dnes
Sobota - prehanky-snih
2°C
zítra
Neděle - snih
0°C
pozítří
Pondělí - snih
0°C
Prokažte nadpřirozené schopnosti, získáte milion. Jak probíhaly dosavadní neúspěšné pokusy?
I pokus s živými a neživými předměty byl neúspěšný. Foto: Ondřej Neff

Prokažte nadpřirozené schopnosti, získáte milion. Jak probíhaly dosavadní neúspěšné pokusy?

Nedávno jsme psali o paranormální výzvě, kterou vyhlásil klub skeptiků Sysifos. Vypsal odměnu milion korun tomu, kdo přesvědčivě dokáže, že má paranormální schopnosti. Přihlásilo se několik desítek lidí, ale zatím ani jeden neuspěl.

Na výzvu se přihlásili nejrůznější lidé – jasnovidci, léčitelé, senzibilové, ale i ti, kteří například zjistili, že mají nějaké schopnosti a neumějí si je vysvětlit.
Například pan Milan Hein, technik, kterého zajímají geopatogenní zóny, je přesvědčen o tom, že má jasnovidecké schopnosti. Byl ochoten podrobit se testu s tím, že na dálku rozezná pomocí svých mimosmyslových schopností různé věci. Nakonec se spolu se „skeptiky“ domluvil na tom, že rozpozná v oddělené místnosti, jakou hodinu nastavili na obyčejných papírových školních hodinách. Aktivoval je jen krystalem, který nalepil do jednoho rohu.

Během hodinového testu byly ručičky nastaveny poprvé ve 12.30 hodin na libovolný čas a pak po šesti minutách se měnil, celkem patnáctkrát. Hodiny byly vybrány podle generátoru náhodných čísel. Po ukončení testu navíc Jakub Kroulík, který na testování dohlíží z pozice znalce triků, napsal  na papír také patnáct svých libovolných čísel.

Aby uchazeč o cenu v testu uspěl, musel by být úspěšný alespoň pětkrát z patnácti pokusů, čímž se připouští náhodné uhodnutí s pravděpodobností nepřesahující 1/1000. Testovaný Milan Hein uspěl pouze dvakrát, což je v očekávané normě. Stejný výsledek měl i pan Kroulík, který svých patnáct čísel náhodně nadiktoval organizátorům, tedy také dvě čísla z patnácti.

Čtěte také: O projektu prověřování paranormálních schopností jsme psali zde

Živé a mrtvé

Dalším sebevědomým hráčem byl známý jasnovidec Stanley Bradley, který se chlubí tím, že například předpověděl 11. září v New Yorku a další katastrofy. Bylo s ním dohodnuto, že svým vnitřním zrakem prozkoumá třicet krabic, v nichž budou ukryty živé a neživé věci – tedy květiny v květináči a kameny. Aby bylo regulérnosti učiněno zadost, zástupkyně pana Bradleyho házela kostkou a podle lichých a sudých čísel se postupně do krabic umísťovaly tyto předměty.

falesni-hraci-jakub-kroulik_1-nahled

Jakub Kroulík

Vše kontroloval Jakub Kroulík, aby jako nezávislý pozorovatel ověřil, že se nepodvádí, že například krabice nejsou kontaminovány elektronickými zařízeními apod. Při přípravě testu byl také splněn požadavek pana Bradleyho, aby s květinami i kameny bylo manipulováno v rukavicích a nedošlo tak u kamenů ke „kontaminaci bioenergií“. Nakonec byly v šestnácti krabicích umístěny květiny a ve čtrnácti kameny. Jakmile tato skupina odešla z místnosti, dala telefonem signál, že do ní může vstoupit druhá skupina se Stanleym Bradleym. Bohužel ani jeho pokus nebyl úspěšný. Správně uhodl obsah 19 krabic. Aby uspěl, musel by ho rozpoznat alespoň u 24 krabic…

Podobný neúspěch měli i další senzibilové. Někteří ovšem vypadli už u prvních pohovorů. U dvou z nich jsme byli přítomni.

Muž s rentgenovýma očima

Léčitel, původem z Ukrajiny, se přihlásil s tím, že vidí do lidí jako by měl místo očí rentgen a dovede tedy přesně určit jejich nemoci. K tomuto pokusu jsem vzala kamarádku, která byla před několika dny propuštěna z nemocnice po těžkém zánětu slinivky. Zároveň ji v nemocnici důkladně proklepli, takže jsme věděli, že kromě slinivky má ještě potíže se srdcem, ale jinak je v pořádku.

Léčitel  ji „prohlédl“ a prohlásil, že má degenerativní změny na kloubech (což by v jejím věku nebylo divu) a také nějaké problémy s ledvinami. O slinivce se vůbec nezmínil, i když zcela jistě ještě nebyla doléčená. Nabyla jsem dojmu, že pan L. odhaduje, co by tak koho v jeho věku mohlo trápit. Ještě víc to bylo zřetelné, když se ho Ondřej Neff, který pohovor dokumentoval fotografováním, zeptal, zda by svýma rentgenovýma očima dovedl rozpoznat, kde jsou v jeho těle zaléčené zlomeniny. Léčitel na tuto otázku neodpověděl nijak konkrétně a opět se zmiňoval o jakýchsi degenerativních změnách.

Žena s lžičkou

paranormalni-vyzva-mrazova-nahled

Pokus s lžičkou

Druhý pokus, jehož jsem byla přítomna, byl spíše úsměvný. Paní M. přijela z Poděbrad s tím, že má zvláštní schopnost, kterou si neumí vysvětlit. Když zabalí kávovou lžičku do kousku papíru, na nějž napíše nějaký nápis, při rozbalení se jí tento nápis objeví nahoře. V tomto případě vysvětlení trvalo minutu, Jakub Kroulík jí předvedl, že je to starý kouzelnický trik, na němž nic nadpřirozeného není.

Bohužel tedy dosud nebyl objeven nikdo s nadpřirozenými schopnostmi. Klub skeptiků si mne ruce, ale optimisté stále doufají, že paranormální výzva přinese své ovoce.


Autor: Zuzana Pšenicová
Další články
Nahoru