Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Projekt Zklidnění Petrské čtvrti odstartuje veřejná debata v Černé labuti
Do debaty se v předstihu zapojili studenti z Fakulty architektury Českého vysokého učení technického, kteří navrhli úpravy. Toto je jeden z modelů. Foto: P1

Projekt Zklidnění Petrské čtvrti odstartuje veřejná debata v Černé labuti

Ve středu 8. listopadu se v Černé labuti uskuteční veřejná debata o projektu Zklidnění Petrské čtvrti. Ten už se připravuje a diskutuje řadu let, současné vedení Prahy 1 by ho rádo oživilo a posunulo dál. Kdo se nedostaví osobně, bude moci diskusi sledovat v online formě.  

„Městská část nemá pouze reagovat na to, co se po ní žádá, ale i přicházet s myšlenkami širšího rozsahu,“ uvedla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09). Projekt Zklidnění Petrské čtvrti navazuje na letitý projekt revitalizace ulice Na Poříčí. Ten má podle svého autora architekta Marka Tichého přinést značné rozšíření chodníků, řadu nových stromů a další ostrovy zeleně, terénní úpravy zajišťující efektivní stahování srážkové vody ke stromům a jejich kořenům, mlžítka, pítka a další prvky zpříjemňující a zklidňující pobyt v ulici i v jejím okolí. 

Projekt Zklidnění Petrské čtvrti má podle radního Prahy 1 pro dopravu Vojtěcha Ryvoly (ANO) na co navazovat. Vyzdvihl v této souvislosti přínos dlouhodobé práce architekta Tichého a místní podnikatelky Danuše Siering, zakladatelky iniciativy GoFlorenc, jejímž cílem je právě revitalizace ulice Na Poříčí a která na prvopočátku rozeslala v rámci dotazníkového šetření deset tisíc dotazníků. 

„Projekt Zklidnění Petrské čtvrti chce o této lokalitě přemýšlet jako o celku a vymyslet její úpravy – v diskuzi obyvatel, místního spolku, podnikatelů, architektů a dalších – jako celek. Petrská čtvrť má v tomto směru tu výhodu, že je jasně ohraničená,“ vysvětlil Ryvola. Projekt by měl podle něj v první řadě omezit tranzitní dopravu, zklidnit zdejší ulice a zároveň do nich vlít více sousedského života. 

Revitalizace ulice Na Poříčí

Vzhled ulice dlouhodobě neodpovídá jejímu významu rušné obchodní třídy. Ačkoli parter je plný obchodů a restauračních provozů, ulice přesto působí uživatelsky nepřívětivě až zanedbaně.

Ulice by měla projít zásadní proměnou ve smyslu zlepšení pobytového komfortu. Po letech, kdy byla poněkud zapomenutá, by se měla znovu stát přitažlivým městským prostorem. Historicky byla ulice tepnou propojující samotný střed Prahy a území s výrazným rozvojovým potenciálem směrem do Karlína. Také proto zde vzniklo velké množství staveb, které jsou skutečnou čítankou moderní architektury. 

Smyslem plánované revitalizace je také podtrhnout její výjimečnost a navrátit jí někdejší glanc. Mimo jiné rozšířit chodníky a změnit jejich vzhled stromořadím a místy k zastavení. To vše bude zakomponováno do prostoru s ohledem na historické památky a stále atraktivní obchodní a společenský parter. 

Uvažované zkrácení přechodů by mělo omezit možné kolize při pohybu chodců. Chystá se také usměrnění dopravy s tím, že potřebné množství pohotovostních stání by zůstalo zachováno. Měly by být limitovány zbytné průjezdy lokalitou. 

Projekt Zklidnění Petrské čtvrti

Městská část Praha 1 připravuje k veřejné debatě návrh projektu Zklidnění Petrské čtvrti. Zúčastnit by se jí měli zejména místí rezidenti, ale i živnostníci a další podnikatelské subjekty, Spolek přátel Petrské čtvrti, architekti, odborníci z řad Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy a další. Velké setkání k tématu, které by uvedenou debatu mělo odstartovat, se uskuteční 8. listopadu od 18 hodin v Černé labuti. 

Hlavní cíle návrhu projektu:

  • Zklidnění dopravy pomocí zamezení tranzitu přes tuto oblast

  • Celou oblast převézt do režimu obytné zóny

  • Vybudování nové úrovně života 

Vedlejší cíle návrhu:

  • V co možná největší míře provést ekologizaci čtvrti (zastínění ulic, výsadba zeleně, vodní prvky, pítka, chladicí prvky…)

  • Bezpečnost pro každého (např. jasná přednost pro pěší v okolí mateřských a základních škol, sociálních zařízení)

  • Kultura do ulic (rozvíjet klidová místa s možností posezení a odpočinku a místa pro možné kulturní akce a komunitní setkání) 

Zdroj: MČ Praha 1 

Do debaty se v předstihu zapojili studenti z Fakulty architektury Českého vysokého učení technického, kteří navrhli úpravy, jež by přinesly změny dopravního režimu, tedy i parkování, které by Petrskou čtvrť výrazně zklidnily a podstatně zazelenily. 

Studenti se se svým pedagogickým vedením (architekt a pedagog Fakulty architektury ČVUT Jiří Pavlíček) inspirovali některými evropskými metropolemi, zejména pak Barcelonou a jejími superbloky. Ty ovlivnily i obyvatele, architekty, projektanty a další odborníky ve Vídni, Berlíně, Oslu, New Yorku či Seattlu. 

A co to takzvané superbloky jsou? V případě Barcelony se jedná o lokality o rozměrech zhruba 400 x 400 metrů, tvořené cca devíti bloky budov. Doprava je soustředěna po jejich stranách, v ulicích, jež je protínají, pak mají absolutní prioritu chodci, zeleň, hřiště, lavičky, školy, provozovny. Jedná se polyfunkční čtvrti plné zeleně, nabízející všechny základní služby a funkce. Studenti své představy odprezentují na setkání v Černé labuti.


Autor: Alo

Sobota u řeky: Život na Vltavě a rybářské řemeslo

Dnes ve 14:58

Rodinný den plný tradičních řemesel v malebném prostředí Podskalské celnice na Výtoni v Praze 2 v sobotu 15. června.

Den otevřených dveří Prakab a festival KoresponDance

Dnes v 09:21

Společnost Prakab zve na Den otevřených dveří a druhý den festivalu KoresponDance.

MINT Market léto

Dnes v 07:32

Sháníte nové šaty na léto, kabelku k vodě nebo nové náušnice? Přijďte v neděli 16. června od 10 do 18 hodin na MINT Market na Rašínovo nábřeží. Svou tvorbu zde představí více než 130 tvůrců a designérů z celé republiky i zahraničí.

Třicet let Prahy 15: Výstava končí příští týden

Včera v 19:26

Už jen do 20. června je k vidění výstava v parku v Holoubkovské ulici k 30. výročí patnácté městské části.

PesFest 2024 v parku Na Pankráci

Včera v 11:22

Jedenáctý ročník festivalu pro psa a jeho rodinu PesFest v neděli 16. června v parku Na Pankráci v Praze 4

ZŠ Křimická přijme zaměstnance

Včera v 09:24

Základní škola Křimická v Horních Měcholupech nabízí místo paní učitelce nebo panu učiteli 1. stupně. Nabízí možnost ubytování a třídnický příplatek 3 000 korun. Informovala o tom Praha 15 na svém facebookovém profilu. „Těšíme se také na asistenty/ky pedagoga,“ uvedla. Více informací lze získat na...

Cyklojízda s průvodcem Prahy 10: Záběhlice

Včera v 08:17

V úterý 18. června od 18 hodin objedete zajímavá místa Zahradního města a přilehlého okolí Vršovic. Na trase je 10 zastavení s krátkým výkladem. Maximální délka trasy 10 km, dle domluvy s účastníky akce.

Zahradnictví Ďáblice slaví 100 let

Včera v 07:20

V letošním roce slaví Zahradnictví Ďáblice 100 let od svého založení a v průběhu celého roku pořádá různé akce, při kterých zve i do jeho zázemí a arboreta.

Festival jak víno v Praze 3

Včera v 07:19

Farmářský trh na Jiřáku se v sobotu 15. června od 10 hodin podruhé promění na trh vína, pozvaní jsou vinaři z Francie, Gruzie, Portugalska, Itálie, ale i z Mělníka a stálice z jižní Moravy jako vinařství Volařík a další.

Nahlédněte do útrob muzea i po setmění. Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu

Včera v 07:01

Co vše ukrývá muzeum? Jak to vypadá v muzejním podzemí a jaký je pohled na Prahu ze střechy při západu slunce? To za běžného dne nepoznáte. V rámci Pražské muzejní noci to ale možné bude – Národní zemědělské muzeum pro návštěvníky připravilo noční ponor do hlubin i historie muzea, komentovanou...

Komentovaná prohlídka výstavy o Františku Pláničkovi

10. června 2024 ve 12:16

Autorská komentovaná prohlídka výstavy o brankářské legendě Františku Pláničkovi, který žil v nedaleké ulici Sasankova se koná 25. června v 17:30. Výstavou vás provede spoluautor výstavy Vladimír Zápotocký.

Devětkrát s devítkou: Art kvartet

10. června 2024 v 11:51

Čtvrtý koncert z cyklu koncertů Prahy 9 se koná 12. června. V Parku Přátelství na Proseku uslyšíte Art kvartet.

Další články
Nahoru