Dnes Neděle - jasno 25°C
Zítra Pondělí - polojasno 24°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Projektovou studií pro stanici dobrovolných hasičů se bude zabývat zastupitelstvo Prahy 1
Vizualizace možné podoby hasičárny. Zdroj: SUNCAD

Projektovou studií pro stanici dobrovolných hasičů se bude zabývat zastupitelstvo Prahy 1

Již v úterý 17. října má zastupitelstvo Prahy 1 na programu detailní seznámení s rozpracovanou projektovou studií pro výstavbu hasičské zbrojnice jednotky dobrovolných hasičů. Z vytipovaných míst byla již dříve jako nejvhodnějšího zvolena lokalita u nábřeží Ludvíka Svobody vedle ministerstva dopravy u vjezdu do Těšnovského tunelu. Informoval o tom Jan Čihák, zástupce velitele jednotky SDH Praha 1.  

Na zářijovém zasedání schválili zastupitelé žádost o změnu územního plánu pro toto místo. Pracovní verze projektová studie, již zastupitelům předkládá starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09), je po ověřovací a vyhledávací studii druhým krokem přípravy projektu hasičárny tak, jak jej rozfázovalo stávající vedení radnice. 

Pokud magistrát vyhoví žádosti o změnu územního plánu, měla by radnice rozhodnout o přípravě projektu pro územní a stavební řízení. K samotné výstavbě stanice by podle Čiháka v optimistické variantě mohlo dojít nejdříve za čtyři roky. 

Projektová studie měla za úkol navrhnout stanici pro pokrytí nezbytných potřeb výkonu činností hasičské jednotky, počet jejích členů a záchranářské techniky. Vybrané místo se jeví jako nejvhodnější z mnoha hledisek, jak vlastnických, dopravně-technických, vzhledových či výjezdové dostupnosti. 

„Umístění a podoba stavby byla předjednána s památkáři s kladným výsledkem. Přínosem je především citlivé zasazení do terénu a eliminaci výšky objektu, nebo i zelená střecha,“ řekl David Havránek, autor studie ze společnosti SUNCAD.

Kromě krytých stání pro stávající techniku počítá studie také se zázemím pro posádky jednotky jako jsou šatny a místa pro odpočinek, koupelny a sprchy, kuchyně a jídelna, elektrogenerátor, sklady a technické prostory, velitelská místnost, víceúčelová místnost sloužící jak pro porady jednotky, interní a externí školení na úseku prevence a požární ochrany, pro umístění krizového štábu městské části či dočasné nouzové ubytování občanů Prahy.  

Jednotka sboru dobrovolných hasičů, zřízená zastupitelstvem Prahy 1 v roce 2011, je organizační složka městské části, ale zároveň také součást integrovaného záchranného systému. Ročně je nasazována k desítkám činností jako jsou zdolávání požárů, záchranné a likvidační práce při živelných pohromách, povodních nebo dopravních nehodách, podílí se na evakuaci obyvatel, na likvidaci nebezpečných látek, na dekontaminaci postižených obyvatel nebo majetku a na humanitární pomoci obyvatelstvu a zajištění podmínek pro jeho nouzové přežití. 

Aktuálně má celkem 18 členů a disponuje záchranářskou technikou jako je cisternová stříkačka, sanitka a evakuační autobus, automobil pro technické zásahy, velitelské vozidlo, záchranný člun a osvětlovací věž s dieselagregátem.


Autor: puc

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

Včera v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

Včera v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

22. června 2024 ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

21. června 2024 v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru