Dnes Středa - jasno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 12°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města

Prokop: Mám vizi zřídit dotační program speciálně pro sídliště

Čas od času slyším různé ošklivé narážky na pražská sídliště. Přezdívá se jim betonové králíkárny a podobně. Vždy jen tak nechápavě kroutím hlavou. Já mám sídliště rád, protože jsem vyrůstal na Jižňáku a prožil tam skoro celý život. Solidarita, Invalidovna, Ďáblice a celá řada dalších míst jsou krásným dědictvím minulosti, kde dnes bydlí skoro polovina obyvatel Prahy.

Každé z těchto sídlišť má svůj osobitý příběh. Protože se o ně dlouhodobě zajímám, natočil jsem o sídlištích dokonce i seriál. Dozvíte se tam zajímavosti o lokalitách, které denně míjíte cestou do práce nebo ve kterých třeba i žijete. Odkaz zde: https://www.ondrejprokop.cz/sidliste/ 

Mrzí mě, že se pražská sídliště v posledních letech dostala na úplný okraj zájmu. Vedení magistrátu se zajímá pouze o centrum, které je nejvíce navštěvované turisty, a o líbivé projekty, jimiž se může chlubit na sociálních sítích. Na sídlištích, kde žijí stovky tisíc Pražanů, mezitím chybí přístřešky a zastávky MHD, chodníky jsou neopravené, veřejná prostranství zanedbaná, místním často schází důležité služby a obchody, bezpečnost se zde dlouhodobě zhoršuje, o katastrofálním parkování ani nemluvě. 

Pirátská koalice se chystá investovat 10 miliard korun do nové budovy pražské filharmonie, což jsou peníze, za něž bychom mohli opravit všechny chodníky na našich sídlištích, a ještě by nám zbylo dost na výstavbu několika parkovacích domů. To však nikoho z magistrátu nezajímá. 

Chci to změnit. Mám vizi zřídit dotační program speciálně pro sídliště, z něhož pomůžeme financovat tolik potřebné opravy chodníků a veřejných prostranství, zvýšit bezpečnost a posílit úklid v ulicích i podpořit stavbu nových parkovacích domů. 

Když mluvím o tom, co pro pražská sídliště hodlám udělat, na rozdíl od jiných politiků to nejsou jen plané sliby. Už několik let se podílím na vedení Prahy 11, nejdřív jako místostarosta, nyní z opozice. Zrekonstruovali jsme několik základních a mateřských škol, zrevitalizovali chátrající vnitrobloky, opravili stanice metra a přilehlé pěší zóny, vybudovali jsme pro občany nové městské byty a ty staré zrenovovali. 

V Praze vzniká stále větší propast mezi bohatými a obyčejnými lidmi. Praha nesmí být městem pouze pro majetné a vlivné. Pokud nám dáte důvěru ve volbách, postaráme se o to, aby hlavní město investovalo do uspokojení potřeb lidí ze sídlišť stejné prostředky jako do zvelebování svého centra. 

Autorem komentáře je pražský zastupitel, předseda hnutí ANO v metropoli a kandidát na starostu Prahy 11 Ondřej Prokop


Konec vodníků na Střížkově aneb jak utopit doktora Maška

Dnes ve 20:44

Spolek za veselejší Střížkov zve na oblíbenou kratochvíli Haló ven. Sraz místních i přespolních vodníků, podvodníků, hejkalů, skřítků, víl, divoženek a jiné havěti je v sobotu 22. října v 16 hodin v parku Václavka na Střížkově.

Víkend: Břevnovské posvícení 2022

Dnes v 16:35

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Začíná festival 4 + 4 dny v pohybu, nabídne výstavu, tanec, divadlo i koncerty

Dnes ve 12:06

Šest desítek současných umělců, mezinárodní performativní soubory, koncerty, filmové projekce, workshopy, komentované procházky i projížďky, ale i program a dílny pro děti. To je sedmadvacátý ročník mezinárodního festivalu současného umění 4 + 4 dny v pohybu s podtitulem Být někdo jiný někde jinde...

Skupina Neřež hraje v KC Zahrada

Dnes v 08:40

Koncert největších hitů české folkové hudební skupiny Neřež uslyšíte ve čtvrtek 6. října ve 20 hodin v KC Zahrada.

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

Dnes v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

Dnes v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

Romeo a Julie i Marná opatrnost na pódiu Státní opery

Dnes v 07:51

Nejznámější příběh lásky všech dob, velké a nadčasové milostné téma, to je příběh Romea a Julie, který v baletním ztvárnění choreografa Johna Cranka uvádí v říjnovém bloku Balet Národního divadla na jevišti Státní opery.

Načeva a Zdivočelí koně míří do Vzletu

Dnes v 07:49

Načeva a Zdivočelí koně vystoupí 6. října v pražském Vzletu, kde uvedou nový videoklip i skladby z připravovaného alba.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

Dnes v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Policisté poskytli první pomoc muži, který zkolaboval na ulici

Dnes v 07:45

Policisté z Modřan zasahovali v pondělí ráno na Sofijském náměstí v Praze 4 u kolapsu devětasedmdesátiletého muže. Tomu poskytoval první pomoc nejprve náhodný kolemjdoucí a po příjezdu hlídky si resuscitaci převzali.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Včera v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Včera v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

V Újezdu nad Lesy a Střešovicích nepoteče voda

Včera v 10:26

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na 6. října. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Včera v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Policisté rozmluvili muži skok z Nuselského mostu

Včera v 09:24

Den před svatým Václavem hodinu před půlnocí přivedla tíživá životní situace na Nuselský most jednačtyřicetiletého muže, který se rozhodl ukončit svá trápení skokem dolů. Tou dobou na místo mířily i hlídky z policejních služeben Nové město a Vinohrady, kam je prostřednictvím operačního důstojníka...

Další krátké zprávy
Nahoru