Dnes Středa - skorojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Prolézačka inspirovaná leteckým soubojem a další umělecké přírůstky obohatí veřejný prostor
Socha Thunderbolt od Ladislava Plíhala bude mít konstrukci podobnou historickým kovovým letadlům a bude zároveň plnit funkci prolézačky. Zdroj vizualizace: Magistrát hl. m. Prahy

Prolézačka inspirovaná leteckým soubojem a další umělecké přírůstky obohatí veřejný prostor

Vedení hlavního města nedávno schválilo financování uměleckých děl ve veřejném prostoru v Praze 3 a v Praze-Řeporyjích. Soutěž o vodní prvek na ikonické žižkovské schodiště vyhrál návrh Pumpy, právě budovaný volnočasový areál v Řeporyjích oživí sochy od Čestmíra Sušky, Lukáše Raise a Ladislava Plíhala. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Díla budou financována z programu Umění pro město, který nahradil dřívější program „2 % na umění“. Jedná se o princip vyčleňování finančních prostředků na pořizování uměleckých děl do veřejného prostoru hlavního města.

Doporučení realizace konkrétních projektů schvaluje Rada a případně Zastupitelstvo hlavního města Prahy na základě doporučení Komise Rady hl. m. Prahy pro umění ve veřejném prostoru.

„Pokračujeme v našem úsilí a proměňujeme různá místa a zákoutí v živý a funkční veřejný prostor. Zároveň tak za město podporujeme současné mladé i zavedené české umělce a přibližujeme jejich tvorbu širokému spektru Pražanů,“ uvedla pražská radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Porotu v umělecké soutěži na vodní prvek na Žižkově zaujal nejvíce návrh Pumpy Adama Kovalčíka. Hlavní myšlenkou jeho návrhu bylo na místo vrátit původní pumpu tak, aby působila dojmem zdvojeného vidění, tedy dvakrát.

Její plastická podoba, která vychází z čisté funkce, je podle poroty oproštěna od zbytečných detailů, ozdob a působí proto monumentálně a samozřejmě. Magistrát vyčlení na tuto realizaci přes 3,5 milionu korun.

Pro realizaci v Řeporyjích oslovila radnice studio Bubec sídlící v blízkosti volnočasového areálu, který se městská část rozhodla zrevitalizovat. Zadáním bylo kultivovat prostory vedle fotbalového hřiště a vytvořit zde multifunkční rekreační prostor.

„Studio Bubec pro tento brownfield navrhlo multifunkční areál se skateparkem. Koncepce skateparku je atraktivní především pro mladou, sportovně laděnou generaci. Je inteligentně propojena s možnostmi kulturního a estetického obohacení – pořádáním kulturních akcí, a především kultivací prostoru právě díky obohacení skateparku o kvalitní sochařská díla,“ sdělil Hofman.

Prvním objektem bude Koule z koleček od Čestmíra Sušky. Socha vznikla svařením miskovitých tvarů do tvaru koule o průměru 250 centimetrů. Tyto tvary jsou obrácené směrem ven a připomínají satelity. Skulptura tedy podle svého autora přijímá i vysílá všechny druhy zpráv – komunikuje s okolím.

Inspirací pro druhou sochu byla jejímu autorovi Lukášovi Raisovi dráha a rotace, kterou opisuje skateboard při provádění poměrně těžkého triku „KICKFLIP”. Pro zvládnutí takového pohybu je potřeba spousta trpělivosti, odhodlání a nekonečně mnoho pokusů, což s sebou nese spoustu pádů a kolizí. Svou plastikou skládá hold lidské touze po zdokonalování a překračování vlastních stínů.

Posledním uměleckým objektem v prostorách skateparku je socha Thunderbolt od Ladislava Plíhala. Ta je inspirována leteckým soubojem, který se odehrál nad Řeporyjemi 16. dubna 1945.

Při tomto souboji se podařilo americké stíhačce Thunderbolt P-47D sestřelit německou proudovou stíhačku Messerschmitt Me 262. Socha bude mít konstrukci podobnou historickým kovovým letadlům a bude zároveň plnit funkci prolézačky. Praha v poskytne městské části na umělecká díla částku necelých 4,8 milionů korun.

„Těším se na nové přírůstky umění ve veřejném prostoru, které navíc budou i funkční. Vodní prvek v podobě žižkovských pump zpříjemní letní dny v rozpáleném centru Prahy a prolézací stíhačku v Řeporyjích ocení i ti nejmenší návštěvníci volnočasového areálu,“ uzavřela radní Třeštíková.


Autor: Jan Puci

Praha 10: Vršovické hřbitovy známé i neznámé

Dnes v 10:55

Na vycházce v neděli 1. října v 17 hodin navštívíte Vršovický hřbitov, který se nachází mezi ulicemi U Vršovického hřbitova a Moskevská. Seznámíte se s jeho historií, ale přiblížíme si také slavné osobnosti, jež jsou zde pochovány.

Nápady pro Šestku proberte na radnici

Dnes v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

Včera v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Zvony paměti pro Františku Zemínovou

Včera ve 12:38

Probouzení dějinné paměti a zvyšování povědomí o zločinech spáchaných totalitními režimy ve 20. století je smyslem projektu Zvony paměti.

Zámek Veleslavín i jeho park se otevřou veřejnosti

Včera v 11:43

V rámci Dne architektury si lidé mají možnost v sobotu a neděli 30. září a 1. října prohlédnout i zámek Veleslavín na Praze 6. Dny architektury jsou v posledních letech prakticky jedinou příležitostí, kdy lze park i zámek navštívit.

Haló ven!

Včera v 10:10

Spolek za Veselejší Střížkov zve na akci Haló ven kterou spolupořádá s radnicí Prahy 9. Akce proběhne 21. října od 16 hodin na Střížkově.

Břevnovské posvícení 2023

Včera v 08:31

V pátek 6. října odpoledne bude u Břevnovského kláštera v provozu většina stánků, pouťové atrakce a večer se koná diskotéka a v sobotu 7. října začne od rána pravé posvícení. Ve stáncích si budete moci zakoupit pečená žebra, sýry, řeznické speciality, bramborové placky, burgery, šašlik, palačinky...

Tajemství Noci vědců bude ČVUT odhalovat na několika místech v Praze

Včera v 07:34 | Aktualizováno v 11:34

Na dalším ročníku oblíbené vědecko-popularizační akce Noc vědců představí ČVUT v Praze coby jeden ze spolupořadatelů opravdové taje vědy. Noci vědců se zúčastní sedm z osmi fakult univerzity, k tomu Ústřední knihovna ČVUT, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, třešničkou na dortu...

Návštěvníci Vinobraní na Grébovce přispěli Dvojce srdcem částkou 12 778 korun

25. září 2023 ve 22:01

Během sobotního Vinobraní na Grébovce  přispěli návštěvníci do kasičky nadačního fondu Dvojka srdcem částkou 12 778 korun. „Díky tomu můžeme pomoci dalším obyvatelům Praha 2, kteří naši pomoc potřebují,“ poděkoval fond na svém facebookovém profilu.

Vinobraní na náplavce 2023

25. září 2023 v 08:55

Oslava babího léta, vína a pohody na Rašínově nábřeží. Projděte vinnou stezkou přímo na náplavce v pátek 29. a v sobotu 30. září.

Praha 1: Odkaz Karla Gotta připomene videomapping na Rudolfinu

25. září 2023 v 07:09

V úterý 3. října proběhne premiéra videomappingu s názvem Odkaz Karla Gotta.

Další články
Nahoru