dnes
Středa - zatazeno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
3°C
Prokázat šoférům řízení pod vlivem drog bude jednodušší
I na pražských silnicích jsou občas přistiženi řidiči, kteří jsou v rauši. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Prokázat šoférům řízení pod vlivem drog bude jednodušší

Poslanecká sněmovna odsouhlasila tento týden poslaneckou novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, která výrazně zjednoduší proces, kterým policisté řidičům dokazují řízení pod vlivem drog.

Zatímco nyní museli zadržení řidiči, u nichž je podezření na požití drog, procházet mnoha testy a znaleckými posudky, nově bude stačit prokázat přítomnost konkrétní drogy nebo jejích metabolitů v krvi řidiče, aby bylo ovlivnění zakázanou návykovou látkou prokázáno.

Zavedení této takzvané analytické metody vychází z lékařských poznatků a praxe v mnoha evropských státech, jako je Německo, Belgie či Švédsko.

Předkladatelé vhodnou formou reagovali na stále vážnější problém, kdy se po českých silnicích prohánějí řidiči pod vlivem drogy. Dosavadní systém prokazování byl velmi složitý a vedl často k tomu, že řidič po vypití jedné třetinky piva trestán byl a řidič pod vlivem drogy vyvázl bez postihu.

„Tento stav zákon narovnává, protože celý proces v souladu s lékařskými poznatky zjednodušuje. Člověk, který užívá drogy, nemá na silnici co dělat, protože ohrožuje život mnoha lidí,“ říká zpravodaj zákona a předseda podvýboru pro dopravu Václav Baštýř.

Soudní lékaři a toxikologové dlouhodobě upozorňují, že u některých návykových látek, například morfinu nebo kokainu, lze určit, od jakého množství je možné na řidiče pohlížet jako na ovlivněného touto návykovou látkou i při zohlednění možných odchylek měření.

Odkaz na prováděcí předpis

„Díky schválené novele nebude již nutné složitě provádět znalecké posudky odborníků z oboru psychiatrie, ale k postihu řidiče budou postačovat pozitivní výsledky toxikologických vyšetření,“ vysvětluje zjednodušeně obsah novely poslanec ODS a jeden z jejích předkladatelů Jan Čechlovský.

Ten zároveň připomenul, že pachatelé mohli doposud vyváznout bez trestu, protože proces prokazování byl složitý a zdlouhavý a odpovědnost za přestupek zaniká, pokud není projednán do jednoho roku od jeho spáchání.

Samotný zákon seznam látek, u nichž lze použít zmíněnou analytickou metodu, neobsahuje, ale odkazuje na prováděcí předpis. V tom budou uvedeny jednotlivé látky spolu s mezními hodnotami, při jejichž dosažení je řidič drogou již nepochybně ovlivněn.

Tento seznam bude moci vláda podle potřeb a v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky operativně doplňovat.

Postihy za řízení pod vlivem návykových látek novela neřeší.


Autor: Dalibor Kracík

Praha 2: Údržba chodníků v zimě

3. ledna 2018 ve 13:12

Radnice Prahy 2 bude pro zimní sezonu  2017/18  zajišťovat schůdnost na chodnících, které jsou zařazeny ve vyhlášce hl. m. Prahy mezi neudržované komunikace.

Další články
Nahoru