Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Projekt Zklidnění Petrské čtvrti odstartuje veřejná debata v Černé labuti
Do debaty se v předstihu zapojili studenti z Fakulty architektury Českého vysokého učení technického, kteří navrhli úpravy. Toto je jeden z modelů. Foto: P1

Projekt Zklidnění Petrské čtvrti odstartuje veřejná debata v Černé labuti

Ve středu 8. listopadu se v Černé labuti uskuteční veřejná debata o projektu Zklidnění Petrské čtvrti. Ten už se připravuje a diskutuje řadu let, současné vedení Prahy 1 by ho rádo oživilo a posunulo dál. Kdo se nedostaví osobně, bude moci diskusi sledovat v online formě.  

„Městská část nemá pouze reagovat na to, co se po ní žádá, ale i přicházet s myšlenkami širšího rozsahu,“ uvedla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09). Projekt Zklidnění Petrské čtvrti navazuje na letitý projekt revitalizace ulice Na Poříčí. Ten má podle svého autora architekta Marka Tichého přinést značné rozšíření chodníků, řadu nových stromů a další ostrovy zeleně, terénní úpravy zajišťující efektivní stahování srážkové vody ke stromům a jejich kořenům, mlžítka, pítka a další prvky zpříjemňující a zklidňující pobyt v ulici i v jejím okolí. 

Projekt Zklidnění Petrské čtvrti má podle radního Prahy 1 pro dopravu Vojtěcha Ryvoly (ANO) na co navazovat. Vyzdvihl v této souvislosti přínos dlouhodobé práce architekta Tichého a místní podnikatelky Danuše Siering, zakladatelky iniciativy GoFlorenc, jejímž cílem je právě revitalizace ulice Na Poříčí a která na prvopočátku rozeslala v rámci dotazníkového šetření deset tisíc dotazníků. 

„Projekt Zklidnění Petrské čtvrti chce o této lokalitě přemýšlet jako o celku a vymyslet její úpravy – v diskuzi obyvatel, místního spolku, podnikatelů, architektů a dalších – jako celek. Petrská čtvrť má v tomto směru tu výhodu, že je jasně ohraničená,“ vysvětlil Ryvola. Projekt by měl podle něj v první řadě omezit tranzitní dopravu, zklidnit zdejší ulice a zároveň do nich vlít více sousedského života. 

Revitalizace ulice Na Poříčí

Vzhled ulice dlouhodobě neodpovídá jejímu významu rušné obchodní třídy. Ačkoli parter je plný obchodů a restauračních provozů, ulice přesto působí uživatelsky nepřívětivě až zanedbaně.

Ulice by měla projít zásadní proměnou ve smyslu zlepšení pobytového komfortu. Po letech, kdy byla poněkud zapomenutá, by se měla znovu stát přitažlivým městským prostorem. Historicky byla ulice tepnou propojující samotný střed Prahy a území s výrazným rozvojovým potenciálem směrem do Karlína. Také proto zde vzniklo velké množství staveb, které jsou skutečnou čítankou moderní architektury. 

Smyslem plánované revitalizace je také podtrhnout její výjimečnost a navrátit jí někdejší glanc. Mimo jiné rozšířit chodníky a změnit jejich vzhled stromořadím a místy k zastavení. To vše bude zakomponováno do prostoru s ohledem na historické památky a stále atraktivní obchodní a společenský parter. 

Uvažované zkrácení přechodů by mělo omezit možné kolize při pohybu chodců. Chystá se také usměrnění dopravy s tím, že potřebné množství pohotovostních stání by zůstalo zachováno. Měly by být limitovány zbytné průjezdy lokalitou. 

Projekt Zklidnění Petrské čtvrti

Městská část Praha 1 připravuje k veřejné debatě návrh projektu Zklidnění Petrské čtvrti. Zúčastnit by se jí měli zejména místí rezidenti, ale i živnostníci a další podnikatelské subjekty, Spolek přátel Petrské čtvrti, architekti, odborníci z řad Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy a další. Velké setkání k tématu, které by uvedenou debatu mělo odstartovat, se uskuteční 8. listopadu od 18 hodin v Černé labuti. 

Hlavní cíle návrhu projektu:

  • Zklidnění dopravy pomocí zamezení tranzitu přes tuto oblast

  • Celou oblast převézt do režimu obytné zóny

  • Vybudování nové úrovně života 

Vedlejší cíle návrhu:

  • V co možná největší míře provést ekologizaci čtvrti (zastínění ulic, výsadba zeleně, vodní prvky, pítka, chladicí prvky…)

  • Bezpečnost pro každého (např. jasná přednost pro pěší v okolí mateřských a základních škol, sociálních zařízení)

  • Kultura do ulic (rozvíjet klidová místa s možností posezení a odpočinku a místa pro možné kulturní akce a komunitní setkání) 

Zdroj: MČ Praha 1 

Do debaty se v předstihu zapojili studenti z Fakulty architektury Českého vysokého učení technického, kteří navrhli úpravy, jež by přinesly změny dopravního režimu, tedy i parkování, které by Petrskou čtvrť výrazně zklidnily a podstatně zazelenily. 

Studenti se se svým pedagogickým vedením (architekt a pedagog Fakulty architektury ČVUT Jiří Pavlíček) inspirovali některými evropskými metropolemi, zejména pak Barcelonou a jejími superbloky. Ty ovlivnily i obyvatele, architekty, projektanty a další odborníky ve Vídni, Berlíně, Oslu, New Yorku či Seattlu. 

A co to takzvané superbloky jsou? V případě Barcelony se jedná o lokality o rozměrech zhruba 400 x 400 metrů, tvořené cca devíti bloky budov. Doprava je soustředěna po jejich stranách, v ulicích, jež je protínají, pak mají absolutní prioritu chodci, zeleň, hřiště, lavičky, školy, provozovny. Jedná se polyfunkční čtvrti plné zeleně, nabízející všechny základní služby a funkce. Studenti své představy odprezentují na setkání v Černé labuti.


Autor: Alo

V Praze 2 začala bruslařská sezóna, fungují tři venkovní kluziště

Dnes v 00:56

Ve středu 6. prosince byla na Praze 2 oficiálně zahájena bruslařská sezóna. Zprovoznění kluziště na Grébovce se zúčastnil starosta Jan Korseska a další členové vedení druhé městské části.

Praha 14 zve na Lokální fórum na Černém Mostě II

Včera v 08:54

Obyvatelé čtrnácté městské části se mohou zapojit do přípravy strategického plánu pro rozvoj do roku 2035. Sběr podnětů od veřejnosti probíhá na setkáních, a druhé v tomto roce se koná ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna. Určeno je pro obyvatele sídliště Černý...

Beseda: Husité na Žižkově

8. prosince 2023 v 06:48

Beseda s Petrem Čornejem, na které představí svou novou knihu Husité na Žižkově o proměnách Žižkova v průběhu času, se koná v pondělí 11. prosince. Vstup je zdarma.

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

7. prosince 2023 v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Stipendium profesora Miroslava Vlčka pro zahraniční studenty

7. prosince 2023 v 10:33

České vysoké učení technické v Praze spolu s pražskými veřejnými vysokými školami sdruženými v konsorciu Study in Prague udělilo mimořádné stipendium prof. Miroslava Vlčka pětici zahraničních studentů. Slavnostní ceremonie předávání se uskutečnila 5. prosince 2023 v prostorech Rezidence primátora...

V Praze 2 se začíná bruslit

5. prosince 2023 v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Další články
Nahoru