Dnes Úterý - oblacno 14°C
Zítra Středa - oblacno 17°C
Úterý 21. 3. 2023
Svátek má Radek
Zpravodajství
Novinky z hlavního města

Prokop: Mám vizi zřídit dotační program speciálně pro sídliště

Čas od času slyším různé ošklivé narážky na pražská sídliště. Přezdívá se jim betonové králíkárny a podobně. Vždy jen tak nechápavě kroutím hlavou. Já mám sídliště rád, protože jsem vyrůstal na Jižňáku a prožil tam skoro celý život. Solidarita, Invalidovna, Ďáblice a celá řada dalších míst jsou krásným dědictvím minulosti, kde dnes bydlí skoro polovina obyvatel Prahy.

Každé z těchto sídlišť má svůj osobitý příběh. Protože se o ně dlouhodobě zajímám, natočil jsem o sídlištích dokonce i seriál. Dozvíte se tam zajímavosti o lokalitách, které denně míjíte cestou do práce nebo ve kterých třeba i žijete. Odkaz zde: https://www.ondrejprokop.cz/sidliste/ 

Mrzí mě, že se pražská sídliště v posledních letech dostala na úplný okraj zájmu. Vedení magistrátu se zajímá pouze o centrum, které je nejvíce navštěvované turisty, a o líbivé projekty, jimiž se může chlubit na sociálních sítích. Na sídlištích, kde žijí stovky tisíc Pražanů, mezitím chybí přístřešky a zastávky MHD, chodníky jsou neopravené, veřejná prostranství zanedbaná, místním často schází důležité služby a obchody, bezpečnost se zde dlouhodobě zhoršuje, o katastrofálním parkování ani nemluvě. 

Pirátská koalice se chystá investovat 10 miliard korun do nové budovy pražské filharmonie, což jsou peníze, za něž bychom mohli opravit všechny chodníky na našich sídlištích, a ještě by nám zbylo dost na výstavbu několika parkovacích domů. To však nikoho z magistrátu nezajímá. 

Chci to změnit. Mám vizi zřídit dotační program speciálně pro sídliště, z něhož pomůžeme financovat tolik potřebné opravy chodníků a veřejných prostranství, zvýšit bezpečnost a posílit úklid v ulicích i podpořit stavbu nových parkovacích domů. 

Když mluvím o tom, co pro pražská sídliště hodlám udělat, na rozdíl od jiných politiků to nejsou jen plané sliby. Už několik let se podílím na vedení Prahy 11, nejdřív jako místostarosta, nyní z opozice. Zrekonstruovali jsme několik základních a mateřských škol, zrevitalizovali chátrající vnitrobloky, opravili stanice metra a přilehlé pěší zóny, vybudovali jsme pro občany nové městské byty a ty staré zrenovovali. 

V Praze vzniká stále větší propast mezi bohatými a obyčejnými lidmi. Praha nesmí být městem pouze pro majetné a vlivné. Pokud nám dáte důvěru ve volbách, postaráme se o to, aby hlavní město investovalo do uspokojení potřeb lidí ze sídlišť stejné prostředky jako do zvelebování svého centra. 

Autorem komentáře je pražský zastupitel, předseda hnutí ANO v metropoli a kandidát na starostu Prahy 11 Ondřej Prokop


Přivítejte jaro v parku za Staroměstskou radnicí

Dnes ve 12:15

Divadla nebo kouzelník. Děti mohou přivítat jaro v parku na Staroměstském náměstí. První z pohádek bude k vidění 23. března.

Praha 1: Pozor na Klárově, probíhají arboristické práce

Dnes v 11:47

V tomto týdnu budou v parku na Klárově probíhat arboristické práce.

Malí nakladatelé, velké knihy. Koná se třetí ročník festivalu KniŽižkov

Dnes v 08:05

KC Vozovna pořádá v sobotu 25. března od 11 hodin třetí ročník festivalu KniŽižkov. Čtenáři si již potřetí zalistují beletrií i literaturou faktu, která hledá jiné cesty a nepluje s hlavním proudem a poslechnou si přitom současné tvůrce při autorských čteních a debatách. Nebudou chybět ani dvě...

Turnaj ve stolním tenise O plecháček

Včera ve 20:24

Čtyři stoly, čtyři kategorie a krásné ceny v neděli 26. března na turnaji ve stolním tenise.

Doremifa 2023 v Praze 13

Včera v 19:12

Soutěž pro všechny nadšené hudebníky a zpěváky Doremifa se koná ve čtvrtek 30. března v sále radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí.

Komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově

Včera v 17:54

Komentované prohlídky Starého židovského hřbitova na Žižkově v Mahlerových sadech, který sloužil v mezidobí let 1787–1890 jako hlavní pohřebiště pražské židovské obce, se můžete účastnit v neděli 26. března v 16 hodin.

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

Včera v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Začíná rekonstrukce části Prosecké

Včera ve 12:03

V sobotu 25. března začne rekonstrukce Prosecké ulice v Praze v úseku od křižovatky Prosecká x Vysočanská až po křižovatku ulic Prosecká x Na Vyhlídce x Nad Krocínkou. 

Jarní koncert na Nuselské radnici: Souznění čtyř harf

Včera v 11:08

Prah-a-harP kvartet představuje v kontextu české hudební scény ojedinělý úkaz. Sestává ze čtyř harfistek – tří sester a jejich matky. Doposud není známá existence obdobného projektu a přihlédneme-li ke kuriózní skutečnosti, že se jedná o čistě rodinný ansámbl, může se nám tento soubor jevit nejen...

Maraton pro roztroušenou sklerózu podpoří pacienty s tímto onemocněním

Včera v 09:31

Symbolicky zdolat trasu z Maratonu do Athén se pokusí pacienti s roztroušenou sklerózou. Zapojí se do Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS) a společným cvičením, procházkou i jízdou na rotopedu pokoří vzdálenost 42 kilometrů. Na maratonce letos čekají lekce jógy, tai-či...

Velikonoční koncert v areálu Gabriel Loci

Včera v 09:14

Koncert uslyšíte v kostele Zvěstování Panny Marie od 18 hodin.

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Včera v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Praha 11 hledá letošní kandidáty na ocenění

Včera v 08:14

Praha 11 již tradičně oceňuje významné osobnosti Jižního Města udělením čestného občanství nebo Ceny městské části Prahy 11. Projevuje tak uznání občanům, skupinám, významným osobnostem a hostům za příkladný počin v oblasti vzdělávání, sportu, kultury nebo veřejného života. Do 30. dubna 2023 mohou...

Další krátké zprávy
Nahoru