
Projektovou studií pro stanici dobrovolných hasičů se bude zabývat zastupitelstvo Prahy 1
15. října 2023 11:15
Na zářijovém zasedání schválili zastupitelé žádost o změnu územního plánu pro toto místo. Pracovní verze projektová studie, již zastupitelům předkládá starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09), je po ověřovací a vyhledávací studii druhým krokem přípravy projektu hasičárny tak, jak jej rozfázovalo stávající vedení radnice.
Pokud magistrát vyhoví žádosti o změnu územního plánu, měla by radnice rozhodnout o přípravě projektu pro územní a stavební řízení. K samotné výstavbě stanice by podle Čiháka v optimistické variantě mohlo dojít nejdříve za čtyři roky.
Projektová studie měla za úkol navrhnout stanici pro pokrytí nezbytných potřeb výkonu činností hasičské jednotky, počet jejích členů a záchranářské techniky. Vybrané místo se jeví jako nejvhodnější z mnoha hledisek, jak vlastnických, dopravně-technických, vzhledových či výjezdové dostupnosti.
„Umístění a podoba stavby byla předjednána s památkáři s kladným výsledkem. Přínosem je především citlivé zasazení do terénu a eliminaci výšky objektu, nebo i zelená střecha,“ řekl David Havránek, autor studie ze společnosti SUNCAD.
Kromě krytých stání pro stávající techniku počítá studie také se zázemím pro posádky jednotky jako jsou šatny a místa pro odpočinek, koupelny a sprchy, kuchyně a jídelna, elektrogenerátor, sklady a technické prostory, velitelská místnost, víceúčelová místnost sloužící jak pro porady jednotky, interní a externí školení na úseku prevence a požární ochrany, pro umístění krizového štábu městské části či dočasné nouzové ubytování občanů Prahy.Jednotka sboru dobrovolných hasičů, zřízená zastupitelstvem Prahy 1 v roce 2011, je organizační složka městské části, ale zároveň také součást integrovaného záchranného systému. Ročně je nasazována k desítkám činností jako jsou zdolávání požárů, záchranné a likvidační práce při živelných pohromách, povodních nebo dopravních nehodách, podílí se na evakuaci obyvatel, na likvidaci nebezpečných látek, na dekontaminaci postižených obyvatel nebo majetku a na humanitární pomoci obyvatelstvu a zajištění podmínek pro jeho nouzové přežití.
Aktuálně má celkem 18 členů a disponuje záchranářskou technikou jako je cisternová stříkačka, sanitka a evakuační autobus, automobil pro technické zásahy, velitelské vozidlo, záchranný člun a osvětlovací věž s dieselagregátem.