dnes
Úterý - obcasny-dest
10°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
11°C
Projekty vesmírné architektury se představí v Praze: lunární základna, jídelna, zeď a další
Ilustrační foto: archiv

Projekty vesmírné architektury se představí v Praze: lunární základna, jídelna, zeď a další

Vesmírná architektura na zemi a architektura ve vesmíru jsou hlavním tématem unikátní retrospektivní výstavy 42 projektů Davida Nixona s názvem Na hranici vesmíru. Seznámit se s životním dílem britského architekta oboru vesmírné architektury a dlouholetého kolegy Jana Kaplického se budou moci návštěvníci Galerii Národní technické knihovny v Dejvicích od 7. listopadu do 20. prosince.

Kromě projektů, jako je například prototyp jídelny pro Mezinárodní vesmírnou stanici, koncept lunární základny z roku 1985 či měsíční zeď, nabídne doprovodný program výstavy dvě přednášky Davida Nixona, Google Hangouts se Scottem Howe z NASA a několik projekcí.

Britský architekt David Nixon je u nás známý především jako dlouholetý spolupracovník Jana Kaplického, s nímž v roce 1979 spoluzaložil studio Future Systems. Po několik desetiletí se zabýval navrhováním architektury ve vesmíru a v extrémních podmínkách.

Pracoval například na konceptech pro americkou orbitální laboratoř Skylab či mezinárodní kosmickou stanici ISS, navrhoval architekturu vhodnou do prostředí na Marsu i Měsíci, podílel se na vývoji robotických systémů, plánování kosmodromů a pozemské infrastruktury pro pilotované lety.

„Architekti v dnešní době nemohou předpokládat, že si vystačí se znalostmi a aplikací pozemské architektury. Musí prozkoumávat nové oblasti a vesmír je jednou z nich,“ vysvětluje záměr vesmírné architektury David Nixon.

Výstava se bude konat od čtvrtka 7. listopadu v galerii Národní technické knihovny v Technické ulici v Praze 6 – Dejvicích. Slavnostního zahájení se zúčastní i sám David Nixon, který bude mít u této příležitosti dvě přednášky na téma vesmírné architektury, a to od 13 hodin pro studenty na Fakultě architektury ČVUT a od 16 hodin pro širokou veřejnost v Národní technické knihovně.

Návštěvníci přednášky, na kterou je, stejně jako na samotnou výstavu, vstup zdarma, se asi na 15 minut prostřednictvím Google Hangouts živě spojí se specialistou z NASA Scottem Howe.


Další články
Nahoru