Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Lifestyle / Zdraví

Prokopka, první komunitní zahrada v Praze 13 je v plném provozu

Komunitní zahradu radnice předala k užívání místní komunitě a slouží k aktivnímu odpočinku. Pozemek o rozloze 2500 m2 je součástí pozemku Základní školy Janského, jehož úpravu radnice zafinancovala investicí ve výši 2 milionů korun.

kom-zahrada-1 „Tento pozemek je dost veliký pro všechny zájemce o komunitní zahradničení. Děkuji všem, kteří se na přípravě a provozu zahrady podíleli a podílejí. Tak veliký zájem veřejnosti nás velmi těší a věřím, že první komunitní zahrada na třináctce bude úspěšně fungovat.“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka.

Zahrada vznikla na nevyužívaném pozemku jedné z místních škol. Radnice připravila projekt a zajistila úpravy celého prostoru tak, aby komunita mohla po předání ihned začít pěstovat.

„Celý pozemek bylo nutné vyčistit od starých keřů a náletů, navézt dostatečné množství zeminy, vybudovat chodníky, a nakonec naistalovat vyvýšené záhony a potřebné zázemí. Se vznikající komunitou jsme otevřeně diskutovali postup prací a na základě jejich připomínek došlo i na některé úpravy. Založit komunitu nebylo jednoduché, jsem velmi rád, že se vše podařilo a zahrada Prokopka již zahájila provoz i první volnočasové aktivity,“ dodal starosta při předání symbolického šeku na dotační podporu.“

Komunitní zahrada Prokopka poskytuje zapojené skupině obyvatel prostor pro společné pěstování především zeleniny, ovoce, bylinek a vytváří zde funkční místo pro odpočinek a sousedské setkávání.

Komunita bude rozhodovat o dalších krocích
Kam přesně budou umístěny lavičky, posezení, ohniště či pískoviště je již na rozhodnutí těch, kteří se na užívání a provozu komunitní zahrady podílejí. Městská část pro komunitu zajistila i odborné poradenství, společensky prospěšný podnik Kokoza pomáhal místní komunitě v prvních krocích s organizací provozu zahrady, nastavení prvotních pravidel a je k dispozici poradit i v letošním roce.


Autor: Alo

Jaká je pro letošek nejmódnější obuv pro ni i pro něj? Trendy v roce 2023

24. září 2023 ve 20:45

Každý nový rok přináší nové módní trendy – a to platí bezesporu i pro obuv. Ani rok 2023 nepředstavoval výjimku. Podívejme se proto na nejnovější trendy v obuvi určené pro dámy i pro pány. Jaké kousky stojí za to mít v botníku? Víme o nich a rádi vám prozradíme, které...

FTN se zúčastnila Dne zdraví, který pořádala Praha 4

22. září 2023 v 10:59

Tento týden v úterý 19. září se opět konala tradiční akce pro veřejnost pod názvem Den zdraví, který každý rok pořádá Praha 4. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) se stala již poněkolikáté partnerem této události, která je zaměřena na prevenci zdraví, zdravý životný styl a zdravou...

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Den zdraví na Poliklinice Prosek

16. září 2023 v 10:11

Poliklinika Prosek pořádá pod záštitou starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka a ve spolupráci s oblastním spolkem Českého červeného kříže Praha 9 tradiční Den zdraví. Koná se 19. září od 9 do 16 hodin na prostranství před poliklinikou.

Nepatříte k 10 % Čechů s nemocnými ledvinami? Otestujte se zdarma a za pár minut

10. září 2023 v 08:42

Většina lidí má ve svém okolí někoho, kdo trpí chronickým onemocněním ledvin – postihuje totiž každého desátého Čecha, ale mnozí o své nemoci nevědí. Pokud není včas léčena, může vést k nevratnému selhání funkce ledvin, které vyžaduje doživotní dialýzu nebo transplantaci. Většinou je však možné...

Další články
Nahoru