Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.

Prokop: Mám vizi zřídit dotační program speciálně pro sídliště

Čas od času slyším různé ošklivé narážky na pražská sídliště. Přezdívá se jim betonové králíkárny a podobně. Vždy jen tak nechápavě kroutím hlavou. Já mám sídliště rád, protože jsem vyrůstal na Jižňáku a prožil tam skoro celý život. Solidarita, Invalidovna, Ďáblice a celá řada dalších míst jsou krásným dědictvím minulosti, kde dnes bydlí skoro polovina obyvatel Prahy.

Každé z těchto sídlišť má svůj osobitý příběh. Protože se o ně dlouhodobě zajímám, natočil jsem o sídlištích dokonce i seriál. Dozvíte se tam zajímavosti o lokalitách, které denně míjíte cestou do práce nebo ve kterých třeba i žijete. Odkaz zde: https://www.ondrejprokop.cz/sidliste/ 

Mrzí mě, že se pražská sídliště v posledních letech dostala na úplný okraj zájmu. Vedení magistrátu se zajímá pouze o centrum, které je nejvíce navštěvované turisty, a o líbivé projekty, jimiž se může chlubit na sociálních sítích. Na sídlištích, kde žijí stovky tisíc Pražanů, mezitím chybí přístřešky a zastávky MHD, chodníky jsou neopravené, veřejná prostranství zanedbaná, místním často schází důležité služby a obchody, bezpečnost se zde dlouhodobě zhoršuje, o katastrofálním parkování ani nemluvě. 

Pirátská koalice se chystá investovat 10 miliard korun do nové budovy pražské filharmonie, což jsou peníze, za něž bychom mohli opravit všechny chodníky na našich sídlištích, a ještě by nám zbylo dost na výstavbu několika parkovacích domů. To však nikoho z magistrátu nezajímá. 

Chci to změnit. Mám vizi zřídit dotační program speciálně pro sídliště, z něhož pomůžeme financovat tolik potřebné opravy chodníků a veřejných prostranství, zvýšit bezpečnost a posílit úklid v ulicích i podpořit stavbu nových parkovacích domů. 

Když mluvím o tom, co pro pražská sídliště hodlám udělat, na rozdíl od jiných politiků to nejsou jen plané sliby. Už několik let se podílím na vedení Prahy 11, nejdřív jako místostarosta, nyní z opozice. Zrekonstruovali jsme několik základních a mateřských škol, zrevitalizovali chátrající vnitrobloky, opravili stanice metra a přilehlé pěší zóny, vybudovali jsme pro občany nové městské byty a ty staré zrenovovali. 

V Praze vzniká stále větší propast mezi bohatými a obyčejnými lidmi. Praha nesmí být městem pouze pro majetné a vlivné. Pokud nám dáte důvěru ve volbách, postaráme se o to, aby hlavní město investovalo do uspokojení potřeb lidí ze sídlišť stejné prostředky jako do zvelebování svého centra. 

Autorem komentáře je pražský zastupitel, předseda hnutí ANO v metropoli a kandidát na starostu Prahy 11 Ondřej Prokop


Praha 15: Hostivařský Komunitní den

Dnes v 09:22

V areálu kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Komunitního centra Farní dvůr se 7. října od 9 do 19 hodin koná komunitní sousedské setkání s dobročinným bazárkem, kreativní, sportovní, kuchařskou a dalšími dílnami, hrou pro rodiny s dětmi, přednáškou o historii...

Dagmar Šubrtová: Ze světla do tmy, ze tmy do světla

Dnes v 08:46

V galerii Jilská 14 v Praze 1 vystavuje svá díla sochařka Dagmar Šubrtová. Pro její tvorbu jsou charakteristické důrazy na historické a sociální přesahy daného místa.

Praha 6: Akce Pošli aktovku dál byla úspěšná, vybralo se rekordní množství

Dnes v 08:17

V Praze 6 byl ukončen pátý ročník sběru aktovek a školních pomůcek. Vybralo se rekordní množství, 273 aktovek a nepočítaně školních pomůcek.

Do Prahy 10 na Maňánu

Dnes v 08:11

V sobotu 23. září v ulici Brigádníků a přilehlém parku Solidarita se koná pátý ročník rodinného multižánrového festivalu.

Malá Strana září

Včera v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Včera ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Praha 13 zve na Butovický rohlík

Včera v 11:26

Městská část Praha 13 a Triatlon sportklub Praha srdečně zvou do Centrálního parku na Butovický rohlík, tradiční cyklistický závod pro všechny věkové kategorie, který se koná u příležitosti Evropského týdne mobility.  

Vinobraní na Máchalce 2023

Včera v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Den stromů u Stodůleckého rybníka

Včera v 11:25

Tradiční Den stromů v Centrálním parku u Stodůleckého rybníka se koná ve čtvrtek 5. října od 9 do 14 hodin.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 39. týden

Včera v 11:12

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Novým zastupitelem Prahy 4 je Dvořák, nahradil Vansu

Včera v 09:30

Novým zastupitelem Prahy 4 se stal Ladislav Dvořák ve funkci nahradil již bývalého zastupitele a někdejšího místostarostu Tibora Vansu (oba Piráti), uvedla ČTK. Slib zastupitele na úvod středečního zasedání Dvořák složil do rukou starosty Ondřeje Kubína (ODS). Piráti jsou v zastupitelstvu...

V Praze 2 se uskutečnila exkurze do vnitrobloků

Včera v 07:53

V Praze 2 proběhla ve spolupráci se spolkem Bieno unikátní exkurze do vnitrobloků. Účastníci se mohli podívat, jakým způsobem lze proměnit tato mnohdy zapomenutá místa a dozvědět se jaké možnosti při revitalizaci dvorků mají.

Praha 14: Kurzy sebeobrany zdarma

Včera v 07:33

V rámci programu prevence kriminality pořádá radnice Prahy 14 kurzy sebeobrany zdarma.

Plavejte v Praze 1

Včera v 07:18

V sobotu 7. října se koná tradiční plavání O pohár městské části Praha 1. Začíná se ve 14 hodin.

Setkání: Stromy u tramvajové trati na Dědinu

Včera v 07:15

Stavba tramvajové tratě na Dědinu jde do finále a před zahájením provozu se bude Technická správa komunikací věnovat stávajícím dřevinám – potřebnému ošetření, pěstebním opatřením a výsadbě nových dřevin v případě kácení.

Další krátké zprávy
Nahoru