Prokop: Kulaté stoly byly zřejmě jen divadlo, Praha opět blokuje dokončení náplavek
23. května 2026 15:55
Rada hlavního města měla v pondělí 18. května projednat usnesení k dalšímu postupu revitalizace náplavek. Materiál byl však bez stažen a znovu má být projednáván v pondělí 25. května. Podle klubu ANO je alarmující především obsah předloženého materiálu, který nerespektuje konsenzus dosažený na kulatém stolu z loňského listopadu.
„Pokud vedení města ignoruje vlastní kulaté stoly a dohody, kterých se účastnili politici, odborníci i veřejnost, pak je to jen promarněný čas všech zúčastněných. Přesně tomu dnes čelíme. Praha si sama organizuje jednání, na kterých se všichni shodnou na pokračování jednotné koncepce revitalizace náplavek, a pak magistrát bez vysvětlení předloží materiál, který tuto dohodu fakticky popírá,“ řekl Prokop.
Postup vedení města kritizuje i další strana opozice. „Největší brzdou pro rozvoj města je, když politici z volebního období na volební období mění zadaní projektu a koncepce. Tady už několik let koalice ODS, STAN a Pirátů drží pravomocné povoleni ke stavbě v šuplíku. A nejen to, i celou koncepci náplavek chce zahodit. Tim se posouváme o více jak 10 let nazpět,“ uzvedl Adam Scheinherr (Praha sobě).
Podle zápisu z kulatého stolu panovala mezi účastníky jasná shoda na dokončení revitalizace podle celistvé architektonické koncepce Petra Jandy z roku 2017, včetně mobiliáře a případného pokračování projektu lázní, sdělil Prokop.
Součástí závěrů bylo i doporučení revokovat usnesení Rady HMP z června 2025, které počítalo s vypisováním dílčích architektonických soutěží. Předložený materiál do Rady HMP však zachovává tento postup. Město chce podle návrhu nadále vypisovat další dílčí architektonické soutěže a z původní koncepce ponechat pouze dokončení kobek č. 3 a 8 a části mobiliáře.
„To je naprosté popření smyslu celého kulatého stolu. Cílem přece bylo zachovat jednotnou architektonickou koncepci jednoho z nejúspěšnějších veřejných projektů posledních let. Místo toho Praha dál tříští projekt na kusy a otevírá dveře dalším experimentům. Proč? To nikdo neumí vysvětlit,“ dodal Prokop.
„Pánové Hlaváček a Zábranský by měli veřejně vysvětlit proč nerespektují závěry kulatého stolu, proč ignorují stanovisko odborné veřejnosti, proč chtějí dál narušovat jednotnou architektonickou koncepci a proč se revitalizace náplavek opět zdržuje,“ pokračoval.

Přidejte si nás na domovskou