dnes
Pondělí - jasno
14°C
zítra
Úterý - jasno
14°C
pozítří
Středa - zatazeno
17°C
Komentáře

Projev předsedy ODS Petra Fialy na zahájení horké fáze kampaně před komunálními a senátními volbami

Dámy a pánové, vítám vás na dnešní tiskové konferenci ODS, která je speciálně věnována nadcházejícím komunálním a senátním volbám.

Jsem přesvědčen, že většina normálních lidí v naší republice velmi dobře ví, co potřebuje jejich město nebo obec a co očekávají, že jim jejich obec a město poskytne – a žádná politická strana, ani žádný kandidát, nemůže těsně před volbami objevit nic překvapujícího a převratného.

Kvalitní infrastruktura.

Dostupné veřejné služby.

Přátelská veřejná správa.

Pestrý život ve městech a obcích.

Toto jsou hlavní očekávání lidí – a takové jsou priority kandidátů ODS po celé republice. Podle tohoto klíče vznikly stovky a tisíce programů pro jednotlivá města a konkrétní obce. A v těchto prioritách bude ODS v obou komorách parlamentu podporovat rozvoj našich měst a obcí. Toto je náš program do komunálních voleb 2018.

My jsme sem ale dnes nepřišli oznámit začátek politické kampaně. Protože my na volbách intenzivně pracujeme již několik měsíců. Dnes jsme přišli říci, že kandidáti a kandidátky ODS jsou připraveni odvést poctivou práci, každý sám za sebe – a každý u sebe doma má připravená rozumná a realistická řešení.

Protože to je nabídka ODS: poctivá práce a rozumná řešení.

Je to v dnešních časech více, než se zdá. Je to dnes vzácnější než včera. A také o to v těchto volbách půjde.

Kdysi bylo u nás rozšířené rčení: „Člověče, přičiň se a Pán Bůh ti pomůže.“ Říkali si to lidé bez ohledu na sílu nebo povahu své víry. Říkali si to obyčejně tehdy, když měli před sebou nějakou výzvu. A velmi dobře rozuměli, že důraz je na první části tohoto rčení – „přičiň se“ – a s tímto vědomím dokázali hodně.

Dnes všude po republice visí sdělení zcela opačného významu: jsou tu volby, a ty, člověče, už nemusíš mít program, nemusíš nabízet řešení problémů, vlastně nemusíš mít a udělat nic… stačí, když máš správné telefonní číslo.

Uvědomuji si, že některým lidem se to líbí. Někteří v tom dokonce vidí docela dobré řešení. Bude to pravděpodobně proto, že jiné řešení nemají. A jinak si nedokáží představit svět.

Ale toto je svět, který bychom měli odmítnout. Protože je to svět, který nefunguje. Pro důkaz nemusíme chodit daleko, podívejte se tady do Prahy. Nebo se podívejte do mého města Brna, kde místo poctivé práce za 4 roky se zvětšují problémy s dopravou, kde se za 4 roky nepohnulo s jedním podstatnějším problémem, a dnes tam nabízejí restart snů, a úplně stejné čtyři roky… nesplněných slibů a promarněných příležitostí.

Jsem překvapen, že hnutí ANO dělá tímto způsobem z komunálních voleb vlastně záležitost vlády. Že namísto bilancování svých výsledků za 4 roky na těch místech, kde věci řídili, slibují 10letý vládní investiční plán a nabízejí deficitní financování státu.

Po 5 letech vedení resortu financí, dopravy a místního rozvoje předseda vlády minulý týden sám uznal, že se toho pro dopravu a místní rozvoj mnoho neudělalo. Že se vlastně neudělalo ze strany vlády nic. Ano, to je pravda, neudělalo.

Proto tyto volby budou i soubojem dvou konceptů, dvou světů.

Jeden je světem ze seriálu Okres na severu. A druhý je světem odpovědných, aktivních lidí, jejich rozumných řešení a poctivé práce.

Jeden svět je světem, kde propojení vládní, ekonomické a mediální moci rozjelo kampaň opakovaných restartů. A druhý svět je světem lidí, kteří ve své obci, ve svém městě již prokázali výsledky.

Procestoval jsem za poslední týdny desítky měst a obcí, a jsem hrdý, že tam, kde naši kandidáti dostali v minulých volbách mandát vést města nebo obce… tam vládne odpovědné hospodaření, tam se prosazují lepší veřejné služby, tam je přátelská samospráva – a starostové ODS patřili v tomto volebním období mezi nejlepší v republice.

Máme tu dnes i zástupce kandidátů na senátory, protože volby do Senátu jsou nyní mimořádně důležité – nejen z regionálního, ale zejména z celostátního hlediska.

Řeknu to přímo: Budeme se ucházet o takový mandát a takové výsledky, které vytvoří spolehlivou pojistku vůči polokomunistické levicové koalici, která ovládla Poslaneckou sněmovnu a Hrad.

Budeme se ucházet o hlasy pro kandidáty ODS, stejně jako i pro společné kandidáty středopravých koalic, které jsme vytvořili, které vedeme nebo jsme k nim přispěli. A které jsou naší jasnou odpovědí na spekulativní otázku, zda dokáží středopravé strany spolupracovat.

A na závěr chci říci toto:

Lidé v posledních měsících opakovaně dali najevo, že je znepokojuje politický vývoj, zvláště účast komunistů na vládě a spolupráce populistů s politickými extrémy. Nyní budou mít lidé, kteří si takovou politiku nepřejí, šanci poslat o tom zprávu z každého místa naší republiky.

ODS jim k tomu nabízí politickou alternativu založenou na rozumném programu, kvalitních osobnostech a poctivé politice.

Články uveřejněné v rubrice KOMENTÁŘE nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce


Krize není na obzoru. Důvěra v ekonomiku roste

Dnes v 10:09

„V odvětví obchodu si můžeme všimnout skokového nárůstu důvěry. Podnikatelé v obchodě očekávají, že lidé budou utrácet dodatečné příjmy z růstu důchodů, mezd a platů. Trend růstu tržeb by přitom mohl vydržet další tři až šest měsíců,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán...

Komunista Valenta se rozohnil na Schwarzenberga, volí velice tvrdá slova a nemůže se zastavit. Přiznává, že jistým způsobem porušuje zákon. Otřel se i o Havla

20. září 2018 ve 21:45

Zrušíme oslavy výročí vzniku republiky? A komu, že přišel tento společensky negramotný nápad na mysl? Dalo by se říci, že komu jinému, než doyenovi Poslanecké sněmovny, knížeti Schwarzenbergovi, důvěrnému to rádci bývalého prezidenta Havla v německé otázce. Omlouvám se, že v jeho případě jistým...

Volfová a Rath se do ní pustili: S pomocí Hamáčka se pokusila o podvod na české občany! A jestli jí pomáhal, musí okamžitě odstoupit

17. září 2018 ve 23:51

Česká Suverenita okamžitě po vyjádření paní europoslankyně Šojdrové o tom, že chce přivést 50 sirotků ze Sýrie, upozornila na to, že pod rouškou humanity se do České republiky mohou dostat vycvičení bojovníci islámského státu. Takzvané syrské děti, kteří nemají žádné doklady a tvrdí, že jim je...

Martin Kupka: Drobná změna stavebního zákona ušetří lidem měsíce čekání

17. září 2018 v 11:10

Místopředseda ODS a poslanec Martin Kupka dnes podal návrh novely stavebního zákona, která ruší povinnost stavebníka získat závazné stanovisko orgánu územního plánování. Ruší více než sto tisíc zbytečných papírů a razítek ročně.

S Dlouhým a spol. si nebere servítky: Tato aktivita je projevem pokrytectví. Najednou se staví do role ochránců těch, pro něž tento likvidační stav sama připravila! Zneužívá k vlastnímu zviditelnění jejich potíže. To je ostudné

17. září 2018 v 10:15

Hospodářská komora ČR rozeslala podnikatelům průzkum pod názvem „Naštvala Vás nějaká pokuta – ptá se Hospodářská komora“. V textu HK mimo jiné píše (citujeme): „Např. o povinnosti prodávajícího z prvních 2 vln EET dát kupujícímu účtenku už asi každý v České republice ví, ale co když prodávající ve...

Rath je zpět a v plné síle, takto ostrý jazyk už dlouho neukázal. A Volfová si s ním nic nezadá

12. září 2018 v 07:36

Česká Suverenita je rozhořčena usnesením Evropského parlamentu, který přijal doporučení podniknout kroky proti Budapešti. 

Komunista Grospič se do ní pořádně opřel: Je to nehorázné rozhodnutí, odůvodnění je tragické. Tolerance k projevům sympatií k nacistické ideologii dostala další rozměr. Je to výsměch!

12. září 2018 v 07:33

Často se celé polistopadové období skloňuje, jak podstatné je, že žijeme v právním státě a Česká republika je příkladem demokracie. Není to tak dávno, tři měsíce, kdy tento pohled dostal další vážnou trhlinu. Česká justice se nedokázala po deseti letech trvání soudního řízení vypořádat s fatálními...

Ten den přichází až nyní a bude prý ještě hůř, hydru budete krmit dál! Z tohoto (ne)poměru se asi každému, kdo si slušně vydělává, musí udělat nevolno

12. září 2018 v 07:06

Symbolický Den daňové svobody je výpočtem toho, jakou část roku věnujeme práci pro stát, a kolik času pracujeme pro sebe. Podle řady článků a veřejných vystoupení politiků je už několik měsíců Den daňové svobody za námi. Podnikatelské odbory varují, že ve skutečnosti tento den letos připadl až na...

Komunisty vytočil Babiš, jejich reakce byla ostrá, jako nikdy předtím. Podívejte, od těchto pěti politiků KSČM se dočkal vskutku šťavnatých slov

6. září 2018 ve 14:55

Představitelé KSČM se rozhodli reagovat na vyjádření Andreje Babiše. Média informovala, že při návštěvě Berlína premiér řekl, že KSČM měli po sametové revoluci v roce 1989 zakázat. Komunisté si ve svých vyjádřeních nebrali servítky.

Hampl dal Drahošovi velmi drsnou nálepku. Nemá ho rád, ale volit tato slova?!

5. září 2018 v 11:39

„Když jsem zjistil, že mým kandidátem bude Drahoš, udělalo se mi z toho nevolno," říká Ben Kuras. Chápu ho, jako kultivovaný pán s rozhledem a značnou osobní statečností by si zasloužil lepšího soupeře než odpad kavárny. Ale to je politika.

Kde by imigranti bydleli? V těch bytech, které Zelení nepostavili?

4. září 2018 v 15:46

Kandidát Zelených v Praze 3 Matěj Michal Žaloudek přišel se ,skvělým´ nápadem, aby Praha přijala 5 tisíc imigrantů. Když pominu to, že je to nesmysl a že opravdu nemáme zájem na tom, aby to s bezpečností v metropoli vypadalo jako o silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem, tak si pojďme položit...

Hampl se ostře navezl do Pražáků kvůli Zemanovi. Jestli toto myslel na celou metropoli, tak to snad aby do ní už nejezdil…

3. září 2018 ve 13:16

Snad už prezident pochopí, že má otevírat školní rok někde, kde žijí slušní lidé, a ne v zónách dekadence.

Jana Černochová: Prohlášení k událostem v německém Chemnitzu

3. září 2018 v 09:58

Události, které se posledních několik dní odehrávají v německém Chemnitzu, jsou velice znepokojivé. Nejen proto, že k nepokojům dochází blízko našich hranic, ale především kvůli tomu, že vražda, která spustila protesty a násilné střety, je jen špičkou ledovce.

Další články
Nahoru