vychází z čisté funkce, je podle poroty oproštěna od zbytečných detailů, ozdob a působí proto monumentálně a samozřejmě. Magistrát vyčlení na tuto realizaci přes 3,5 milionu korun.

Pro realizaci v Řeporyjích oslovila radnice studio Bubec sídlící v blízkosti volnočasového areálu, který se městská část rozhodla zrevitalizovat. Zadáním bylo kultivovat prostory vedle fotbalového hřiště a vytvořit zde multifunkční rekreační prostor.

„Studio Bubec pro tento brownfield navrhlo multifunkční areál se skateparkem. Koncepce skateparku je atraktivní především pro mladou, sportovně laděnou generaci. Je inteligentně propojena s možnostmi kulturního a estetického obohacení – pořádáním kulturních akcí, a především kultivací prostoru právě díky obohacení skateparku o kvalitní sochařská díla,“ sdělil Hofman.

Prvním objektem bude Koule z koleček od Čestmíra Sušky. Socha vznikla svařením miskovitých tvarů do tvaru koule o průměru 250 centimetrů. Tyto tvary jsou obrácené směrem ven a připomínají satelity. Skulptura tedy podle svého autora přijímá i vysílá všechny druhy zpráv – komunikuje s okolím.

Inspirací pro druhou sochu byla jejímu autorovi Lukášovi Raisovi dráha a rotace, kterou opisuje skateboard při provádění poměrně těžkého triku „KICKFLIP”. Pro zvládnutí takového pohybu je potřeba spousta trpělivosti, odhodlání a nekonečně mnoho pokusů, což s sebou nese spoustu pádů a kolizí. Svou plastikou skládá hold lidské touze po zdokonalování a překračování vlastních stínů.

Posledním uměleckým objektem v prostorách skateparku je socha Thunderbolt od Ladislava Plíhala. Ta je inspirována leteckým soubojem, který se odehrál nad Řeporyjemi 16. dubna 1945.

Při tomto souboji se podařilo americké stíhačce Thunderbolt P-47D sestřelit německou proudovou stíhačku Messerschmitt Me 262. Socha bude mít konstrukci podobnou historickým kovovým letadlům a bude zároveň plnit funkci prolézačky. Praha v poskytne městské části na umělecká díla částku necelých 4,8 milionů korun.

„Těším se na nové přírůstky umění ve veřejném prostoru, které navíc budou i funkční. Vodní prvek v podobě žižkovských pump zpříjemní letní dny v rozpáleném centru Prahy a prolézací stíhačku v Řeporyjích ocení i ti nejmenší návštěvníci volnočasového areálu,“ uzavřela radní Třeštíková.


Autor: Jan Puci

Praha 15: Letní zahradní slavnost

Dnes v 11:09

Praha 15 ve spolupráci s CSOP Praha 15 vás zve na Letní zahradní slavnost, která se koná 25. června od 15:30 v zahradě Domu s pečovatelskou službou v Janovské ulici 486.

ZŠ Hostivař slaví čtyřicet let

Včera ve 14:04

Oslava výročí ZŠ Hostivař v Praze 15 se koná ve čtvrtek 25. června od 16 hodin.

České mozky léčí svět

Včera v 07:37

Výstava s názvem České mozky léčí svět přibližuje inovativní české postupy v oblasti veterinární péče, farmacie, chirurgie, protetiky, nanotechnologií, lázeňské péče a také v oblasti bádání a předávání informací. Národní technické muzeum představuje výběr předmětů ze své sbírky zdravotnické...

Happening na Patnáctce na Veronském náměstí

Včera v 06:15

Akce na Veronském náměstí se koná 20. června od 13 hodin.

Vítání léta na Sulické 2024

19. června 2024 ve 14:08

Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická zve na akci pro malé i velké. Děti se mohou vyřádit ve skákacím hradu, chybět nebude dětský koutek, malování na obličej a vrací se oblíbená škola klaunů.

Praha 10 otevře hřiště Sobotecká

19. června 2024 v 11:42

Praha 10 zve na otevření nově zrekonstruovaného hřiště Sobotecká na desítkových Vinohradech. Výslednou podobu této významné herní plochy ovlivnilo participativního setkání s místními občany. Architekt projektu do výslední podoby zapracoval maximum nápadů a podnětů.

Den pro zdraví

19. června 2024 v 06:52

Den pro zdraví se v Praze 10 koná 19. června od 9:30 hodin.

Praha 2: Koncerty na Bastionu pokračují i v druhém pololetí

18. června 2024 v 08:53

Cyklus Hudba na hradbách na Bastionu věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě zve na další koncerty.

Komentovaná vycházka: Malešice v minulosti i současnosti

18. června 2024 v 08:11

Na vycházce v úterý 25. června od 17 hodin návštěvníci poznají historii této části Prahy 10 a zároveň se seznámí s osobnostmi, jejichž životní dráha je s Malešicemi spojena: s rodinou Malešických z Černožic, s Janem Milíčem z Kroměříže, s hrabaty Vratislavů z Mitrovic, komorním radou a...

Praha 6: Hanspaulský festival

18. června 2024 v 07:15

V neděli 23. června opět pod Hanspaulským zámečkem zazní hudba.

Praha 14 zve na Den nejen pro seniory

17. června 2024 ve 20:37

Akce se v Praze 14 koná v sobotu 22. června od 14 hodin v H55.

Veganské hody

17. června 2024 v 11:44

V parku Na Pankráci se 22. června uskuteční akce s názvem Veganské hody. Od 11 hodin jsou připraveny nejen veganské pokrmy, ale také přednášky či debata majitelů psů o rostlinné stravě.

Letní kino Jezerka: Obrazy pražské periferie

17. června 2024 v 10:53

Spolek Probuďme Nusle přináší ve čtvrtek 20. června první letošní promítání v Altánu. Od 20:20 hodin uvidíte dokumentární film Obrazy pražské periferie, ztvárněným místním umělcem Josefem Císařovským. S mistrem bude po promítání vedena debata.

Praha 14 zprovozní v ulici Bratří Venclíků nový odbor dopravních přestupků

17. června 2024 v 09:42

Dopravní přestupky dosud řešil pražský magistrát, avšak od 1. července je budou mít na starosti radnice. Důvodem změny je novela silničního zákona. Na Praze 14 proto vznikl zcela nový odbor dopravních přestupků, který bude sídlit na adrese Bratří Venclíků 1070/2. Informovala o tom tajemnice ÚMČ...

Džbán Park je letos na větší ploše a s několika změnami

17. června 2024 v 09:11

Od začátku června funguje na jižním břehu vodní nádrže Džbán odpočinková plocha Džbán Park. Oproti loňskému roku nabízí větší plochu pro rekreaci a došlo k několika dalším změnám, které mají přinést více komfortu.

Další články
Nahoru