Dnes Úterý - bourky 17°C
Zítra Středa - oblacno 22°C
Úterý 28. 5. 2024
Svátek má Vilém
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hostivařská školka spojená se stacionářem pro seniory má požádáno o vydání stavebního povolení
Praha 15 chystá mezigenerační projekt. Ilustrační foto: PP

Hostivařská školka spojená se stacionářem pro seniory má požádáno o vydání stavebního povolení

Praha 15 pokračuje v přípravě výstavby mateřské školy v hostivařské ulici Gercenova, která bude spojená se stacionářem pro seniory. Podle 1. místostarosty patnácté městské části pro oblast rozpočtu, ekonomiky, veřejných zakázek a majetku Václava Bílka (ANO) je projekt hotový a je požádáno o vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení.

Náklady byly ještě loni předpokládány ve výši 70 milionů korun, před vypsáním výběrového řízení bude ještě aktualizován kontrolní rozpočet projektu.

„Financování zatím není zajištěno, bude nutná maximální možná podpora ze strany hlavního města. Od začátku projektu informujeme příslušné pražské radní Víta Šimrala a Milenu Johnovou a též předsedkyni výboru pro sociální politiku Evu Horákovou a děkujeme za jejich podporu tomuto projektu,“ uvedl Bílek.

Projekt je unikátní tím, že v něm bude realizované netradiční spojení dvou tříd mateřské školy a denního stacionáře pro třicet seniorů.

„Spojení těchto dvou generací je žádoucí zejména pro děti z Prahy, kterým velmi chybí každodenní kontakt se seniory, tak, aby vnímaly, že stárnutí je součástí života. Děti získají cenné zkušenosti z běžného provozu zařízení – pro babičky a dědečky je těžké běhat, skákat, pohybují se pomalu a třeba i s pomocí vozíku, zato ale umí krásně číst, vyprávět nebo uplést šálu. Seniorům zase kontakt s dětmi přinese nový náboj do života s vědomím, že jsou potřební a užiteční pro společnost i ve zralém věku,“ sdělil místostarosta.

Služba denního stacionáře na území Prahy 15 zatím není. Jeho zřízení podle Bílka navíc nabídne odlehčení pro rodiny, které se rozhodly postarat se o své blízké doma a nerezignovat přitom na pracovní a kariérní život.   


Autor: puc

Na Žižkově srazila tramvaj muže, přebíhal přes koleje

Včera ve 21:06

V pondělí krátce před třináctou hodinou v Seifertově ulici poblíž fotbalového stadionu klubu Viktoria Žižkov došlo k dopravní nehodě. Zhruba šedesátiletý muž přebíhal přes koleje a srazila ho tramvaj. Podle záchranářů utrpěl úraz hlavy a další poranění.

Vlak usmrtil ženu, nehoda zkomplikovala provoz příměstských i dálkových spojů

Včera v 09:36

V Roztokách u Prahy v pondělí po půl šesté ráno srazil vlak ženu, ta nehodu nepřežila. Provoz na trati mezi Prahou a Kralupy nad Vltavou byl přerušený do 8:20 hodin, informovaly České dráhy. Policisté se případem zabývají a zjišťují totožnost usmrcené ženy. Kvůli mimořádné události bylo zrušeno...

Vedení Prahy 1 jmenovalo ředitelky školek a školních jídelen

26. května 2024 v 08:00

Na 18. zasedání Rady městské části Praha 1 byly tento týden znovujmenovány dvě ředitelky mateřských škol a dvě ředitelky školních jídelen. Praha 1 o tom informovala na svém webu.

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

24. května 2024 ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

24. května 2024 v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

Další články
Nahoru