Dnes Středa - prehanky-dest 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 5°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Prolézačka inspirovaná leteckým soubojem a další umělecké přírůstky obohatí veřejný prostor
Socha Thunderbolt od Ladislava Plíhala bude mít konstrukci podobnou historickým kovovým letadlům a bude zároveň plnit funkci prolézačky. Zdroj vizualizace: Magistrát hl. m. Prahy

Prolézačka inspirovaná leteckým soubojem a další umělecké přírůstky obohatí veřejný prostor

Vedení hlavního města nedávno schválilo financování uměleckých děl ve veřejném prostoru v Praze 3 a v Praze-Řeporyjích. Soutěž o vodní prvek na ikonické žižkovské schodiště vyhrál návrh Pumpy, právě budovaný volnočasový areál v Řeporyjích oživí sochy od Čestmíra Sušky, Lukáše Raise a Ladislava Plíhala. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Díla budou financována z programu Umění pro město, který nahradil dřívější program „2 % na umění“. Jedná se o princip vyčleňování finančních prostředků na pořizování uměleckých děl do veřejného prostoru hlavního města.

Doporučení realizace konkrétních projektů schvaluje Rada a případně Zastupitelstvo hlavního města Prahy na základě doporučení Komise Rady hl. m. Prahy pro umění ve veřejném prostoru.

„Pokračujeme v našem úsilí a proměňujeme různá místa a zákoutí v živý a funkční veřejný prostor. Zároveň tak za město podporujeme současné mladé i zavedené české umělce a přibližujeme jejich tvorbu širokému spektru Pražanů,“ uvedla pražská radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Porotu v umělecké soutěži na vodní prvek na Žižkově zaujal nejvíce návrh Pumpy Adama Kovalčíka. Hlavní myšlenkou jeho návrhu bylo na místo vrátit původní pumpu tak, aby působila dojmem zdvojeného vidění, tedy dvakrát.

Její plastická podoba, která vychází z čisté funkce, je podle poroty oproštěna od zbytečných detailů, ozdob a působí proto monumentálně a samozřejmě. Magistrát vyčlení na tuto realizaci přes 3,5 milionu korun.

Pro realizaci v Řeporyjích oslovila radnice studio Bubec sídlící v blízkosti volnočasového areálu, který se městská část rozhodla zrevitalizovat. Zadáním bylo kultivovat prostory vedle fotbalového hřiště a vytvořit zde multifunkční rekreační prostor.

„Studio Bubec pro tento brownfield navrhlo multifunkční areál se skateparkem. Koncepce skateparku je atraktivní především pro mladou, sportovně laděnou generaci. Je inteligentně propojena s možnostmi kulturního a estetického obohacení – pořádáním kulturních akcí, a především kultivací prostoru právě díky obohacení skateparku o kvalitní sochařská díla,“ sdělil Hofman.

Prvním objektem bude Koule z koleček od Čestmíra Sušky. Socha vznikla svařením miskovitých tvarů do tvaru koule o průměru 250 centimetrů. Tyto tvary jsou obrácené směrem ven a připomínají satelity. Skulptura tedy podle svého autora přijímá i vysílá všechny druhy zpráv – komunikuje s okolím.

Inspirací pro druhou sochu byla jejímu autorovi Lukášovi Raisovi dráha a rotace, kterou opisuje skateboard při provádění poměrně těžkého triku „KICKFLIP”. Pro zvládnutí takového pohybu je potřeba spousta trpělivosti, odhodlání a nekonečně mnoho pokusů, což s sebou nese spoustu pádů a kolizí. Svou plastikou skládá hold lidské touze po zdokonalování a překračování vlastních stínů.

Posledním uměleckým objektem v prostorách skateparku je socha Thunderbolt od Ladislava Plíhala. Ta je inspirována leteckým soubojem, který se odehrál nad Řeporyjemi 16. dubna 1945.

Při tomto souboji se podařilo americké stíhačce Thunderbolt P-47D sestřelit německou proudovou stíhačku Messerschmitt Me 262. Socha bude mít konstrukci podobnou historickým kovovým letadlům a bude zároveň plnit funkci prolézačky. Praha v poskytne městské části na umělecká díla částku necelých 4,8 milionů korun.

„Těším se na nové přírůstky umění ve veřejném prostoru, které navíc budou i funkční. Vodní prvek v podobě žižkovských pump zpříjemní letní dny v rozpáleném centru Prahy a prolézací stíhačku v Řeporyjích ocení i ti nejmenší návštěvníci volnočasového areálu,“ uzavřela radní Třeštíková.


Autor: Jan Puci

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

Včera v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze otevře dveře

29. ledna 2023 v 11:11 | Aktualizováno 30. ledna 2023, 12:25

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze pořádá 7. a 21. února Dny otevřených dveří. Všechny zájemce o denní i kombinované studium uvítají pracovníci školy ve Spálené ulici 14 v učebně číslo 311.       

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Policisté uspořádali sbírku pro děti

26. ledna 2023 v 09:36

Příslušníci Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy již šestnáctým rokem uspořádali sbírku pro dětské oddělení.

Natáčejte a hlaste se. Začíná Antifetfest 2023

24. ledna 2023 v 17:17

Antifetfest aneb Jde to i jinak! 2023 je soutěžní festival amatérských filmů s tematikou rizikového chování, určený dětem a mládeži ze školských zařízení a nízkoprahových klubů pro děti a mládež.

Den otevřených dveří na Fakultě stavební ČVUT

24. ledna 2023 ve 13:30

Den otevřených dveří, který se koná na Fakultě stavební ČVUT v Praze v sobotu 28. ledna, nabídne uchazečům o studium informace o přijímacím řízení, přijímacích zkouškách, možnostech přípravných kurzů a jednotlivých bakalářských studijních programech. 

Komici z Vtípečků se zelím rozesmějí Bar B52

24. ledna 2023 v 09:05

Mladé a neokoukané tváře české stand up komedie zavítají do pražského Baru B52. Diváky rozesmějí nevšedními pohledy na život, absurdními úvahami a neočekávanými pointami. Představení se koná v neděli 29. ledna od 19 hodin.

Další články
Nahoru