Dnes Neděle - oblacno 20°C
Zítra Pondělí - polojasno 23°C
Neděle 19. 5. 2024
Svátek má Ivo
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lifestyle / Zdraví

Prokopka, první komunitní zahrada v Praze 13 je v plném provozu

Komunitní zahradu radnice předala k užívání místní komunitě a slouží k aktivnímu odpočinku. Pozemek o rozloze 2500 m2 je součástí pozemku Základní školy Janského, jehož úpravu radnice zafinancovala investicí ve výši 2 milionů korun.

kom-zahrada-1 „Tento pozemek je dost veliký pro všechny zájemce o komunitní zahradničení. Děkuji všem, kteří se na přípravě a provozu zahrady podíleli a podílejí. Tak veliký zájem veřejnosti nás velmi těší a věřím, že první komunitní zahrada na třináctce bude úspěšně fungovat.“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka.

Zahrada vznikla na nevyužívaném pozemku jedné z místních škol. Radnice připravila projekt a zajistila úpravy celého prostoru tak, aby komunita mohla po předání ihned začít pěstovat.

„Celý pozemek bylo nutné vyčistit od starých keřů a náletů, navézt dostatečné množství zeminy, vybudovat chodníky, a nakonec naistalovat vyvýšené záhony a potřebné zázemí. Se vznikající komunitou jsme otevřeně diskutovali postup prací a na základě jejich připomínek došlo i na některé úpravy. Založit komunitu nebylo jednoduché, jsem velmi rád, že se vše podařilo a zahrada Prokopka již zahájila provoz i první volnočasové aktivity,“ dodal starosta při předání symbolického šeku na dotační podporu.“

Komunitní zahrada Prokopka poskytuje zapojené skupině obyvatel prostor pro společné pěstování především zeleniny, ovoce, bylinek a vytváří zde funkční místo pro odpočinek a sousedské setkávání.

Komunita bude rozhodovat o dalších krocích
Kam přesně budou umístěny lavičky, posezení, ohniště či pískoviště je již na rozhodnutí těch, kteří se na užívání a provozu komunitní zahrady podílejí. Městská část pro komunitu zajistila i odborné poradenství, společensky prospěšný podnik Kokoza pomáhal místní komunitě v prvních krocích s organizací provozu zahrady, nastavení prvotních pravidel a je k dispozici poradit i v letošním roce.


Autor: Alo

Probíhá Týden rané péče

16. května 2024 ve 22:24

Právě nyní probíhá už 17. ročník osvětové kampaně Týden rané péče, kterou pořádá Společnost pro ranou péči. Celý týden (13. — 19. 5.) je zasvěcen informování o tom, jak rodinám pečujícím o dítě s postižením pomáhá služba raná péče a proč je bez nadsázky životně důležité, aby vhodná podpora dítěte...

Dny zdraví na Desítce

15. května 2024 v 19:06

Dny zdraví se v Praze 10 konají ve čtvrtek 16. a v pátek 17. května.

Festival Za Prahu udržitelnou a sousedskou zkoumá město zdola

14. května 2024 v 11:27

Arnika, Paměť města, Jezevky, Roleta 39 a další iniciativy, zabývající se městskými tématy, pořádají již čtvrtý ročník festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Proběhne od pátku 17. května do neděle 19. května v Kasárnách Karlín. Název festivalu navazuje na výzvu, kterou v roce 2020 podepsalo...

Albertovský den

13. května 2024 v 09:24

Odpoledne plné zábavy a zážitků vás čeká ve středu 15. května na Palackého náměstí na Praze 2. Albertovský den je příležitostí vyzkoušet si na vlastní kůži speciální vybavení, které umožňuje lidem po získaném poškození mozku fungovat v praktickém denním životě a věnovat se...

Diskuze s Vojtěchem Voseckým v Green Apéro

12. května 2024 v 08:31

Spletitými cestami cirkulární ekonomiky vás ve středu 15. května provede Vojtěch Vosecký, přední evropský odborník na oběhové hospodářství.

Acorus pomáhá obětem a svědkům domácího násilí

11. května 2024 v 19:26

Poradenské a terapeutické centrum Acorus zajišťuje podporu klientům, kteří zažili, zažívají anebo jsou svědky domácího násilí ve své primární rodině.

Květinový den ve SVČ Jednička

10. května 2024 v 08:51

Do Českých dnů proti rakovině, každoročně pořádané Ligou proti rakovině Praha, se do veřejné sbírky na podporu prevence rakoviny prsu od loňského roku zapojuje i SVČ1.

Zacvičte si doma nebo v kanceláři s innogy

9. května 2024 v 09:34

Také prosedíte téměř celý den za počítačem a bolí vás záda nebo za krkem? Tak až si půjdete příště udělat kávu do kuchyňky, nekoukejte do mobilu a protáhněte se.

Další články
Nahoru