Dnes Úterý - zatazeno 12°C
Zítra Středa - obcasny-dest 11°C
Úterý 16. 4. 2024
Svátek má Irena
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Projektový den: Žáci základních škol Prahy 6 navštívili fakulty ČVUT
Zahájení Projektového dne. Zdroj foto: ČVUT

Projektový den: Žáci základních škol Prahy 6 navštívili fakulty ČVUT

V úterý odstartoval pilotní projekt Prahy 6 ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze (ČVUT), organizovaný Místním akčním plánem vzdělávání MAP Praha 6. Slavnostního zahájení Projektového dne se zúčastnilo zhruba 500 žáků 8. a 9. tříd z osmnácti škol. Za ČVUT se zapojilo sedm z osmi fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní a biomedicínského inženýrství) a Masarykův ústav vyšších studií. Cílem projektu je ukázat žákům zajímavosti technických oborů a podnítit jejich zájem o technické vzdělávání.

„Považuji za velice důležité, aby děti na základních školách věděly, k čemu mohou využít to, co se učí třeba v matematice nebo fyzice, a pevně věřím, že jim návštěva našich sedmi fakult bude inspirací,“ uvedl při slavnostním zahájení rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Dodal také, že iniciativu Prahy 6 velmi vítá a že tento Projektový den je první, ale jistě ne poslední. „Byla by to krásná tradice, kdybychom se tady vždy na počátku roku, předtím, než se budete rozhodovat, co dalšího v životě a studiu podniknete, mohli setkat a vy jste se u nás podívali, co je zajímavé,“ řekl žákům, jež oslovil jako „budoucí studenty“.

Místostarostka Prahy 6 pro oblast školství Mariana Čapková (Praha 6 Sobě) připomněla, že přítomné žáky čeká letos či v příštím roce přijímací řízení na střední školu.

„A pokud se dnes na ČVUT pro něco nadchnete, pomůže vám to absolvovat stres přijímacích zkoušek i čtyřleté studium, protože už třeba budete vědět, na jakou vysokou školu budete chtít pokračovat. Proto jsme dnes pro vás ve spolupráci s ČVUT připravili co nejvíce akční a ukázkami nabitý program,“ sdělila Čapková.

Během programu si žáci, rozdělení do menších skupin, prohlédli fakultní budovy, poznali vyučující a seznámili se s vyučovanými tématy a kompetencemi. ČVUT pro osmáky a deváťáky z Prahy 6 připravilo možnost objevovat svět architektury, krajinářské architektury a designu (Fakulta architektury), seznámení s místem, kde nápady dostávají 3D podobu (Fakulta biomedicínského inženýrství), či s experimenty s vodou v největší „vodohale“ (Fakulta stavební).

Děti navštívily dílnu studentského týmu eForce, jehož členové a členky vyvíjejí autonomní elektroformuli a závodí s ní na evropských tratích (Fakulta elektrotechnická).

Studentský univerzitní tým CTU Space Research, zabývající se kosmickými technologiemi a stavěním raket, představil svůj model rakety (Fakulta strojní). Žáci si mohli vyzkoušet pilotovat letadlo, řídit letový provoz nebo být řidičem kamionu (Fakulta dopravní).

Ale třeba také zjistit, jakou sílu má vakuum, nebo kolik experimentů jde udělat s obyčejným listem papíru (Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská). A mnohé další z toho, co ČVUT v Praze nabízí. 

Děti navštívily nejen fakulty, jež se nacházejí na území Prahy 6, ale i ty na pražském Novém či Starém Městě. A do Kladna, kde sídlí Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT, vypravila pro zájemce


Autor: Karel Netolický

Tragédie v Kyjích: Vlak srazil dva muže, přebíhali přes koleje

Dnes v 09:41

Kolem půl desáté v pondělí večer došlo k tragédii u železniční zastávky Praha – Kyje. Dva muže, které přebíhali přes koleje v místech, kde to je zakázáno, srazil vlak mířící do centra Prahy. Oba na místě zemřeli. Železniční doprava byla odkloněna.

Dotační program podpoří inovační akce

Včera v 08:07

Rada hl. m. Prahy minulý týden schválila Program na podporu akcí v oblasti inovací v hlavním městě pro rok 2024. Program spouští město s cílem poskytovat podporu inovačním akcím systematicky a předvídatelně. K financování akcí z tohoto programu Praha pro rok 2024 vyčlenila...

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

14. dubna 2024 v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

13. dubna 2024 v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Další články
Nahoru